RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co dalej z polskim ambasadorem w Czechach? Premier podjął decyzję

Mirosław Jasiński ma zostać odwołany z funkcji polskiego ambasadora w Czechach (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mirosław Jasiński ma zostać odwołany z funkcji polskiego ambasadora w Czechach (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej; nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie – przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Świetne informacje ws. Turowa. Padł konkretny termin

Europosłanka PiS Anna Zalewska oceniła, że porozumienie z Czechami ws. kopalni Turów może zostać podpisane do końca stycznia. Jak zaznaczyła, to...

zobacz więcej

„Premier Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej. Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy” – napisał rzecznik rządu na Twitterze.

Ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński udzielił wywiadu Deutsche Welle, w którym był pytany m.in., czy spór o Turów uda się rozwiązać polubownie. – W ogóle nie dopuszczam, żeby była jakaś inna możliwość – powiedział ambasador.

– W tej chwili jednak czeskie ministerstwa pracują nad exposé premiera. Dla nas to niekorzystne, bo trudno ustalić terminy spotkań. Tak naprawdę chyba jednak pozostało bardzo niewiele szczegółów niedopracowanych technicznie. Sądzę, że uda się to zakończyć podczas jednego spotkania na poziomie ministerstw środowiska. Liczę na to, że potem stosunkowo szybko spotkają się premierzy – kontynuował.

Mówiąc o genezie sporu o Turów," Jasiński ocenił, że „to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony”. – W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery – powiedział.

Czytaj także: Oburzenie po słowach ambasadora ws. Turowa. „Szkodą interesom Polski”

Kim jest Mirosław Jasiński?


Mirosław Jasiński oficjalnie objął urząd ambasadora RP w Pradze 20 grudnia ubiegłego roku.

W placówce dyplomatycznej RP w Pradze nie było ambasadora od czerwca 2020 r., gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska, w związku z zarzutami o mobbing pracowników, Barbarę Ćwioro.  Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej