RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kto selekcjonerem reprezentacji? Prezes PZPN: Jest wielu chętnych

Prezes PZPN Cezary Kulesza (fot. MSiT)
Prezes PZPN Cezary Kulesza (fot. MSiT)

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyznał, że wciąż napływają oferty od trenerów zainteresowanych pracą na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. – Na razie trzeba wybrać kilku, może czterech-pięciu, z którymi będziemy rozmawiać – powiedział w rozmowie z serwisem Sport.pl.

Odejście Sousy. Podolski: Oszukał i rozczarował wszystkich [WIDEO]

Mistrz świata z 2014 roku Lukas Podolski mocno skrytykował byłego już selekcjonera reprezentacji Polski Paulo Sousę. Napisał w mediach...

zobacz więcej

Polscy piłkarze nie mają selekcjonera od końca grudnia, gdy PZPN rozwiązał kontrakt z Paulo Sousą, na jego prośbę. Portugalczyk objął funkcję trenera Flamengo Rio de Janeiro. Nowy selekcjoner będzie miał niewiele czasu, ponieważ już 24 marca biało-czerwonych czeka na wyjeździe półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans do mistrzostw świata.

Według mediów nowym trenerem kadry zostanie prawdopodobnie polski szkoleniowiec, choć prezes Kulesza na razie tego nie potwierdza. – Nie mogę powiedzieć, że na 100 procent selekcjonerem będzie Polak, ponieważ spływa do nas, między innymi na mój komunikator, bardzo dużo zapytań od menedżerów czy osób, które sympatyzują z danymi trenerami. Jest sporo nazwisk mniej znanych, ale są też znane. To jednak głównie panowie w starszym wieku. Gdzieś ich czas już minął. Nie chcę wymieniać nazwisk, my też kiedyś będziemy starsi – przyznał Kulesza w programie „Sport.pl Live”.

Zainteresowanie Cannavaro i Pirlo


Potwierdził informacje mediów o zainteresowaniu ze strony między innymi Włochów, byłych znakomitych piłkarzy, Fabio Cannavaro i Andrei Pirlo. – Też gdzieś się przewijały te nazwiska – stwierdził prezes PZPN i zapowiedział, że spośród licznych kandydatur należy teraz ograniczyć wybór do kilku nazwisk.

– Wybór jest bardzo duży. Teraz trzeba wziąć to sito i przesiać. Czyli wybrać tych trenerów, z którymi będziemy rozmawiać. Nie wiem, czy to będzie czterech-pięciu szkoleniowców. Ja też muszę porozmawiać z trenerami. Dowiedzieć się na przykład, czy chcą grać trójką w obronie, czwórką. Jak to widzą. Wiemy, że szkoleniowiec będzie musiał dobrze rozpracować reprezentację Rosji – podkreślił Kulesza. Jak dodał, zwycięstwo w dwustopniowych barażach oznacza dłuższy okres pracy z reprezentacją. – Jeżeli trener wygra baraże, to normalna sprawa, że pojedzie z kadrą również na mundial do Kataru. Inaczej to nie byłoby po piłkarsku – podkreślił.

Jednym z faworytów mediów jest Adam Nawałka, który prowadził kadrę do lipca 2018 roku. – Nie było od Adama żadnej wiadomości. Były takie za pośrednictwem mediów – stwierdził Kulesza. – Jeszcze nie rozmawiałem z żadnym trenerem. Ale dzisiaj wieczorem (w poniedziałek – przyp. red.) już jestem umówiony na jedną rozmowę. A jutro pewnie przeprowadzę ich więcej – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zapowiedział, że będzie brał też pod uwagę trenerów, którzy obecnie są związani kontraktami z klubami z polskiej ekstraklasy. Na razie nie określił także dokładnej daty wyboru selekcjonera. Wcześniej wspominał o 19 stycznia, gdy zbierze się zarząd. – Zobaczymy. Może uda się wcześniej, ale też możliwe, iż ogłosimy na przykład dzień po posiedzeniu zarządu – powiedział prezes PZPN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej