RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Minister Wąsik: SG podpisała umowy na budowę zapory na granicy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Straż graniczna podpisała trzy duże umowy, które są dużym krokiem w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby polsko–białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 20 osób – podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna. W rejonie...

zobacz więcej

We wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się wspólna konferencja wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika oraz zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej. Podczas konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej.

– Dzisiaj Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy na budowę zapory – powiedział Maciej Wąsik.

Przypomniał, że z końcem października zeszłego roku weszła w życie ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej. – Na podstawie tej ustawy komendant Praga powołał pełnomocnika do spraw budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Na mocy tej ustawy został powołany zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Premier określił zasady pracy tego zespołu rozporządzeniem – wyjaśnił.

– Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni. Okres świąteczny miał wpływ na to – dodał.

Czytaj także: Pomoc Frontexu: Biuro unijnej agencji chce, by Litwa uległa Łukaszence

Krynki. „Służymy w miejscu, gdzie symbolicznie zaczął się kryzys migracyjny”

Służymy w miejscu, gdzie symbolicznie zaczął się kryzys migracyjny. W maju nielegalnie przekroczyło tu granicę dwóch obywateli Gwinei i to był...

zobacz więcej

Inwestycja absolutnie konieczna


– Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej jest inwestycją absolutnie konieczną i pilną – oceniła z kolei z gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.

Dodała, że jest to „inwestycja strategiczna nie tylko z punktu widzenia realizacji ustawowych Straży Granicznej, do których należy ochrona nienaruszalności polskich granic, ale również - co jako zastępca komendanta głównego właściwy w sprawach logistycznych muszę podkreślić - jest inwestycją newralgiczną z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć”.

– Nie ukrywam, że jest to dla nas ogromne wyzwanie, bo jest to największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana, dlatego bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie, bo w przeciągu dwóch miesięcy udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej – powiedziała Gorzkowska. Przypomniała, że budowa bariery zostanie zrealizowana na 186 km granicy i zostanie podzielona na cztery odcinki. – Ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy; prace budowlane na tych wszystkich odcinkach będą prowadzone równolegle – podkreśliła.

Zaznaczyła, że mając na uwadze trudności na rynku budowlanym związane z dostępnością stali, „inwestor we współpracy z Ministrem Aktywów Państwowych zaangażował się w proces dostawy przęseł stalowych i udzielił odrębnego zamówienia na dostawy elementów stalowych, jak i na roboty budowlane”. Dodała, że ma to na celu zapewnienie płynności realizacji budowy, ale również na wyeliminowanie kosztów dostawców pośrednich.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Wąsik o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej