RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Co z zarzutami wobec twórcy „Szlachetnej paczki”? „Dziennik Polski” chce wyjaśnień od Onetu

„Dziennik Polski” chce wyjaśnień od Onetu ws. ks. Stryczka (fot. PAP/Jacek Turczyk)
„Dziennik Polski” chce wyjaśnień od Onetu ws. ks. Stryczka (fot. PAP/Jacek Turczyk)

31 grudnia „Dziennik Polski” przypomniał temat księdza Jacka Stryczka, twórcy „Szlachetnej paczki”. Kilka lat temu dziennikarz Onetu napisał artykuł zawierający szereg oskarżeń wobec duchownego, które, jak się teraz okazuje, nie potwierdziły się; a źródła okazały się niezweryfikowane.

Policja zabezpiecza dokumenty w Stowarzyszeniu Wiosna

Policjanci, na polecenie prokuratury, weszli do siedziby stowarzyszenia Wiosna w Krakowie, aby zabezpieczyć dokumentację finansową i informatyczną...

zobacz więcej

Według rozmówców dziennikarza Onetu Janusza Schwertnera, ksiądz Stryczek miał dopuścić się mobbingu. Głośna afera miała doprowadzić do rezygnacji duchownego z przewodzenia akcji „Szlachetna paczka” i do zmniejszenia zasięgu oddziaływania jego Stowarzyszenia, które pomagało dziesiątkom tysięcy rodzin.

Dziennikarz „Dziennika Polskiego”, który przypomniał całą sprawę, nazwał ją „medialnym linczem” . Skontaktował się też z dawnymi informatorami Janusza Schwertnera.

Chociaż w artykule krakowskiego dziennika nie pada ani jedno oskarżenie pod adresem dziennikarza Onetu, to autor tekstu przekonuje, że to po trzech latach można stwierdzić, że oskarżenia wobec księdza się nie potwierdziły, a źródła okazały się niezweryfikowane.

Janusz Schwertner zapowiedział, że odniesie się do tego tekstu. Na Twitterze na razie zamieścił wpis, w którym stwierdził, że apel o weryfikację oskarżeń po trzech latach to efekt przejęcia Polski Press przez Orlen.

„Apeluję do rządowych mediów: atakujcie nas, nie osoby, które odważyły się mówić. Zachowajcie styl, pamiętajcie o resztkach empatii, nie stosujcie emocjonalnej manipulacji, miejcie odwagę spotykać się twarzą w twarz” – napisał dziennikarz Onetu na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej