RAPORT

Wojna na Ukrainie

Świetne informacje ws. Turowa. Padł konkretny termin

Turów. Trzeba czekać na formalną zmianę rządu Czech (fot. Frank Hoensch/Getty Images)
Turów. Trzeba czekać na formalną zmianę rządu Czech (fot. Frank Hoensch/Getty Images)

Europosłanka PiS Anna Zalewska oceniła, że porozumienie z Czechami ws. kopalni Turów może zostać podpisane do końca stycznia. Jak zaznaczyła, to „kwestia tylko i wyłącznie podpisania”.

Trzaskowski o NS2 jednym głosem z Kremlem i Berlinem. Identyczne słowa

Nord Stream 2 przyczynił się do potężnych wzrostów cen energii i budzi ogromne emocje. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przypomniał więc, co o...

zobacz więcej

Zalewska podkreśliła w Radiu Wrocław, że warunki porozumienia ze stroną czeską ws. kopalni Turów zostały już omówione.

– Jest kwestia tylko i wyłącznie podpisania. Mam nadzieję, że to się wydarzy do końca stycznia. Na pewno nie dzisiaj, jutro czy pojutrze, dlatego że za tydzień czy półtora dopiero będzie expose rządu, będzie zaprzysiężenie rządu i wtedy będą takie pełnoprawne decyzje – powiedziała we wtorek europosłanka.

Zaznaczyła, że trzeba „odsunąć złe emocję od Turowa”. – Na przykład 15 stycznia zjeżdżają do nas różne organizacje, właśnie do Turowa, które będą ośmielały się mówić mieszkańcom Bogatyni i pracownikom Turowa, że żądają natychmiastowego zamknięcia kopalni – powiedziała Zalewska.

Zapowiedziała, że zamierza w tym czasie pojawić się w Bogatyni.

Zobacz także:  Fogiel o projekcie KO ws. cen gazu: To typowe polityczne bicie piany

– Szanujmy przyrodę, dbajmy o ochronę środowiska, pamiętajmy o ochronie środowiska, ale nie dajmy się ekologicznym faszystom, bo o takich ludziach należy właśnie tak mówić. Oni chcą powiedzieć mieszkańcom prosto w oczy, że macie umierać z głodu – mówiła Zalewska.

Europosłanka wyraziła opinię, że Polska „nie ma obowiązku płacić żadnych kar” za utrzymanie działalności kopalni Turów. – To absurdalne, dlatego że nie wynika z żadnych podstaw prawnych, w związku z tym jest to tylko publicystyczna dyskusja – mówiła.

Trolle Tuska zaatakowały Hołownię. Kompletne wariactwo wokół cen energii

Putin przykręcił kurki i szantażuje UE w sprawie Nord Stream 2. W Wielkiej Brytanii nie wieje wiatr, we Francji mają awarie reaktorów,...

zobacz więcej

Pod koniec lutego 2021 r. Czechy wniosły do TSUE skargę przeciw Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Jednocześnie zażądały zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju 2021 r. TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Polski rząd się nie zastosował, w związku z czym 20 września ub.r. Trybunał nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego.

Zobacz także ->  Termin płatności kar ws. Turowa minął. Polski rząd nie zamierza płacić

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej