RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pomoc Frontexu: Biuro unijnej agencji chce, by Litwa uległa Łukaszence

W 2021 r. z Białorusi na Litwę przedostało się ponad 4,2 tys. nielegalnych migrantów (fot.  Paulius Peleckis/Getty Images)
W 2021 r. z Białorusi na Litwę przedostało się ponad 4,2 tys. nielegalnych migrantów (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Biuro ds. Praw Podstawowych Frontexu chce zarekomendować Litwie, by funkcjonariusze tego państwa nie mogli odsyłać na Białoruś nielegalnych migrantów zachęcanych, a nawet zmuszanych do forsowania granicy przez reżim Łukaszenki. Republika Litewska miałaby obowiązek wpuszczać intruzów i odsyłać ich - przez terytorium Litwy – na legalne przejście graniczne, gdzie mogliby oni składać wnioski azylowe.

Ultimatum Mińska dla migrantów: Przebijecie się do Polski, albo... [WIDEO]

Trzy dni dali białoruscy funkcjonariusze migrantom przebywającym w pobliżu przejścia w Bruzgach na przebicie się do Polski. W przeciwnym razie...

zobacz więcej

Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramavičius już zapowiedział, że Wilno nie zrealizuje żadnego zalecenia, które wiązałoby się z „zasadniczą zmianą stosowanych obecnie rozwiązań na granicy z Białorusią”. Abramavičius dodał, że Litwa „weźmie pod uwagę” niektóre rekomendacje, których, jak zauważył, „nie ma aż tak wiele”. Oprócz zakazu natychmiastowego odsyłania migrantów chodzi m.in. o szczególne traktowanie rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych itp.

Przedstawiciel litewskiego rządu podkreślił, że Litwa walczy z kryzysem wywołanym sztucznie przez reżim w Mińsku, który prowadzi „hybrydowy atak przeciw Unii Europejskiej, instrumentalizując migrantów”.

– Będziemy kontynuowali politykę odmowy wstępu nielegalnym migrantom co najmniej do czasu, kiedy pojawi się fizyczna bariera, a cała granica będzie chroniona nowoczesnym systemem monitoringu wideo – zapowiedział Abramavičius.

Przeczytaj także: Mieszkańcy pogranicza chcą budowy muru. „Tu jest jednomyślność”

Na rekomendację Biura Praw Podstawowych Frontexu zareagowała sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Krystyna Pawłowicz. Litewska straż graniczna poinformowała, że od momentu, gdy strażnikom zezwolono na odmawianie wstępu do kraju nielegalnym migrantom, zawrócili oni na Białoruś ponad 8 tys. osób. Liczba ta może obejmować kilka prób podejmowanych przez tę samą osobę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W 2021 r. z Białorusi na Litwę przedostało się ponad 4,2 tys. nielegalnych migrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej