RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Pięć asteroid pędzi w kierunku Ziemi”. Jedna jest wielkości Big Bena

Czy asteroidy zagrażają Ziemi? (fot. Tobias Roetsch/Future Publishing via Getty Images)
Czy asteroidy zagrażają Ziemi? (fot. Tobias Roetsch/Future Publishing via Getty Images)

W styczniu – jak wynika z nowych informacji ujawnionych przez NASA – w pobliżu naszej planety przemknie pięć asteroid. Jedna z nich będzie wielkości słynnego londyńskiego Big Bena. Pierwszy obiekt przeleci obok Ziemi już w środę 5 stycznia.

Drewniany satelita wkrótce na orbicie. „Nawet dzieci zbudują własnego”

Pierwszy drewniany satelita ma zostać wysłany w kosmos w 2023 roku. Japońscy astronauci rozpoczną testy sprawdzające wytrzymałość drewna w...

zobacz więcej

Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory (JPL – laboratorium napędu odrzutowego) wskazują, że gigantyczna asteroida zbliży się w środę na odległość około 2,1 mln kilometrów od Ziemi. Obiekt został nazwany 2021 YQ i jest wielkości samolotu odrzutowego.

NASA śledzi „gości” w naszej części galaktyki


Z kolei w czwartek 6 stycznia w ponad trzykrotnie większej odległości naszą planetę minie kometa o nazwie 2014 YE15. Dzień później przeleci maleńka asteroida 2020 AP1.

Prawdziwe emocje amatorom astronomii zapewni asteroida 2013 YD48 11 stycznia, we wtorek. NASA wskazuje, że mierzy ona ponad 103 m średnicy i jest większa niż Big Ben w Londynie.

Ostatnia ze styczniowych asteroid minie nas 19 stycznia i nosi nazwę (7482) 1994 PC1. To „regularny gość” w naszej części galaktyki, powracający co 47 lat. Co w razie, gdyby któraś z asteroid zagrażała Ziemi? Opowiada o tym Polak pracujący dla NASA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej