RAPORT

Pogarda

„Die Welt” krytykuje niemiecki rząd: Zmuszanie całej Europy do zawarcia paktu z Rosją

Niemcy w sylwestra zamknęli kolejne trzy elektrownie atomowe (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemcy w sylwestra zamknęli kolejne trzy elektrownie atomowe (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za „zieloną”. Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii – pisze w środę „Welt”. Zdaniem eksperta ds. środowiska Ralfa Fuecksa w sylwestra w siedzibie Gazpromu „strzelały krymskie korki od szampana”, ponieważ Niemcy jeszcze bardziej uzależniły się od rosyjskich dostaw energii, wyłączając na koniec roku trzy kolejne elektrownie atomowe.

Polska i Francja stawiają na atom, Niemcy na gaz z Rosji

W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem – powiedział stały...

zobacz więcej

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck z oburzeniem odniósł się w sobotę do próby „ekologizacji” energetyki jądrowej. Rzecznik rządu Steffen Hebestreit zapowiedział w poniedziałek jednoznacznie: „Wyraźnie odrzucamy oceny dotyczące energii atomowej”. Jednocześnie jednak z zadowoleniem przyjął propozycje Komisji Europejskiej, by pod pewnymi warunkami zaklasyfikować również gaz jako zrównoważone źródło energii. Jest to „zgodne ze stanowiskiem rządu federalnego” – przypomina dziennik „Welt”.

„Trudno jest zrozumieć taką ocenę rządu” – uważa gazeta.

Promowanie gazu


Decyzja Komisji Europejskiej „o promowaniu gazu jako technologii pomostowej wydaje się znacznie bardziej problematyczna, zarówno z punktu widzenia polityki klimatycznej, jak i geopolityki, niż krytykowana przez rząd niemiecki decyzja UE o faworyzowaniu energetyki jądrowej” – pisze „Welt”.

„Wzburzenie w Niemczech jest sztuczne”, mówi ekspert ds. środowiska Ralf Fuecks dziennikowi. Przecież wszyscy, łącznie z Komisją Europejską, „wiedzą, że kompromis klimatyczny na szczeblu europejskim jest możliwy tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną obie konkurencyjne ścieżki zmian klimatycznych. Z jednej strony mamy specjalną ścieżkę niemiecką, polegającą na wykorzystaniu gazu jako średnioterminowego substytutu węgla i energii jądrowej, a z drugiej strony ścieżkę preferowaną zwłaszcza przez Francuzów, polegającą na osiągnięciu neutralności klimatycznej przy znacznym udziale energii jądrowej” – podkreśla dziennik.

Które źródła energii są „zielone”? KE proponuje klasyfikację

Komisja Europejska zaproponowała zaklasyfikowanie energii nuklearnej oraz gazu ziemnego jako „zielonych” źródeł energii w ramach systemu unijnego,...

zobacz więcej

„Polityka energetyczna była do tej pory geopolitycznie ślepa” – ocenia Fuecks, który przez wiele lat kierował powiązaną z Zielonymi Fundacją Boella. Jego zdaniem w sylwestra w siedzibie Gazpromu „strzelały krymskie korki od szampana”, ponieważ Niemcy jeszcze bardziej uzależniły się od rosyjskich dostaw energii, wyłączając w końcu roku trzy kolejne elektrownie atomowe.

„Rezygnacja z energii jądrowej zmusza Niemcy do zawarcia paktu z Rosją”                   


 „Staje się coraz bardziej oczywiste, że rezygnacja z energii jądrowej zmusza Niemcy do zawarcia paktu z Rosją, który szkodzi geopolitycznym interesom Europy, a zwłaszcza jej wschodnich partnerów. Gazociąg Nord Stream 2, który został ostro skrytykowany zarówno przez Komisję Europejską, jak i Stany Zjednoczone, jest tego przykładem bardziej niż jakikolwiek inny projekt energetyczny” – pisze gazeta.

Przeczytaj też: Niemcy starają się odwieść Kongres USA od nowych sankcji na Nord Stream 2 

Zdaniem gazety również „problematyczne z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa jest to, że kompromis w formule brukselskiej dotyczący gazu i energii jądrowej został zawarty bez jakiejkolwiek oceny ryzyka w polityce zagranicznej, co w obliczu groźnych gestów Rosji na wschodniej flance UE jest już zadziwiającym zaprzeczeniem rzeczywistości”. „Pilnie potrzebujemy wspólnej europejskiej zagranicznej polityki energetycznej, która zmniejszy zależność od rosyjskiego gazu ziemnego” – postuluje Fuecks.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej