RAPORT

Pogarda

Były szef NATO: Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, „skasujmy” Nord Stream 2

Rasmussen uważa, że Putin blefuje. Namawia, by powiedzieć „sprawdzam”. (fot. Forum/EFE/José Villalgordo;  Sean Gallup/Getty Images)
Rasmussen uważa, że Putin blefuje. Namawia, by powiedzieć „sprawdzam”. (fot. Forum/EFE/José Villalgordo; Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Tak naprawdę tylko Putin wie, czy Rosja zaatakuje Ukrainę – pisze na portalu politico.eu były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Ale, dodaje, jeśli tak się stanie, trzeba będzie „skasować” Nord Stream 2. „Putin dobrze gra słabymi kartami. Jego blef zadziała pod warunkiem, że spasujemy. Czas więc, by NATO powiedziało »sprawdzam«” – uważa były szef Sojuszu.

Rozmowy NATO-Rosja. Sojusz proponuje, Moskwa „rozważa”

Rosja potwierdziła otrzymanie propozycji NATO, aby 12 stycznia przyszłego roku rozpocząć obustronne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Europie -...

zobacz więcej

„Gdy po raz pierwszy jako sekretarz generalny NATO rozmawiałem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, rozpoczął tę rozmowę mówiąc mi, że chce doprowadzić do rozwiązania NATO. Jeśli ostatnie propozycje Rosji dotyczące nowych warunków bezpieczeństwa w Europie spotkają się z zainteresowaniem członków Sojuszu, to pomoże mu to wykonać krok w kierunku tego celu poprzez przyzwolenie na kontrolę Rosji nad bezpieczeństwem Europy Środkowej i Wschodniej” – wskazuje Rasmussen.

Były sekretarz generalny NATO ocenia, że warunki postawione przez Rosję – konieczność uzyskiwania zgody Moskwy na rozmieszczanie wojsk Sojuszu w państwach Sojuszu, pisemna gwarancja odrzucenia natowskich aspiracji Ukrainy i powstrzymanie się od szeregu działań w Europie, Azji, na Bałtyku czy Morzu Czarnym – „To nie jest poważna propozycja człowieka, który pragnie pokoju”.

„Rosja już tego próbowała” – wskazuje Rasmussen, przypominając, że „w listopadzie 2009 r. NATO odrzuciło rosyjski projekt Traktatu o Bezpieczeństwie Europejskim”, ponieważ według Sojuszu „stosunki NATO-Rosja są już wystarczająco uregulowane w Akcie Założycielskim o Wzajemnych Stosunkach z 1997 r., w Karcie Bezpieczeństwa Europejskiego OBWE z 1999 r. i w Deklaracji Rzymskiej z 2002 r.”.

Putin gasi pożary, które sam wywołał


Były szef Sojuszu Północnoatlantyckiego porównał prezydenta Rosji do strażaka, który dokonuje podpaleń po to, żeby później gasić pożary. „Ma wprawę w wywoływaniu kryzysów tylko po to, by później je stłumić” – tłumaczy Rasmussen. Według niego lokator Kremla grożąc najazdem na Ukrainę chciał nakłonić USA i kraje zachodnie do negocjowania z Moskwą ponad głowami wschodnioeuropejskich i bałtyckich sojuszników. W zamian za pokój chciał zachować kontrolę nad obszarem postsowieckim. Tyle, że ta oferta to zdaniem Rasmussena blef Putina, który gra dobrze, ale gra słabymi kartami. Wygra, jeżeli Sojusz spasuje. „Czas więc, , by NATO powiedziało »sprawdzam«” – tłumaczy.

Ukraina: Rosja chce uniemożliwić wizytę papieża

Rosja bardzo stara się uniemożliwić wizytę papieża na Ukrainie – oświadczył nowo mianowany ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij...

zobacz więcej

Co to oznacza? „Pod żadnym pozorem” ani NATO ani Biały Dom nie może podejmować jakichkolwiek zobowiązań dotyczących przyszłego rozszerzenia Sojuszu. Rosja podpisała wspomnianą wyżej Kartę OBWE z 1999 r., która uznaje niedołączne prawo każdego państwa do kształtowania swoich sojuszy. Co więcej, należy przestać zważać na faktyczne veto Putina względem euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i Gruzji, które egzekwuje on podsycając lokalne konflikty w tych krajach.

Władimir Putin nie może być odźwiernym NATO


„W 2008 r. obiecaliśmy Gruzji i Ukrainie miejsca przy NATO-wskim stole i czas już przedstawić plan realizacji tej obietnicy” – apeluje Anders Fogh Rasmussen. Zaznacza, że można zastrzec, iż artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego obejmuje jedynie terytoria pozostające faktycznie pod kontrolą władz w Kijowie i Tbilisi, ale w żadnym wypadku nie wolno Putinowi pozwolić, by zachowywał się jak odźwierny Sojuszu.

„Czy Putin zaatakuje Ukrainę? Tak naprawdę tylko on to wie” – przyznaje były sekretarz generalny NATO. Ale, dodaje, jeśli tak się staniem, Sojusz będzie musiał nie tylko udzielić temu państwu znacznej pomocy militarnej. Trzeba będzie także „wprowadzić sankcje gospodarcze, które zgniotą rosyjską ekonomię, w tym skasować gazociąg Nord Stream 2”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Rasmussen przypomina, że Ukraińcy – „lud zaprawiony w bojach” – są zdeterminowani do walki o „wolność, którą większość Europy uznała już za pewnik” tymczasem. „My w wolnym świecie musimy pamiętać, że walczą również o naszą wolność” ponieważ, jak uczy historia, „agresorzy zazwyczaj nie poprzestają na swej najbliższej okolicy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej