RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dodatek osłonowy. Jest rozporządzenie określające wzór wniosku [WIDEO]

Ponad 50 proc. gospodarstw domowych będzie mogło złożyć wnioski o dodatek osłonowy i otrzymać wsparcie – zadeklarowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wnioski o dodatek można składać do 31 stycznia 2022 r. w najbliższej gminie.

PiS chce zwiększyć kwoty dodatków osłonowych. Złożył poprawkę

Klub PiS złożył w czwartek poprawkę do projektu ustawy o dodatku osłonowym, zwiększającą kwotę dodatku; łączne wydatki na ten cel w przyszłym roku...

zobacz więcej

W poniedziałek została opublikowana ustawa o dodatku osłonowym. Na jej mocy gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, udzielane będzie świadczenie mające złagodzić skutki podwyżek cen energii i gazu.

Podczas konferencji prasowej minister Moskwa poinformowała, że w poniedziałek podpisała rozporządzenie określające wzór wniosku o dodatek osłonowy. Rozporządzenie to, podobnie jak ustawa, wejdzie w życie we wtorek.

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zadeklarowała, że ponad 50 proc. gospodarstw domowych będzie mogło złożyć wniosek i otrzymać wsparcie. Jak zapewniła minister, wsparciem objętych zostanie blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, a łączna kwota wsparcia to 4 mld 700 mln zł.

Moskwa zaznaczyła, że dodatek osłonowy jest jednym z kluczowych elementów tarczy antyinflacyjnej. – W całej tarczy mamy obniżkę VAT i akcyzy na energię wraz z obniżeniem VAT na gaz – przypomniała.

Jakie są przyczyny inflacji i gdzie tkwią jej źródła? Premier wyjaśnia

Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą –...

zobacz więcej

Jej zdaniem polska tarcza antyinflacyjna należy do najbardziej kompleksowych w UE. – Polska jako jedyna zdecydowała się i na wsparcie obywateli, i na obniżenie VAT i akcyzy – powiedziała Anna Moskwa.

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Zobacz także: Morawiecki: Rodziny chronione przed skokowym wzrostem cen energii


Wniosek będzie można złożyć w najbliższej gminie. Od wtorku pod numerem telefonu 22 369 14 44 zostanie uruchomiona infolinia nt. dodatku. Bedzie funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Nowe świadczenie ma zrekompensować najbardziej potrzebującym wzrost inflacji i pokryć...

zobacz więcej

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

W sytuacji, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej