RAPORT

Pogarda

Piotr Arak o Polskim Ładzie: To największa reforma podatkowa od 30 lat

Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytut Ekonomicznego (fot. PAP/Rafał Guz)
Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytut Ekonomicznego (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

– Polski Ład to największa od 30 lat reforma systemu podatkowego, dlatego można spodziewać się jakichś drobnych nieporozumień na starcie tego systemu, natomiast na ocenę całej reformy trzeba będzie poczekać rok, żeby zobaczyć efekty na całorocznych rozliczeniach pracowników – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytut Ekonomicznego.   

Minister Marlena Maląg o fundamentach Polskiego Ładu [WIDEO]

Rozwiązania zaproponowane przez architektów Polskiego Ładu są strategiczne, ale sercem programu tak naprawdę jest wsparcie rodzin – poprzez zmiany...

zobacz więcej

Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia 2022. Arak zwrócił uwagę na gigantyczną skalę zmian w prawie podatkowym. – Od kiedy mieliśmy wprowadzony system PIT, nikt nie zdecydował się na tak daleko idącą zmianę: zarówno, jeśli chodzi o kwotę wolą od podatku czy też próg podatkowy – a teraz te wszystkie rzeczy zmieniają się na raz  – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info.

Jego zdaniem to właśnie z tego powodu, mogą wynikać „drobne nieporozumienia na starcie”. – Natomiast na ocenę całej reformy trzeba będzie poczekać rok, żeby zobaczyć efekty na całorocznych rozliczeniach pracowników. Poza tym większość pracowników otrzyma wynagrodzenia pod koniec stycznia – dodał.

Polski Ład: Zysk dla 11 milionów gospodarstw domowych


Kto zyska na wprowadzonych rozwiązaniach? Szef PIE powołuje się na niezależne wyliczenia przeprowadzone dla Senatu. – W Polsce mamy 13,8 mln gospodarstw domowych. Z tej estymacji wynika, że na Polskim Ładzie 11 mln gospodarstw domowych zyskuje, a dla 1,5 mln nic się nie zmieni – stwierdził.

  Arak zwrócił także uwagę na korzyści podatkowe dla rodzin. – Pamiętajmy, że skorzystają na reformie m.in. osoby z czwórką dzieci, które nie będą płaciły żadnego podatku dochodowego (PIT-0 dla Rodzin 4 Plus). Są osoby, które mają niższe dochody i w pełni korzystają z kwestii 30 tys. kwoty wolnej od podatku.  Do tego część pracowników nie zadeklarowała, że rozlicza się wspólnie z małżonkiem – bo mamy taką możliwość w polskim prawodawstwie – dlatego część korzyści zobaczymy dopiero na rozliczeniu rocznym, bo będziemy rozliczać się wspólnie z żoną czy z mężem, korzystając z podwójnej wysokości kwoty wolnej – zauważył.

Minister Marlena Maląg o fundamentach Polskiego Ładu [WIDEO]

Rozwiązania zaproponowane przez architektów Polskiego Ładu są strategiczne, ale sercem programu tak naprawdę jest wsparcie rodzin – poprzez zmiany...

zobacz więcej

Skoro Polski Ład ma przynieść korzyści zdecydowanej większości Polaków, to jak należy rozumieć negatywne komentarze?

– Pamiętajmy – jest milcząca większość Polaków, która zyskuje, ma niższe zarobki. Polska to nie tylko Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Wrocław. W małych miejscowościach, na obszarach wiejskich są osoby o niższych zarobkach, które w największym stopniu skorzystają na reformie. Te osoby nie są tak aktywne w mediach społecznościowych. Natomiast głośna mniejszość, która zarabia więcej i traci, siłą rzeczy będzie nadreprezentowana w mediach – kontynuował.

Szef PIE dostrzegł także opieszałość części pracodawców, którzy „nie wykorzystali danego czasu, by zakomunikować pewne kwestie czy dokumenty, które mogłyby być wypełnione z korzyścią dla pracownika”. 

Część Polaków w 2022 roku zapłaci wyższą składkę zdrowotną. Według Araka jej wzrost „wpłynie na podniesienie jakości usług zdrowotnych”. – Mamy lukę wydatkową i jeśli chcemy, żeby system ochrony zdrowia lepiej funkcjonował, był lepiej przygotowany na walkę z koronawirusem, z pandemią – bo ona, jak widać, prędko się nie skończy – to musimy do tego systemu dorzucić środków, a temu służy zmiana w składce zdrowotnej – zakończył Arak.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej