RAPORT

Wojna na Ukrainie

Patkowski o Polskim Ładzie: Tak duża reforma może budzić niepewność, ale korzyści już odczuwa część Polaków

O kontrowersjach wokół Polskiego Ładu rozmawiamy z Piotrem Patkowskim (fot. PAP/Marcin Obara)
O kontrowersjach wokół Polskiego Ładu rozmawiamy z Piotrem Patkowskim (fot. PAP/Marcin Obara)

W przypadku takich grup jak nauczyciele czy służby mundurowe, reforma wywołała pewną niejasność, ale warto zauważyć, że tam jest nieco inny sposób wyliczania pensji. Po drugie są też osoby, które źle życzą Polskiemu Ładowi i nie chcą, by kilkanaście milionów Polaków otrzymywało większe pieniądze – o kontrowersjach wokół Polskiego Ładu rozmawiamy z Piotrem Patkowskim, podsekretarzem stanu w resorcie finansów.

Minister Marlena Maląg o fundamentach Polskiego Ładu [WIDEO]

Rozwiązania zaproponowane przez architektów Polskiego Ładu są strategiczne, ale sercem programu tak naprawdę jest wsparcie rodzin – poprzez zmiany...

zobacz więcej

Polski Ład miał przynieść znakomitej części Polaków wymierne korzyści. Tymczasem na początku stycznia mniejsze wynagrodzenia otrzymali m.in. nauczyciele oraz pracownicy służb mundurowych.

– Jeśli chodzi o nauczycieli, to MEN i MF odbyło spotkania ze wszystkimi kuratorami i oni będą teraz przekazywać informację wszystkim nauczycielom, którzy mogą czuć się niepoinformowani albo zdziwieni wysokością swoich pensji – co mogą zrobić, aby to się nie powtórzyło, Najpóźniej w lutym takie osoby dostaną wyrównanie.  

Podobnie będziemy postępować z policją. W środę ministrowie Kościński i Skuza rozmawiali z ministrami Wąsikiem i Błaszczakiem, by – jeśli jest taka potrzeba – skierować do tych resortów dodatkowe środki, by ewentualne dysproporcje wyrównać – wyjaśnił Piotr Patkowski.

Polski Ład: Jakie korzyści dla rodzin?


Podsekretarz stanu w MF zwrócił uwagę na korzyści, które mają odczuć rodzice wychowujący czwórkę i więcej dzieci. – Każdy z rodziców będzie zwolniony z płacenia PIT do wysokości 85 tys. zł – podkreślił i zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt.

– To jest akurat rozwiązanie, które będzie widoczne za jakiś czas, ale warto o nim powiedzieć już teraz: w sytuacji, gdy jedno z małżonków zarabia znacznie więcej niż drugie i np. jedno łapie się na wyższą kwotę wolną od podatku, a drugie tylko na ulgę dla klasy średniej (dzięki której nie traci), to przy wspólnym rozliczeniu rocznym ta kwota wolna od podatku będzie obejmowała ich obojga. Dzięki temu ta jedna pensja może się przełożyć na wyższy zwrot podatku dla drugiej osoby. Warto, by małżonkowie rozliczali się wspólnie – to samo dotyczy emerytów, bo dzięki temu korzyść będzie odczuwalna dla ich obojga – stwierdził.

Piotr Arak o Polskim Ładzie: To największa reforma podatkowa od 30 lat

– Polski Ład to największa od 30 lat reforma systemu podatkowego, dlatego można spodziewać się jakichś drobnych nieporozumień na starcie tego...

zobacz więcej

Pierwszą grupą, która odczuła korzyści z Polskiego Ładu, są emeryci i renciści. Część z nich otrzymała już świadczenia za styczeń 2021 roku. Co się zmieniło? O tym pisaliśmy TUTAJ.

– Oni będą mogli zobaczyć, ile dzięki Polskiemu Ładowi mają więcej w portfelach – a pamiętajmy, że waloryzacja będzie ogłoszona w marcu, więc ten obecny zysk wynika jedynie z reformy podatkowej – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Patkowski.

Na koniec podsekretarz stanu w MF raz jeszcze odniósł się do pojawiających się wątpliwości co do korzyści płynących z Polskiego Ładu.

– Polski Ład niesie ze sobą przede wszystkim duże zmiany systemowe, ale nie uchronił się też od pewnych niejasności na początku, o czym mówił w środę rzecznik rządu.

Dostrzegając je, chcemy to naprawić i uporządkować – a Polakom należy się też wytłumaczenie, bo te problemy są wytłumaczalne i chwilowe. Jako rząd podejmujemy odpowiednie kroki legislacyjne, żeby taka sytuacja więcej nie miała miejsca. 

Polski Ład: Rząd uruchomił infolinię


Gdzie Polacy powinni szukać dodatkowych informacji w razie wątpliwości? – Zapraszamy po informację przede wszystkim na infolinię Polski Ład (nr telefonu: 22 765 64 64 – przyp. red.). Przygotowaliśmy też dla wszystkich księgowych, doradców podatkowych, przedsiębiorców interaktywne szkolenia, podczas których można przede wszystkim zadawać pytania, a nie tylko słuchać nagranego wykładu.  

Gdyby pracownicy mundurowi lub nauczyciele mieli wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z przełożonymi czy też kuratoriami – oni będą każdą sytuację jeden do jednego wyjaśniać i wyrównywać – zakończył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej