RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zamieszki w Kazachstanie. Już około 2 tysiące osób w rękach policji

W Kazachstanie obowiązuje stan wyjątkowy (fot. PAP/EPA/STR)
W Kazachstanie obowiązuje stan wyjątkowy (fot. PAP/EPA/STR)

Policja kazachska aresztowała około 2 tys. osób podczas zamieszek w Ałmaty – poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu. Według kazachstańskiego Ministerstwa Zdrowia, zginęło kilkadziesiąt osób, w tym 13 policjantów, a ponad tysiąc osób zostało rannych. W kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

Rosja wysłała wojsko do Kazachstanu

Rosja wysłała swoich żołnierzy do Kazachstanu – poinformował sekretariat Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Jak dowiedziało się...

zobacz więcej

Niepokoje społeczne w tym kraju trwały od 2 stycznia i były wywołane wzrostami cen paliw. Rząd Kazachstanu poinformował w czwartek, że w wyniku zamieszek, wywołanych głównie podwyżkami cen gazu skroplonego, używanego do tankowania samochodów, wprowadza na okres sześciu miesięcy limity cenowe na paliwa oraz moratorium na podwyżkę stawki za usługi komunalne (ciepło, gaz, prąd, wod.-kan.).

„Ceny zostały ustalone w sprzedaży detalicznej gazu skroplonego do tankowania pojazdów na stacjach benzynowych na terytorium całego Kazachstanu” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym na rządowej stronie.

Regulacja cen


„Wprowadzono czasowo – na 180 dni – państwową regulację cen sprzedaży benzyny i oleju napędowy” – wskazano w tekście. Rząd ponadto wprowadził czasowy zakaz eksportu dużego i drobnego inwentarza „w celu ustabilizowania cen mięsa i warzyw”.

W wyniku zamieszek, które trwały od 2 stycznia, Kazachstan wprowadził także czasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców. Wcześniej telewizja „Chabar-24” podała, że służby bezpieczeństwa usunęły z międzynarodowego lotniska Aktobe wszystkich protestujących, których obecność tam spowodowała, że swoje loty do Kazachstanu zawiesiły rosyjskie linie lotnicze Aerofłot oraz Lufthansa. Na wniosek prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa do Kazachstanu przylecieli żołnierze oddziałów stabilizacyjnych poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Trzon kontyngentu „sił pokojowych” stanowią rosyjscy komandosi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W czwartek Rosja zapowiedziała, że skonsultuje się z Kazachstanem i innymi sojusznikami w sprawie ewentualnych dalszych posunięć w celu wsparcia tamtejszej operacji „antyterrorystycznej” i odblokowania infrastruktury krytycznej.

Rosyjskie MSZ stwierdziło w oświadczeniu: „Uważamy ostatnie wydarzenia w przyjaznym dla nas kraju za inspirowaną z zewnątrz próbę podważenia bezpieczeństwa i integralności państwa siłą, przy użyciu wyszkolonych i zorganizowanych formacji zbrojnych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej