RAPORT

Pogarda

Sojusz pod dowództwem Rosji wysyła wojsko do Kazachstanu

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym powstała w 2002 r. (fot. Shutterstock)
Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym powstała w 2002 r. (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wyśle swoje Zbiorowe Siły Pokojowe do Kazachstanu. Poinformował o tym na Facebooku przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, premier Armenii Nikol Paszynian.

„Antyterrorystyczna operacja w Ałmaty”. Prezydent wzywa na pomoc Rosję [WIDEO]

Kazachskie organy ochrony prawa przystąpiły do antyterrorystycznej operacji specjalnej w największym mieście kraju, Ałmaty –  poinformowało w...

zobacz więcej

„W związku z apelem prezydenta Republiki Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa oraz w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Republiki Kazachstanu spowodowanym między innymi ingerencją z zewnątrz, Rada Bezpieczeństwa podjęła decyzję o wysłaniu na czas określony Zbiorowych Sił Pokojowych OUBZ do Republiki Kazachstanu w celu ustabilizowania i normalizacji sytuacji w tym kraju” – napisał Nikol Paszynian.

Kierowana przez Rosję Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym powstała w 2002 roku. Zrzesza sześć państw wchodzących niegdyś w skład Wspólnoty Niepodległych Państw: oprócz Rosji Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgizję oraz Tadżykistan.

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają zamieszki. Dziś w wielu miastach, w tym w Ałmatach, Nur-Sułtanie, Aktau i Aktobe doszło do starć demonstrantów z policją. Kazachstański przywódca ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało o bandach rabujących sklepy i bankomaty, a prezydent oświadczył, że w kraju działają terroryści.

Mieszkańcy Kazachstanu wyszli na ulice po tym, jak rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

Przeczytaj także: Kazachstan. Stan wyjątkowy rozszerzony. Protestujący zajęli lotnisko

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Dodatkowo protestujący zażądali odsunięcia od władzy byłego prezydenta Nursułatana Nazarbajewa i jego ludzi. Urzędujący prezydent zdymisjonował rząd, odwołał swojego poprzednika ze stanowiska przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i sam przejął jego obowiązki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej