RAPORT

Wojna na Ukrainie

Setki medali i sukcesy sportowców. To nie koniec programu PFN Team100

Żeglarka Zofia Korsak i sprinterka Klaudia Adamek (fot. PAP/Leszek Szymański)
Żeglarka Zofia Korsak i sprinterka Klaudia Adamek (fot. PAP/Leszek Szymański)

Za otrzymywane wsparcie odwdzięczają się medalami i tytułami mistrzowskimi – to młodzi sportowcy, którzy są beneficjentami programu Polskiej Fundacji Narodowej Team100. Cztery lata funkcjonowania tego sportowego programu podsumowano w Centrum Olimpijskim w Warszawie: sportowcy wspierani w ramach Team100 zdobyli dotychczas 574 medale na imprezach rangi mistrzowskiej, w tym ogromny sukces odnieśli na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich. Także w tym roku program będzie miał swoją kontynuację.

„Marusarz – Tatrzański Orzeł”. Prezes TVP Jacek Kurski o premierze niezwykłego filmu

Telewizja Polska „wraca” do Zakopanego. Już wkrótce kolejny efekt współpracy publicznego nadawcy z samorządem stolicy polskich Tatr. 16 stycznia w...

zobacz więcej

PFNteam100 to program Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowany we współpracy z Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym. To pierwszy tego typu program w Polsce, wspierający młodych sportowców – członków Kadry Narodowej, w dążeniu do sukcesów i medali.

Wspierają kariery polskich sportowców


Jego założeniem jest uruchomienie stypendiów dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców, które pozwalają na łączenie kariery sportowej i ciężkich treningów z nauką, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także godne reprezentowanie Rzeczypospolitej na świecie. Unikalność projektu polega na uczeniu odpowiedzialności za podejmowane decyzje sportowe, życiowe i ekonomiczne.

– Otrzymywane środki pomagały młodym reprezentantom kraju podczas zgrupowań, treningów i obozów – wyliczał na środowej konferencji prasowej prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki. – W portfolio Polskiej Fundacji Narodowej, program PFNteam100 zajmuje szczególną pozycję. Poprzez system stypendialny mamy realną możliwość udzielania wsparcia młodym mistrzom reprezentującym kilkadziesiąt dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich. Każdy medal zdobyty przez beneficjenta programu PFNteam100 to odrębna historia samodyscypliny i poświecenia, męstwa i pasji. Potrzebujemy autorytetów dla młodych ludzi stąd sportowcy, bohaterowie masowej wyobraźni, w ramach programu PFNteam100 zobowiązują się także do przestrzegania Kodeksu Etycznego – powiedział Zarzecki.

44 mln zł budżetu na 2022 rok


Program będzie miał swoją kontynuację także w tym roku, co zapowiedział wicepremier, szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że będzie on podzielony na 4 kategorie, a budżet na 2022 rok to 44 mln zł.

Paraolimpiada. Stypendyści PFNteam100 wystąpią w Tokio

W tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich wystartuje 89 sportowców z Polski. 30 z nich to beneficjenci PFNteam100 – programu stypendialnego...

zobacz więcej

– Beneficjenci zdobyli dotychczas prawie 600 medali na imprezach rangi mistrzowskiej, ale największym sukcesem tego programu jest to, że tak wielu młodych sportowców mogło się dzięki niemu rozwijać – zaznaczył wicepremier Gliński.

Każdy z beneficjentów programu PFN Team100 otrzymywał dofinansowanie w wysokości około 40 tysięcy rocznie.

Sukcesy stypendystów programu PFN Team100


Dotychczas z takiego wsparcia finansowego skorzystało w sumie 430 zawodników, którzy są przedstawicielami 47 sportów olimpijskich i paraolimpijskich. Beneficjenci wywalczyli w sumie dziewięć medali podczas ubiegłorocznych igrzysk w Tokio i siedem krążków zmagań paraolimpijskich w stolicy Japonii.

Wśród najbardziej znanych sportowców, którzy otrzymali stypendia PFNteam100, wymienić można m.in: tenisistkę Igę Świątek, lekkoatletów Patryka Dobka, Kajetana Duszyńskiego, Natalię Kaczmarek, Sofię Ennaoui, Konrada Bukowieckiego i Ewę Swobodę oraz rywalizującą w short tracku Natalię Maliszewską.

Zobacz także: Takiej przeprawy jeszcze nie mieli. Jacht I Love Poland startuje na Wyspach Kanaryjskich

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej