RAPORT

Prorosyjska era Tuska

MON do RPO: Żołnierze na granicy mają właściwe warunki bytowe i opiekę psychologiczną

Warunki bytowe żołnierzy broniących polskiej granicy (fot. TT/ 16 Dywizja Zmechanizowana)
Warunki bytowe żołnierzy broniących polskiej granicy (fot. TT/ 16 Dywizja Zmechanizowana)

Najnowsze

Popularne

Żołnierze służący na polsko-białoruskiej granicy mają zapewnione właściwe warunki bytowe, zadbano o ich czas wolny i opiekę psychologiczną – zapewnia MON w odpowiedzi na pytanie RPO.

Pomoc Frontexu: Biuro unijnej agencji chce, by Litwa uległa Łukaszence

Biuro ds. Praw Podstawowych Frontexu chce zarekomendować Litwie, by funkcjonariusze tego państwa nie mogli odsyłać na Białoruś nielegalnych...

zobacz więcej

Na początku grudnia rzecznik prawy obywatelskich Marcin Wiącek skierował do ministra obrony Mariusza Błaszczaka list z pytaniami o warunki socjalno-bytowe, sposób przygotowania żołnierzy do służby w nietypowych warunkach i o wsparcie psychologiczne.

„Warunki socjalno-bytowe żołnierzy skierowanych do pełnienia służby na granicy polsko- białoruskiej są zapewniane, zgodnie z obowiązującymi w resorcie obrony narodowej przepisami branżowymi, w oparciu o sprzęt etatowy jednostek wojskowych oraz w oparciu o zawierane umowy outsourcingowe” – napisał wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi opublikowanej w środę przez RPO.

Dodał, że wojsko wydzieliło osiem kontenerowych pralni polowych, gdzie żołnierze mogą prać i suszyć odzież, zawarło tez umowy z firmami zewnętrznymi na tego typu usługi.

Wiceszef MON zapewnił, że „utrzymanie przez żołnierzy właściwego poziomu higieny osobistej jest zapewnione poprzez dostęp do dostarczanych do strefy działań kontenerów sanitarnych, wyposażonych w prysznice i umywalki z zapewnionym dostępem do ciepłej wody”, a liczba natrysków i umywalek odpowiada przepisom sanitarnym. Poinformował także, że żołnierze mają stały dostęp do sanitariatów i „nie odnotowano uwag w zakresie niewystarczającej liczby toalet”.

My w szampańskich nastrojach, oni dalej na służbie. Dziękujemy!

Gdy Polacy spędzają sylwestrową noc z najbliższymi i Sylwestrem Marzeń TVP2, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz funkcjonariusze Straży...

zobacz więcej

Posiłki dla żołnierzy


Resort zapewnił, że żołnierze mogą spożywać posiłki w ogrzewanych namiotach, a jakość żywności odpowiada normom ilościowym i jakościowym. Żołnierzom przysługują nie mniej niż trzy gotowane posiłki dziennie, suchy prowiant i ciepłe napoje; ciepły posiłek (w tym zupę regeneracyjną w nocy) otrzymują żołnierze przed udaniem się do zadań w terenie. Zapewniony jest ciągły dostęp do wody butelkowanej i ciepłych napojów.

Dodatkowo, wydano polecenie zakupu produktów instant umożliwiających przygotowanie samodzielnie dodatkowego ciepłego posiłku (dania gotowe, zupy, batony i żele energetyczne, koktajle izotoniczne, itp.). Na wypadek ewentualnych zakłóceń związanych z bieżącymi dostawami środków spożywczych utrzymuje się zapas grupowych racji żywnościowych. W realizacji żywienia żołnierzy nie korzysta się z cateringu – poinformowało MON.

„Żołnierzom zakwaterowanym w obozowiskach zorganizowano świetlice z dostępem do TV, internetu, gier stołowych i prasy. Świetlice służą także jako miejsca celebrowania przez Kapelanów polowych Mszy Świętych. Utworzono miejsca do pracy psychologów, a także siłownie, czytelnie oraz miejsca modlitwy na bazie namiotów i kontenerów” - wylicza resort w odpowiedzi. Żołnierze mogą też korzystać z infrastruktury sportowej udostępnionej przez Straż Graniczną (siłownie, boiska) oraz szkoły i OSP. Osoby zakwaterowane w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych korzystają z tamtejszej infrastruktury.

„Dodatkowo informuję, że zgodnie z poleceniem Ministra Obrony Narodowej przygotowywane są rozwiązania umożliwiające żołnierzom, którzy służą na granicy, spędzenie czasu wolnego wraz z rodzinami - bezpłatnie - w ośrodkach wypoczynkowych, nadzorowanych przez Agencję Mienia Wojskowego” – napisał Skurkiewicz.

Czytaj także: Granica. Białoruskie służby zaatakowały polskich funkcjonariuszy

Minister Wąsik: SG podpisała umowy na budowę zapory na granicy [WIDEO]

Straż graniczna podpisała trzy duże umowy, które są dużym krokiem w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej –...

zobacz więcej

Przechowywanie broni


Odniósł się także do pytań o warunki przechowywania broni. Poinformował, że po służbie żołnierze oddają do depozytu amunicję, broń przechowują przy sobie. By uniknąć wypadków, broń kontroluje się po każdym załadowaniu i rozładowaniu; przełożony sprawdza ją co najmniej dwa razy na dobę. Dowódca sprawdza także „stan ilościowy i numerowy broni na podstawie wykazu numerowego broni podwładnych żołnierzy”.

