RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kara więzienia za tweet o mafiosach? Kuriozalny ruch Ewy Wrzosek

Ewa Wrzosek (fot. TVP2)
Ewa Wrzosek (fot. TVP2)

„Mafiosi, dilerzy narkotyków i terroryści chwycą się każdej linii obrony, żeby uchronić się przed odpowiedzialnością” – napisał na Twitterze 23 grudnia szef portalu tvp.info Samuel Pereira. Prokurator Ewa Wrzosek nie tylko wzięła to do siebie, ale poczuła się znieważona i zniesławiona. Złożyła więc przeciwko dziennikarzowi prywatny akt oskarżenia. Jej pełnomocnikiem będzie znany prawnik – były kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do PE.

Prokurator Wrzosek: To jest ukłon w stronę naszych posłów opozycyjnych [WIDEO]

To jest już ukłon w stronę naszych parlamentarzystów opozycyjnych i jak mniemam już za dwa lata niekoniecznie w opozycji – mówiła pod koniec 2017...

zobacz więcej

Prokurator Ewa Wrzosek należy do stowarzyszenia Lex Super Omnia, które walczy z reformami wymiaru sprawiedliwości.

Szczególnie głośno o prokurator było w mediach od 2020 roku, gdy podjęła śledztwo w sprawie zagrożenia epidemiologicznego, jakie miałyby stwarzać wybory prezydenckie. Tego samego dnia śledztwo zostało umorzone decyzją jej przełożonej, a chwilę później przeciwko prokurator wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Jak informowała niedawno w TVN24 Wrzosek, jej działania oceniono jako przekroczenie uprawnień i ostatecznie podjęto postępowanie karne.

Zobacz także ->  Afera reprywatyzacyjna: Wrzosek w obronie Hanny Gronkiewicz-Waltz

Teraz w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Wrzosek poinformowała, że złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko Samuelowi Pereirze, szefowi portalu tvp.info. – Postanowiliśmy złożyć prywatny akt oskarżenia w związku z wpisami pana Samuela Pereiry w mediach społecznościowych, w których – w kontekście inwigilowania Pegasusem, ustawił nas w jednym szeregu z przestępcami, a cytując sformułowania z tych wpisów – z mafiosami i dilerami narkotyków. To zniesławienie, które narusza moje dobra osobiste – oceniła prokurator.

Jak czytamy, chodzi o dwa tweety z 23 grudnia o treści: „Jeśli przestępcy kreują się na ofiary operacyjnych działań państwa polskiego, to jak mają się czuć wszyscy ci ludzie, których oni skrzywdzili? Pomyślcie o tym” oraz „Mafiosi, dilerzy narkotyków i terroryści chwycą się każdej linii obrony, żeby uchronić się przed odpowiedzialnością”.

Zobacz także ->  Pytania o prokurator Wrzosek

„Na pana miejscu ważyłabym słowa” – zareagowała już dzień później Ewa Wrzosek.

Kandydat KE do PE pełnomocnikiem sędziów w rozprawie przed TSUE. „Przecież to jest jakaś kpina”

Kandydat Koalicji Europejskiej do PE Michał Wawrykiewicz reprezentuje sędziów Sądu Najwyższego przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej,...

zobacz więcej

Wrzosek unika odpowiedzi na pytanie


W poniedziałek prokurator przeszła do czynów i złożyła akt oskarżenia. Poinformowała o tym na Twitterze.

„Pani prokurator, mogłaby mi pani wskazać, gdzie niby na Twitterze napisałem coś o pani?” – zapytał pod jej postem Samuel Pereira.

Wrzosek nie odniosła się jednak do meritum. Wskazała jedynie, że odpis aktu oskarżenia z uzasadnieniem zostanie doręczony dziennikarzowi przez sąd.

Zobacz także ->  Kompromitacja opozycyjnego aktywisty, adwokata Wawrykiewicza. Poszło o przepisy dot. granicy

„Stanowiska procesowe wymienimy na sali sądowej. Proszę nie zapomnieć o odebraniu aktu oskarżenia, bo postępowanie zgodnie z procedurą może być prowadzone pod pańską nieobecność. Do zobaczenia” – napisała.

„Postaram się nie  zemdleć jak mec. Giertych” – odpisał Pereira. Pełnomocnik Ewy Wrzosek, mec. Michał Wawrykiewicz podał, że w akcie oskarżenia mowa jest o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 212 i 216 Kodeksu karnego, czyli zniesławienia i zniewagi. Zaznaczył, że te czyny zagrożone są pozbawieniem wolności do roku.

Co ciekawe, Wawrykiewicz to współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy, który w 2019 roku próbował dostać się do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce. Mimo poparcia Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Nowoczesnej i Zielonych, nie uzyskał liczby głosów gwarantującej mandat europosła.

Sędziowie na tropie zaginionej choinki. Prezentują relację „z miejsca zbrodni”

Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie protestują w obronie… choinki, która zniknęła z korytarza budynku. Drzewko było udekorowane m.in. bombkami z...

zobacz więcej

Wiceminister pisze o zastraszaniu


Na wpisy Ewy Wrzosek ws. aktu oskarżenia zareagował w sieci wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

„Nikt pani nie pomówił. Dla przeciętnie rozumującego człowieka Samuel Pereira podał schemat logiczny, którym mogą posługiwać się przestępcy” – napisał. Podkreślił, że Wrzosek jest prokuratorem, a jej zachowanie „wygląda niemal jak próba zastraszenia”.

Kaleta podkreślił, że „skala zastraszania redaktora Pereiry w ostatnich dniach jest ogromna”.

Zobacz także ->  Wpadka w TVN24. Prokurator Wrzosek wystąpiła na tle… sztucznej tapety z książkami

„Zastanawia, gdzie są w tym momencie wszyscy piewcy ochrony dziennikarzy, zwolennicy ograniczenia #SLAPP. Od kilku dni Samuel Pereira jest bezceremonialnie wręcz lżony, a arbitrzy elegancji z Twittera wzruszają ramionami” – ocenił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej