RAPORT

Pogarda

Otyłość wśród nastolatków. Odkryto jedną z przyczyn

Badanie naukowców dot. diety i snu u nastolatków (fot. Shutterstock/New Africa)
Badanie naukowców dot. diety i snu u nastolatków (fot. Shutterstock/New Africa)

Najnowsze

Popularne

Nastolatki, które w ciągu doby nie śpią przez zalecane 8-10 godzin na dobę, mogą spożywać nawet ponad 2 kg więcej cukru rocznie w porównaniu z ich wysypiającymi się rówieśnikami. A to z kolei sprawia, że są bardziej narażone na nadwagę. O badaniu amerykańskich naukowców poinformowało czasopismo „SLEEP”.

Większość zaburzeń psychicznych to wypadkowa trzech czynników

Prawie wszystkie wczesne problemy psychiatryczne – od depresji i stanów lękowych, po uzależnienie, dysleksję, bulimię i ADHD – mogą być w dużej...

zobacz więcej

Sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu każdego człowieka. Szczególnie ważny jest dla nastolatków, ponieważ ich organizm cały czas się rozwija i potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Niestety, większość z nich nie śpi tyle, ile zalecają specjaliści - według American Academy of Pediatrics prawie trzech na czterech uczniów szkół średnich śpi każdej nocy mniej niż zalecane 8 do 10 godzin.

Według wcześniejszych badań, brak odpowiedniej ilości snu może skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym, słabymi wynikami w nauce i problemami behawioralnymi. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga (BYU) w Stanach Zjednoczonych wynika, że brak odpowiedniej ilości snu może narazić nastolatki na jeszcze inny problem - przybranie dodatkowych kilogramów oraz wystąpienie innych chorób kardiometabolicznych. Dzieje się tak, ponieważ u młodych ludzi, którzy śpią za mało, kkształtują się niezdrowe nawyki żywieniowe.

Kara Duraccio, profesor z BYU, wraz ze swoim zespołem badawczym przeanalizowała wzorce snu i jedzenia 93 nastolatków w dwóch warunkach snu. Pierwszym było spanie przez 6,5 godziny na dobę, w drugim nastolatki spały przez 9,5 godziny. W pierwszym wariancie młodzi spali za mało, w drugim - tyle, ile jest zalecane w ich wieku. Badanie trwało tydzień, a naukowcy cały czas mierzyli spożycie kalorii, zawartość makroskładników, rodzaje żywności i ładunek glikemiczny tego, co spożywali uczestnicy w obu grupach.

Pozostałości po pigułkach antykoncepcyjnych i plastiku zaburzają rozmnażanie się ryb

Zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych (etynyloestradiol - EE2) i bisfenolem A (BPA), używanym do...

zobacz więcej

Zmęczone nastolatki jedzą więcej


Wyniki wykazały, że nastolatki śpiące krócej spożywały więcej pokarmów, które prawdopodobnie szybko podnosiły poziom cukru we krwi. W ich diecie najczęściej gościły potrawy bogate w węglowodany z dodatkiem cukru lub słodkie napoje. Nie zauważono tej tendencji u młodzieży, która spała odpowiednią ilość czasu. Co ciekawe, mniejsza ilość snu nie spowodowała, że nastolatki jadły więcej niż ich wysypiający się rówieśnicy. Obie grupy spożywały mniej więcej taką samą ilość kalorii, ale krótszy sen powodował, że młodzież jadła więcej tzw. jedzenia śmieciowego. „Podejrzewamy, że zmęczone nastolatki chcą szybko dostarczyć sobie potrzebnej energii, która pozwoli im odpowiednio funkcjonować podczas dnia, więc szukają pokarmów bogatych w węglowodany i cukry” – stwierdziła Duraccio.

Badania wykazały, że nastolatki, które śpią krócej, spożywają codziennie o ok. 12 gramów cukru więcej niż ich wyspani rówieśnicy. Badacze zauważają, że skoro - zgodnie z wynikami innych badań - większość nastolatków nie śpi wystarczająco długo przez ok. 180 nocy ciągu w roku, dodatkowe 12 gramów cukru każdego dnia może skutkować spożyciem dodatkowego 4,5 funta (ok. 2,7 kg) cukru w ciągu roku.

Duraccio przyznaje, że nastolatkom trudno jest utrzymać zdrowy harmonogram snu - są one zajęte rygorystycznymi harmonogramami zajęć szkolnych i pozaszkolnych. W połączeniu z wczesnymi godzinami rozpoczęcia nauki w szkole, rezultatem są krótkie i nieodpowiednie godziny snu, które stają się nawykiem. „Nie zdajemy sobie sprawy, że wystarczająca ilość snu pomaga nam lepiej funkcjonować. Zdrowy sen powinien być włączony do wszystkich modułów prewencji i interwencji dotyczących otyłości u dzieci” – podsumowuje badaczka.

Czytaj także: Dieta Polaków. Co jemy, co chcemy zmienić?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej