RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja wysłała wojsko do Kazachstanu

Rosja wysłała swoich żołnierzy do Kazachstanu (fot.  PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)
Rosja wysłała swoich żołnierzy do Kazachstanu (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)

Rosja wysłała swoich żołnierzy do Kazachstanu – poinformował sekretariat Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Jak dowiedziało się Polskie Radio, w skład rosyjskiego kontyngentu wchodzą jednostki powietrznodesantowe. Mają pomóc w tłumieniu protestów, wywołanych podniesieniem cen paliw.

„Antyterrorystyczna operacja w Ałmaty”. Prezydent wzywa na pomoc Rosję [WIDEO]

Kazachskie organy ochrony prawa przystąpiły do antyterrorystycznej operacji specjalnej w największym mieście kraju, Ałmaty –  poinformowało w...

zobacz więcej

Wczoraj prezydent Kazachstanu Kasym–Żomart Tokajew poprosił sojuszników z Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu o pomoc wojskową. Według najnowszych doniesień w Ałmaty policjanci i żołnierze zastrzelili kilkudziesięciu demonstrantów, którzy szturmowali budynki rządowe.

Ministerstwo zdrowia mówi o tysiącu rannych, w tym ponad o ponad 400 osobach w szpitalach. Od rana na ulicach trwa wymiana ognia między grupkami demonstrantów i siłami porządkowymi.

Według prezydenta Kazachstanu na jego kraj napadły „uzbrojone bandy terrorystów wyszkolonych za granicą”. Na tej podstawie Kasym–Żomart Tokajew poprosił sojuszników z ODKB o pomoc wojskową.

W nocy zapadła decyzja o wysłaniu do Kazachstanu misji stabilizacyjnej. Na jej czele stanęli rosyjscy komandosi. Strona rosyjska odpowiedzialna jest też za początkową fazę przygotowań logistycznych.

Nocna wymiana ognia


Nocna wymiana ognia w największym mieście Kazachstanu, Ałmaty, w której zginęło kilkadziesiąt osób, nie wystraszyła demonstrantów. Jak podają tamtejsze media, na głównych placach miasta oraz wokół dwóch największych szpitali ponownie gromadzą się tłumy. Na centralnych ulicach dochodzi do wymiany ognia między policjantami i protestującymi. Wcześniej prezydent Kasym–Żomart Tokajew ogłosił powołanie specjalnego zespołu, który ma ująć wszystkie osoby odpowiedzialne za zamieszki. Od środy w całym Kazachstanie obowiązuje stan wyjątkowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej