RAPORT

Wojna na Ukrainie

Legendarny Niemiec uhonorowany przez klub NBA [WIDEO]

Dirk Nowitzki jako jedyny Europejczyk zdobył ponad 30 tys. punktów w NBA (fot. Tom Pennington/Getty Images)
Dirk Nowitzki jako jedyny Europejczyk zdobył ponad 30 tys. punktów w NBA (fot. Tom Pennington/Getty Images)

Klub ligi NBA Dallas Mavericks zastrzegł koszulkę z numerem 41, z którym przez lata występował słynny niemiecki koszykarz Dirk Nowitzki. Uroczystość odbyła się po wygranym meczu z Golden State Warriors 99:82.

„Lewy” znów doceniony. Polak został Sportowcem Roku

Robert Lewandowski po raz drugi z rzędu triumfował w plebiscycie Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS) na Sportowca Roku. Wśród kobiet...

zobacz więcej

Nowitzki grał w Mavericks w latach 1998-2019. W 2011 roku zdobył tytuł mistrzowski, jedyny w historii klubu z Dallas. Dwukrotnie był uznany MVP rozgrywek, 14-krotnie grał w Meczu Gwiazd. Niemiec jest szóstym najskuteczniejszym graczem ligi NBA, zdobył w sumie 31 560 pkt, a pierwszym jeśli chodzi o urodzonych poza USA.

Wygrana Mavericks z Warriors, którzy są najlepszą drużyną obecnego sezonu, okazała się doskonałym wstępem dla ceremonii. Gospodarze zagrali świetnie w obronie i zneutralizowali najlepszego strzelca „Wojowników” – Stephena Curry'ego. 33-latek trafił tylko pięć z 24 rzutów z gry, w tym zaledwie 1 z 9 za trzy punkty.

W ataku Teksańczyków napędzał natomiast Luka Doncic. Słoweniec zapisał na swoim koncie 26 punktów, osiem asyst i siedem zbiórek.Po ostatniej syrenie ponad 20 tysięcy kibiców pozostało na swoich miejscach, aby uhonorować Nowitzkiego. Został czwartym zawodnikiem, którego koszulkę wycofano przez Mavericks. Pozostali to Rolando Blackman (nr 22), Brad Davis (15) i Derek Harper (12).

– Chcę, aby wszyscy na zawsze widzieli twoją wspaniałość, Dirk – powiedział właściciel klubu Mark Cuban, który odsłonił także model statuy Nowitzkiego, przedstawiającej Niemca w charakterystycznej dla niego pozie, gdy rzucał z odchylenia na jednej nodze. Stanie ona na zewnątrz hali.– Oferuję 10-dniowy kontrakt, nie chciałbyś wrócić? – zapytał żartobliwie Jason Kidd, obecny trener Mavericks i kolega z parkietu Nowitzkiego między innymi w mistrzowskim sezonie.

Nowitzki w 20-minutowym przemówieniu wielokrotnie dziękował zawodnikom i członkom sztabu, z którymi miał styczność przez ponad 20 lat kariery. – Zawsze wam powtarzam, odnajdźcie pasję w życiu i ciężko pracujcie. Wtedy wielkie rzeczy się zdarzą – zwrócił się do swoich dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej