W licznych wiodących mediach pojawiły się informacje, że w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu część pracowników ma otrzymać mniejsze wynagrodzenia. Jako przykład stawiano nauczycieli. Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, sprawę skomentował również Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Ponad 40 lat temu zakończył się strajk w kopalni KWK „Piast”, najdłuższy protest okupacyjny stanu wojennego. Był to protest niezwykły – toczył się...
zobacz więcej
– Są takie przypadki, słyszałem o tym, ale generalnie informacje przekazywane w mediach są trochę przesadzone. Sytuacja dotyczy bardzo niewielkiej grupy ludzi, nie ma tak, że wszyscy nauczyciele stracili część swojego wynagrodzenia. Uważam, że jest to trochę taka „medialna bomba”, a większość artykułów na ten temat jest przesadnie „podkręconych”. My, jako „Solidarność”, na razie rozglądamy się w terenie, będziemy przypatrywać się temu, jak sytuacja będzie wyglądać, czy nadal to będą wyjątkowe przypadki, czy grupa nauczycieli, których to dotknęło, będzie się powiększać. Na pewno będziemy badać temat – ocenił w rozmowie z portalem Tysol.pl Ryszard Proksa.
Wraca artykuł 88 Karty Nauczyciela
Wcześniej Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o zakończeniu spotkania z kuratorami oświaty z całej Polski. „Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu
Polskiego Ładu. Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej.
Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, prosimy o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres informacja@mein.gov.pl” – przekazało ministerstwo.
W grudniu Proksa poinformował, że w wyniku rozmów ze stroną rządową udało się wypracować istotne zapisy mówiące o nauczycielskich emeryturach. – Mamy zgodę Ministerstwa na przywrócenie artykułu 88 Karty Nauczyciela mówiącego o możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę nauczycieli, bez żadnych warunków wstępnych zmiany pensum itp. Z tego przywileju mogą skorzystać wszyscy nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni do 1999 r. To jeden z ważniejszych postulatów – podkreślił.
Nie ma już wśród nas Andrzeja Rozpłochowskiego, wspaniałego polskiego patrioty, jednego z kluczowych działaczy Solidarności.
zobacz więcej
Oczywiście najbardziej palące dla nauczycieli są kwestie waloryzacji płac. W grudniu w trakcie dyskusji zespołu ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego zwracała na to uwagę Monika Ćwiklińska reprezentująca Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania „Solidarności”, podkreślając, że stały problem wysokości wynagrodzeń jest konsekwencją braku wprowadzenia systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce od 2020 r., zgodnie z Porozumieniem z 2019 r. Przypomniała również, że od wielu lat KSOiW postuluje zmianę systemu finansowania oświaty oraz wyraźne rozdzielenie zadań na rzecz edukacji między rząd i jednostki samorządu terytorialnego.
Apel „Solidarności”
Oświatowa „Solidarność” proponuje powiązanie systemu wynagradzania nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, co miałoby zniwelować skutki związane z
inflacją. –
Skonstruowaliśmy ten system, żeby wszystkie składniki wynagrodzenia były w sposób pośredni lub bezpośredni uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Naszym zdaniem początkujący nauczyciel powinien zarobić 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce rynkowej – mówił w trakcie grudniowej konferencji prasowej szef zespołu płacowego sekcji Jerzy Ewertowski.
– Stosownie do tego wynagrodzenia należałoby ustalić wynagrodzenia nauczycieli innych, wyższych stopni awansu zawodowego. I tak już pomijając pośrednie stopnie, nauczyciel dyplomowany powinien zarabiać około 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W ten sposób przedstawiliśmy naszą propozycję, która spotkała się z jednej strony z uznaniem, jako że rozwiązywałaby problem, ale z drugiej strony z dezaprobatą, bo jak określa Ministerstwo, pewna kotwica budżetowa nie pozwala nam na realizację tego pomysłu – zaznaczył Ewertowski.
źródło:
portal tvp.info
#solidarność
#nszz
#polski ład
#nauczyciele
#mateusz kosiński