Wiceminister poinformował, że od początku działań wojska skierowanego do pomocy służbom MSWiA na granicy zanotowano jedno zdarzenie nadzwyczajne z użyciem broni, „zakwalifikowane jako nieszczęśliwy wypadek tj. wypadek śmiertelny” żołnierza z 17. Brygady Zmechanizowanej 13 listopada ub.r., a dochodzenie w tej sprawie prowadzą prokuratura oraz wydział Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku.

Wsparcie psychologiczne


Według wiceministra „żołnierze wykonujący zadania w strefie przygranicznej oraz ich rodziny zostali objęci kompleksową opieką psychologiczną”. „W ramach przygotowań żołnierzy do pełnienia służby na granicy z Białorusią psycholodzy jednostek wojskowych prowadzą rozmowy indywidualne, pogadanki oraz szkolenia podczas których żołnierze są uświadamiani na temat zagrożeń natury psychologicznej, na jakie mogą być narażeni, sposobów radzenia sobie ze stresem, funkcjonowania w sytuacji kryzysowej, samopomocy i pomocy koleżeńskiej, oddziaływań perswazyjnych i możliwych manipulacji psychologicznych” – napisał wiceszef resortu obrony.

Czytaj także: „Wśród migrantów na polsko-białoruskiej granicy nie ma już rodzin z dziećmi”

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby polsko–białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 20 osób – podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna. W rejonie...

zobacz więcej

Ponadto – dodał - w ramach profilaktyki psychologicznej żołnierze „są szkoleni i przygotowywani cyklicznie i długoterminowo do udziału w sytuacjach trudnych”. Pomoc psychologiczna przysługuje też rodzinom żołnierzy – rodziny mogą ja uzyskać w powołanych w strefie przygranicznej centrach pomocy rodzinie.

Jak wyjaśniło MON, żołnierze służący na granicy mogą skorzystać z pomocy na miejscu lub telefonicznie, „są objęci opieką psychologiczną (rozmowy indywidualne, spotkania grupowe) również po powrocie ze służby na granicy w celu monitorowania ich stanu psychofizycznego i niwelowania negatywnych skutków długotrwałego stresu”.

W miejscach zgrupowania pomocy psychologicznej mogą udzielić także - dzięki połączeniu video – specjaliści z Kliniki Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) niezależnie od pory dnia. „Żołnierz zgłaszający trudności natury psychicznej i emocjonalnej, bądź prezentujący takie objawy, uzyskuje niezwłocznie wsparcie psychologiczne i jest ewakuowany poza rejon działań do macierzystej jednostki lub placówki medycznej, stosownie do zaleceń z konsultacji psychologicznej” – zapewnił Skurkiewicz.

Poinformował, że system wymiany żołnierzy w strefie nadgranicznej należy do kompetencji dowódców jednostek wydzielających siły kierowane na granicę i jest realizowany zgodnie z planem rotacji.

Czytaj także: Migranci utknęli na bagnach. Akcja ratunkowa polskich służb

Krynki. „Służymy w miejscu, gdzie symbolicznie zaczął się kryzys migracyjny”

Służymy w miejscu, gdzie symbolicznie zaczął się kryzys migracyjny. W maju nielegalnie przekroczyło tu granicę dwóch obywateli Gwinei i to był...

zobacz więcej

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób – także w wymiarze finansowym – resort zamierza się włączyć w usuwanie uszczerbków w infrastrukturze drogowej, powstałych wskutek działań przygranicznych, resort poinformował, że za naprawę dróg polnych i leśnych odpowiadają pododdziały inżynieryjne, a „w budżecie MON planuje się i realizuje wpłaty na rzecz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg”. Środki przekazywane przez MON na ten Fundusz mogą zostać wykorzystane wyłącznie na cele związane z budową, przebudową lub modernizacją dróg o znaczeniu obronnym.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy wciąż pozostaje napięta


Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wskazał na Twitterze, że „pierwsze dni nowego roku pokazały, że reżim Łukaszenki kontynuuje agresywną operację hybrydową przeciwko Polsce i UE”.

Wpis Żaryna był nawiązaniem do artykułu, który rzecznik opublikował na stronie www.gov.pl.

„Grupy migrantów, które próbują forsować granicę, są obecnie mniejsze, ale za to jeszcze bardziej agresywne. Cudzoziemcy w dalszym ciągu są dowożeni przez stronę białoruską na granicę, gdzie przy wsparciu tamtejszych służb atakują polskich funkcjonariuszy i żołnierzy oraz niszczą zabezpieczenia graniczne. W stronę polskich patroli lecą gałęzie, kamienie, cegły, kierowane są silne strumienie światła i promieni laserowych” – napisał rzecznik w artykule zatytułowanym „Operacja przeciwko Polsce trwa”.

Jak podaje Straż Graniczna, w styczniu odnotowano już 96 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

„Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy jest mniejsza, ale równomiernie nękane są wszystkie placówki na granicy z Białorusią. Obserwujemy wyraźną zmianę taktyki” – poinformowała w środę podczas briefingu prasowego rzecznik SG por. Anna Michalska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej