RAPORT

Pogarda

Władze Kazachstanu przywracają limity cen gazu

Najnowsze

Popularne

Władze Kazachstanu ogłosiły we wtorek wieczorem częściowe przywrócenie limitów cen na skroplony gaz po wybuchu protestów przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen paliw, które ogarnęły nawet największe miasto kraju, Ałmaty.

Stanisław Żaryn: Rosyjska gra gazem

Rosja w swoich działaniach prowadzonych przeciwko Europie, w szczególności Europie Środkowo-Wschodniej, od lat wykorzystuje różnorodne narzędzia,...

zobacz więcej

Rząd poinformował, że przywraca limit ceny 50 tenge (46 gr) za litr gazu skroplonego w obwodzie mangystauskim na zachodzie kraju. Jest to cena ponad dwukrotnie niższa od obecnej ceny rynkowej. Gazem tym tankuje się w regionie większość samochodów.

W dwóch miastach obwodu mangystauskiego – Aktau i Żangaozen – protesty przeciw wzrostowi cen paliw osiągnęły szczególnie duże rozmiary i setki protestujących spędziły tam ostatnią noc na placach.

W Aktau protestowało w poniedziałek kilka tysięcy osób. Początkowo domagano się obniżenia cen gazu, ale później żądania rozszerzyły się na wyplenienie korupcji i kumoterstwa oraz zmniejszenie bezrobocia, aż wreszcie wysunięto postulat ustąpienia rządu.

Protesty rozpoczęły się kilka dni temu w naftowym mieście Żangaozen w tym samym obwodzie po dużej podwyżce cen gazu, na którym w regionie jeździ większość samochodów. Według lokalnych mieszkańców we wtorek rano na głównym placu miasta przebywało około 2 tys. osób.

Wyciek metanu w kopalni. Nie żyje sześciu górników

W kopalni węgla kamiennego w Abaju, w Zagłębiu Karagandyjskim doszło w niedzielę rano do wycieku metanu. Większość 64-osobowej załogi pracującej...

zobacz więcej

Akcje protestacyjne w Żangaozen i Aktau poparła ludność innych miast. W Ałmatach (południowy wschód Kazachstanu) zatrzymano kilkadziesiąt osób, w Szymkencie (na południu) 10, a trzy w stolicy Nur-Sułtanie (na północy). Demonstrowano także w innych miastach.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew poinformował we wtorek na Twitterze, że następnego dnia zwoła posiedzenie rządu, aby omówić żądania protestujących.

Zobacz także: Największe złoża gazu w Polsce. Gdzie się znajdują?


W styczniu cena skroplonego gazu wzrosła w Kazachstanie do 120 tenge (1,12 zł) za litr, podczas gdy jeszcze na początku zeszłego roku wynosiła 38 tenge (35 gr) za litr.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew przekonywał też we wtorek w nagraniu wideo skierowanym do narodu, że rząd kraju nie upadnie i przestrzegł protestujących przed atakami na budynki rządowe i wojskowe.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej