RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Uwaga, ryba za kierownicą! Naukowcy nauczyli karasia prowadzić pojazd

Ryby potrafiły korygować błędne zmiany kierunku (fot. TT/IFLScience)
Ryby potrafiły korygować błędne zmiany kierunku (fot. TT/IFLScience)

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Ben Guriona chcieli zbadać, czy zdolności nawigacyjne zwierząt zależą od gatunku, środowiska lub struktury mózgu, czy też są powszechne. Czy ryba znajdzie drogę na lądzie? Okazuje się że tak. By to sprawdzić, uczeni zbudowali specjalny pojazd, przypominający akwarium na kółkach. Rolę kierowcy pełni karaś złocisty zwany złotą rybką.

Pozostałości po pigułkach antykoncepcyjnych i plastiku zaburzają rozmnażanie się ryb

Zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych (etynyloestradiol - EE2) i bisfenolem A (BPA), używanym do...

zobacz więcej

Badanie metodą przenoszenia osobnika określonego gatunku w środowisko innego gatunku i sprawienie, by musiał sobie poradzić ze znanym zadaniem w nowym otoczeniu, określa się mianem metodologii transferu domen. Izraelczycy przyznają, że w tym przypadku przesunęli tę praktykę „do granic możliwości”.

Do badania użyto sześć osobników karasia złocistego, obu płci, którym pozwolono zaznajomić się z działaniem urządzenia, nagradzając jednocześnie, gdy dotarły do określonego celu. Zwykle po kilku dniach osobnik rozumiał, dokąd ma dojechać i jak to zrobić.

„Rybie auto” zostało skonstruowane tak, by reagowało na ruchy karasia w wodzie.

Okazało się, że ryby potrafiły nawet omijać przeszkody, unikać ślepych dróg, korygować błędne zmiany kierunku. Nie dawały się też zwieść naukowcom nęcącym ich pozornymi celami.

Zdaniem specjalistów badanie dowiodło że zdolności nawigacji są powszechne w świecie zwierząt, a także, że karasie złociste dysponują zdolnościami poznawczymi umożliwiającymi im wykonywanie skomplikowanych zadań w środowisku innym niż to, w którym się rozwijały. Przeczytaj także: Inteligentne sieci. Rozpoznają gatunek ryb i rozmiar

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej