RAPORT

Pogarda

Scholz „klęknie” przed Putinem? Eksperci o resecie na linii Berlin-Moskwa

„Reset nie przyniesie nic dobrego, tylko zaszkodzi” – ostrzegają eksperci (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images; Clemens Bilan - Pool/Getty Images)
„Reset nie przyniesie nic dobrego, tylko zaszkodzi” – ostrzegają eksperci (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images; Clemens Bilan - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) spycha Zielonych - swojego kluczowego koalicjanta - na margines. Chce zajmować się polityką wobec Rosji osobiście, „wbrew Zielonym i UE” – twierdzi „Bild”. Nową linię Berlina wobec Moskwy krytykują eksperci. Były dyrektor fundacji Bölla Siergiej Sumlennyj pisze wręcz o „zdradzie Niemiec, Europy, pokoju i demokracji”, wskazując, że to, co na Zachodzie nazywa się „resetem”, to tak naprawdę „klękanie przed Putinem”.

Wicekanclerz Niemiec przyznaje: Nord Stream 2 to geopolityczny błąd [WIDEO]

Niemiecki wicekanclerz Robert Habeck nazwał gazociąg Nord Stream 2 „geopolitycznym błędem”. Na łamach gazety „Frankfurter Allgemeine...

zobacz więcej

„Bild” przypomina, że Zieloni już w czasie kampanii wyborczej podkreślali, że zagadnienia związane z NS2 oraz Ukrainą są dla nich kluczowe. „Są to kwestie, w których Zieloni są zdecydowanie bardziej krytyczni wobec Moskwy niż Scholz, a zwłaszcza niż tradycyjnie przychylna Moskwie partia Scholza, SPD” – podkreśla dziennik.

I teoretycznie to właśnie Die Grünen powinni mieć większy wpływ na niemiecką politykę zagraniczną. Szefową niemieckiej dyplomacji jest ich przedstawicielka Annalena Baerbock. Inny polityk Zielonych, Robert Habeck, jest wicekanclerzem oraz ministrem gospodarki i ochrony klimatu.

Obydwaj przywódcy - Scholz i Putin - odbyli rozmowę telefoniczną 21 grudnia, podczas której Putin miał pogratulować Scholzowi objęcia urzędu kanclerza Niemiec. Rzecznik prasowy niemieckiego rządu informował po tej rozmowie, że kanclerz miał wyrazić „zaniepokojenie wzrostem rosyjskiej obecności wojskowej przy granicy z Ukrainą” i mówił o potrzebie deeskalacji.

Wildstein dla portalu tvp.info: Start NS2 to koniec Unii w obecnym kształcie

– Nord Stream 2 to całkowita zmiana architektury stosunków w Europie, zupełne jej przemodelowanie. I w tym nowym modelu nie ma już miejsca na...

zobacz więcej

Z kolei Moskwa przekonywała po rozmowie przywódców, że „Scholz dąży do nowego otwarcia” w stosunkach z Rosją - przypomina „Bild”. Jak dowiaduje się gazeta, doradca Scholza ds. polityki zagranicznej Jens Ploetner „od prawie dwóch tygodni przygotowuje spotkanie z przywódcą Kremla Władimirem Putinem”, które ma się odbyć prawdopodobnie jeszcze w styczniu.

Zdaniem Siergieja Sumlennego, pracującego obecnie w Berlinie eksperta zajmującego się sprawami Europy Wschodniej, niegdyś dyrektora fundacji Heinricha Bölla w Kijowie, Scholz „podważa wszelką zrównoważoną i odpowiedzialną politykę zagraniczną Niemiec”.

Przeczytaj także: „Biden zagroził Putinowi”. Ekspert: Bzdura, to Moskwa wciągnęła Bidena w pułapkę

„Chce spotkać się z Putinem i dokonać »nowego otwarcia«. W ten sposób nie tylko wchodzi otwarty konflikt z Zielonymi, ale tez podkłada bombę pod niemieckim zaangażowaniem na rzecz demokracji i sprzedaje Europę moskiewskiemu dyktatorowi” – napisał Sumlennyj.

„Spotkanie z Putinem nie jest błędem. Błędem jest spotykanie się z nim w nadziei na »porozumienie« osiągnięte poprzez »dialog«. Po spektakularnych klęskach tylu »resetów« nie można żyrować kredytu zaufania. Ci, którzy dziś spotykają się z Putinem dla »resetu«, popełniają zbrodnię przeciwko ludzkości” – dodał. Komentując wpis innego eksperta, Gustava Gressela, specjalisty ds. bezpieczeństwa, obronności i spraw międzynarodowych w think tanku Europejska Rada Spraw Zagranicznych, Sumlennyj dodał, że „jeśli Scholz naprawdę pojedzie do Moskwy klęczeć przed Putinem (co się nazywa »resetem« w zachodnich językach), nie będzie już zdolny być kanclerzem. Taki krok to zdrada Niemiec, Europy, pokoju i demokracji”. Zdaniem Gressela, jeśli doniesienia „Bilda” są prawdą („wciąż mam nadzieję że nie” – zastrzega specjalista), to zabieg ten jest motywowany chęcią utrzymania „wewnętrznej popularności”, ale wiązać się to będzie z dalszym „rujnowaniem reputacji Niemiec”. Gressel wyjaśnia, że Rosja nie jest zainteresowana rozmowami z Niemcami. By tak się stało, UE musiałaby być zdolna do działania na polach, którymi Rosja jest zainteresowana, np. wsparciem militarnym Ukrainy – a tu właśnie sama SPD „blokuje Niemcy”, które „nie są w stanie być aktorem”. Zatem nie mogą dać Putinowi tego, co oczekuje. Ekspert dodaje, powołując się na podobne inicjatywy – i ich efekty – w przeszłości, że działania na własną rękę jedynie podważają unijną spójność, „zwłaszcza gdy – jak w tym przypadku – dokładny cel rozmowy pozostaje tajny”. To tylko dodatkowo obniży poziom zaufania do Niemiec, który „już jest bardzo niski ze względu na NS2”. „Niemcy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa sąsiadów będą stanowić ryzyko, nie atut, będzie trzeba kontrolować, do czego – również ze względów ekonomicznych – przyłączy się więcej krajów niż tylko wschodnia flanka” – ostrzega Gressel, namawiając kanclerza do szybkiej rezygnacji z „resetu”, który nie przyniesie „nic dobrego, tylko zaszkodzi” O potencjalnych zagrożeniach pisze też „Bild”, który przypomina, że „według analiz przeprowadzonych przez służby bezpieczeństwa UE, Putin ciężko pracuje, aby osłabić i w efekcie zniszczyć UE”. „Chciałby, podobnie jak było to w czasach sowieckich, negocjować wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Berlin na »kremlowskim dworze« uznawany jest jedynie jako główny odbiorca rosyjskiego gazu i ropy” – nie ma wątpliwości gazeta.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Teraz Putin „chciałby decydować, który z sąsiadów Rosji będzie mógł w przyszłości wstąpić do NATO (żaden!)” - podkreśla gazeta i zauważa, że przynajmniej jak na razie, lokator Kremla odniósł już pewien sukces: prezydent USA Joe Biden zgodził się na spotkanie z przedstawicielami Rosji 10 stycznia w Genewie. Dwa dni później odbędzie się spotkanie Rosja - NATO. „Spotkanie Putin-Scholz może nastąpić wkrótce potem. Putin zaoferowałby więc Niemcom pozorny sukces: deeskalację na granicy z Ukrainą” - czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej