
Nastolatki, które w ciągu doby nie śpią przez zalecane 8-10 godzin na dobę, mogą spożywać nawet ponad 2 kg więcej cukru rocznie w porównaniu z ich wysypiającymi się rówieśnikami. A to z kolei sprawia, że są bardziej narażone na nadwagę. O badaniu amerykańskich naukowców poinformowało czasopismo „SLEEP”.
Prawie wszystkie wczesne problemy psychiatryczne – od depresji i stanów lękowych, po uzależnienie, dysleksję, bulimię i ADHD – mogą być w dużej...
zobacz więcej
Sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu każdego człowieka. Szczególnie ważny jest dla nastolatków, ponieważ ich organizm cały czas się rozwija i potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Niestety, większość z nich nie śpi tyle, ile zalecają specjaliści - według American Academy of Pediatrics prawie trzech na czterech uczniów szkół średnich śpi każdej nocy mniej niż zalecane 8 do 10 godzin.
Według wcześniejszych badań, brak odpowiedniej ilości snu może skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym, słabymi wynikami w nauce i problemami behawioralnymi. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga (BYU) w Stanach Zjednoczonych wynika, że brak odpowiedniej ilości snu może narazić nastolatki na jeszcze inny problem - przybranie dodatkowych kilogramów oraz wystąpienie innych chorób kardiometabolicznych. Dzieje się tak, ponieważ u młodych ludzi, którzy śpią za mało, kkształtują się niezdrowe nawyki żywieniowe.
Kara Duraccio, profesor z BYU, wraz ze swoim zespołem badawczym przeanalizowała wzorce snu i jedzenia 93 nastolatków w dwóch warunkach snu. Pierwszym było spanie przez 6,5 godziny na dobę, w drugim nastolatki spały przez 9,5 godziny. W pierwszym wariancie młodzi spali za mało, w drugim - tyle, ile jest zalecane w ich wieku. Badanie trwało tydzień, a naukowcy cały czas mierzyli spożycie kalorii, zawartość makroskładników, rodzaje żywności i ładunek glikemiczny tego, co spożywali uczestnicy w obu grupach.
Zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych (etynyloestradiol - EE2) i bisfenolem A (BPA), używanym do...
zobacz więcej