
Przeciwciała ukierunkowane na długo ignorowaną część wirusa, nazwaną przez naukowców kotwicą, mają potencjał rozpoznawania wielu różnych odmian i mutacji wirusa grypy - informuje pismo „Nature”. To daje nadzieję na stworzenie uniwersalnej szczepionki.
Brytyjscy naukowcy uważają, że zidentyfikowali „niewidzialną” wersję wariantu Omikron, której nie da się wstępnie odróżnić od innych wariantów...
zobacz więcej
„Zidentyfikowanie nowych słabych punktów w strukturze wirusa grypy pokazuje, że pomimo wielu lat badań wciąż możliwe jest odkrycie czegoś nowego” – mówi jeden z autorów badań, dr Andrew Ward ze Scripps Research Institute.
Szczepionki przeciwko grypie stymulują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał rozpoznających tzw. główkę hemaglutyniny (białka występującego na powierzchni wirusa). Główka jest jedną z najlepiej dostępnych części białka, jednak zarazem najbardziej podatną na modyfikacje. Z roku na rok mutuje ona, stwarzając potrzebę opracowywania nowych szczepionek.
Naukowcy stworzyli już eksperymentalne szczepionki o bardziej uniwersalnym charakterze, które powodują w organizmie wytwarzanie przeciwciał ukierunkowanych na mniej zmienną część hemaglutyniny - trzon łączący wirion z główką. Niektóre z tych szczepionek przechodzą obecnie etap wczesnych badań klinicznych.
Przeczytaj także: Powstaje nowa szczepionka mRNA. Ma zapobiegać boreliozie
Zespół badaczy ze Scripps Research Institute w Kalifornii, Uniwersytetu Chicagowskiego oraz Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku opisał 358 przeciwciał obecnych we krwi osób, którym podano szczepionkę przeciwko grypie, tych które uczestniczyły w pierwszej fazie badań klinicznych z zastosowaniem eksperymentalnej uniwersalnej szczepionki, a także pacjentów, którzy naturalnie zarazili się wirusem grypy.