RAPORT

Pogarda

Starcia w Kazachstanie. Prezydent ogłosił stan wyjątkowy i odwołał rząd

W Ałmaty zatrzymano ponad 200 osób (fot. TT/Ali Özkök)
W Ałmaty zatrzymano ponad 200 osób (fot. TT/Ali Özkök)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew ogłosił w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego dwutygodniowy stan wyjątkowy w największym mieście kraju Ałmaty oraz w obwodzie mangystauskim, które stały się miejscami największych masowych protestów przeciw podwyżkom cen paliw. Przyjął także dymisję rządu. Obowiązki premiera przejął tymczasowo dotychczasowy wicepremier Alichan Smaiłow.

Władze Kazachstanu przywracają limity cen gazu

Władze Kazachstanu ogłosiły we wtorek wieczorem częściowe przywrócenie limitów cen na skroplony gaz po wybuchu protestów przeciwko gwałtownemu...

zobacz więcej

Protesty wybuchły we wtorek niemal we wszystkich dużych miastach Kazachstanu. Doszło do starć między protestującymi a policją i wojskiem. Jak podało Radio Swoboda, w Ałmaty zatrzymano ponad 200 osób.

W stolicy kraju, Nur-Sułtanie, duży tłum przeszedł kolumną po mieście, domagając się odejścia z polityki szefa Rady Bezpieczeństwa kraju Nursułtana Nazarbajewa. W odpowiedzi władze wprowadziły na ulice wojsko i oddziały sił specjalnych, które użyły przeciw protestującym gazu i grantów hukowych.

Blokaba internetu


We wtorek wieczorem władze zaczęły blokować na terytorium całego kraju internet i sieć komórkową. Użytkownicy donoszą o problemach z korzystaniem niemal ze wszystkich sieci społecznościowych, w tym Telegrama i Facebooka. Tokajew zapewnił we wtorek po południu, że rząd kraju nie upadnie, i ostrzegł protestujących, iż apele o atakowanie budynków rządowych i wojskowych są nielegalne. Wezwał też obywateli, by nie ulegali „prowokacjom z wewnątrz i zewnątrz” oraz „euforii wiecowania”. Mimo tych słów w środę rano prezydent przyjął dymisję rządu. Obowiązki premiera przejął tymczasowo dotychczasowy wicepremier Alichan Smaiłow. W Kazachstanie protesty przeciw podwyżkom cen gazu skroplonego, którym tankuje samochody wielu mieszkańców, zaczęły się kilka dni temu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
We wtorek wieczorem władze ogłosiły częściowe przywrócenie limitów cen na skroplony gaz (do ceny 50 tenge, czyli 46 gr za litr obwodzie mangystauskim), ale wydaje się, że nie uspokoiło to społeczeństwa. W styczniu cena skroplonego gazu wzrosła w Kazachstanie do 120 tenge (1,12 zł) za litr, podczas gdy jeszcze na początku zeszłego roku wynosiła 38 tenge (35 gr) za litr.
teraz odtwarzane
Protesty w Kazachstanie przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen paliw

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej