„Solidarna Polska” jak PJN

Na razie secesjoniści z PiS-u nie zyskują poparcia Polaków (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

„Solidarna Polska” zrównała się w sondażach z partią „Polska Jest Najważniejsza”. Chce na nią głosować tylko 2 proc. Polaków – wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla programu „Forum” w TVP Info. Na czele, niezagrożone Platforma Obywatelska z 43 proc. poparciem i PiS, z 23 proc.

Według badania przeprowadzonego w dn. 30 listopada- 1 grudnia na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków, gdyby wybory do Sejmu odbywały się dziś, to weszłyby do niego PO Pis, Ruch Palikota, SLD i PSL. Poza parlamentem znalazły się się, wywodzące z PiS. – „Polska jest Najważniejsza” oraz „Solidarna Polska”, na które chce glosować tylko 2 proc. badanych. Wciąż na fali znajduje się ugrupowanie Janusza Palikota, które z 10 proc. poparciem wyprzedza SLD (9 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.)

Zdaniem politologa dr Wojciecha Jabłońskiego wyniki sondażu najbardziej uderzają w partię Jarosława Kaczyńskiego. – Pokazują, że wojna w PiS czyni straty nie tylko w obozie Kaczyńskiego, ale i obozach secesjonistów, wbrew temu, że ludzie prezesa twierdzą, że „w zasadzie nic się nie stało”. Odejście Ziobry i Kurskiego miało nieco innych charakter, niż Jakubiak, ponieważ teraz odeszły postaci trochę większego formatu na prawicy i w mediach. 20 proc. poparcie, to niestety wynik godny pożałowania – mówi dr. Jabłoński.

Jabłoński wskazuje, że o ile nie widać pomysłu na opozycję prawicową, to już n lewicy sytuacja przedstawia się lepiej. – Zwłaszcza, jeśli chodzi o prawicę obyczajową. Tak stabilna i wysoka pozycja Plikota wynika z tego, że cały czas jest w mediach i podejmuje kolejne działania: czy to związane z krzyżem w sejmie, legalizacja bimbru czy tez kwestią rozliczania majątków Kościoła. I stąd te mocne 10 proc. – wyjaśnia Jabłoński.

Politolog nie ma też wątpliwości, ze wysoki wynik rządzącej Platformy wiąże się tylko z tym, że Polacy nie odczuli jeszcze skutków zapowiedzianych przez premiera reform. – Gdy już je odczują, nie wierzę, aby PO utrzymała te czterdzieści kilka procent. Za miesiąc partia zacznie już wyraźnie tracić poparcie – zaznacza politolog.

Więcej w programie „Forum” dzisiaj o godz. 20.10 na antenie TVP Info.

Zobacz więcej