RAPORT

Pogarda

Polscy archeolodzy odkryli w Omanie grę planszową sprzed ponad 4 tys. lat

Badacze znaleźli też dowody na obróbkę miedzi w tym miejscu (fot.  M.Cantile/LightRocket/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)
Badacze znaleźli też dowody na obróbkę miedzi w tym miejscu (fot. M.Cantile/LightRocket/Getty Images, zdjecie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Kamienną planszę do gry z zaznaczonymi polami i zagłębieniami odkryli polscy archeolodzy na terenie osady sprzed ponad 4 tys. lat. Tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka znanych jest z Doliny Indusu i z Mezopotamii – zauważają badacze.

Odkryto pierścień, jaki nosili pierwsi chrześcijanie. „Dobry Pasterz”

U wybrzeży Morza Śródziemnego w Izraelu odkryto złoty pierścień z czasów rzymskich z wizerunkiem Jezusa, jaki nosili pierwsi chrześcijanie. W...

zobacz więcej

O znalezisku, dokonanym w czasie badań zakończonych w grudniu ubiegłego roku, poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Jak podano, głównym przedmiotem badań było osadnictwo z epoki brązu i żelaza w rejonie wsi Ayn Bani Saidah w Omanie.

„W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an–Nar (2500–2000 lat p.n.e. – red.) znaleźliśmy planszę do gry!” – powiedział cytowany w komunikacie CAŚ UW kierownik badań prof. Piotr Bieliński. Projektem współkieruje dyrektor generalny ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu, dr Sultan al–Bakri.

„Zupełnie niespodziewane” znalezisko


Prof. Bieliński wyjaśnił, że takie znaleziska są rzadkie. Kilka przykładów podobnych plansz znanych jest z Doliny Indusu, a także z Mezopotamii, między innymi ze sławnych grobów królewskich z Ur.

Plansza wykonana jest z kamienia i ma zaznaczone pola i zagłębienia.
Naukowcy określają znalezisko jako „najbardziej pasjonujące i zupełnie niespodziewane” w ostatnim sezonie badań.

Podniebny gigant przyleciał do Polski

Na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądował AN-225 Mrija, czyli Marzenie. To największy samolot na świecie. Zbudowano tylko jeden egzemplarz –...

zobacz więcej

Według badaczy rejon wsi Ayn Bani Saidah był w pradziejach miejscem strategicznie położonym na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności: Bat na południu i Al–Ayn na północy, dziś stanowiska z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz wybrzeże morskie w pobliżu portu Sohar na wschodzie.

„Wzdłuż tej trasy znajduje się kilka ważnych osad tzw. kultury Umm an–Nar z epoki brązu. Mieliśmy więc nadzieję, że i nasze stanowisko znajdzie się w tej samej lidze” – przekazał prof. Piotr Bieliński.

Jak podano w komunikacie, najnowsze odkrycia dowodzą, że archeolodzy mieli rację.

„Osada z okresu Umm an–Nar jest wyjątkowa między innymi dlatego, że znajdują się w niej aż cztery wieże: trzy okrągłe i jedna ryzalitowa. Mimo swych rozmiarów, blisko 20 m średnicy, jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni i została odkryta dopiero podczas wykopalisk. Funkcja tych wież czeka ciągle na wyjaśnienie” – wyjaśniła dr Agnieszka Pieńkowska z CAŚ UW, która w ramach projektu analizuje pozostałości z epoki brązu.

„Deszcz” martwych ptaków przed szpitalem. Spadały na głowy przechodniów

Setki martwych ptaków znaleziono na chodniku i ulicy przed szpitalem w hiszpańskim mieście Ferrol. Z relacji świadków wynika, że spadały one z...

zobacz więcej

Badacze znaleźli też dowody na obróbkę miedzi w tym miejscu. Według prof. Bielińskiego pokazuje to, że osada uczestniczyła w tym lukratywnym handlu, o którym wspominają źródła pisane z Mezopotamii.

„Oman był bowiem potęgą metalurgiczną tamtej epoki” – zaznaczył prof. Bieliński.

Według polskich badaczy ich najnowsze odkrycia pokazują, że obszar badań – czyli mikroregion Qumayrah – miał w starożytności większe znaczenie, niż dotąd sądzono, i kryje jeszcze wiele niespodzianek. Wstępne prace ekspertów z CAŚ UW rozpoczęły się w 2015 r. Dolina okazała się bardzo bogata w pozostałości archeologiczne z różnych okresów.

„Ta obfitość śladów osadnictwa z różnych okresów świadczy o tym, że dolina ta była ważnym miejscem w prehistorii, a być może także i historii Omanu” – podkreślił prof. Bieliński.

Badania finansowane są przez NCN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej