RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wykluczyli go za żarty o LGBT. Przyjaciel komika tłumaczy się ze wspólnego zdjęcia

Od lewej: Patton Oswalt i Dave Chapelle (fot. tt/@pattonoswalt)
Od lewej: Patton Oswalt i Dave Chapelle (fot. tt/@pattonoswalt)

Amerykański aktor i komik Patton Oswalt mierzy się z krytyką i hejtem po tym, jak w sylwestrowy wieczór wystąpił z Dave’em Chapelle'em. To jego kolega po fachu, który znalazł się na cenzurowanym za swoje żarty. Lewicowe środowiska odebrały jako seksistowskie, homofobiczne i transfobiczne. Po opublikowaniu wspólnego zdjęcia Oswalt zamieścił kolejny wpis, w którym broni swojej decyzji i... tłumaczy się z występu z Chapelle'em.

Oskarżają „GW” o transfobię. Niedawno prowadzili „szkolenie” redakcji

To już trend, że „Gazeta Wyborcza” użycza przestrzeni transfobicznym postawom i ośmieszaniu osób transpłciowych; nie jest to dla nas zaskoczeniem –...

zobacz więcej

W noworocznym wpisie na Instagramie Oswalt pochwalił się, że gdy prowadził swój ostatni występ w 2021 r. w lokalu w Seattle, dostał SMS-a od „kolegi i przyjaciela”. Najwyraźniej Chapelle występował w pobliżu i zaprosił komika do wspólnego popisu.

Hejt po wspólnym występie komików


„Dlaczego nie? Pomachałem na pożegnanie tego piekielnego roku z geniuszem, z którym zaczynałem komedię 34 lata temu” – napisał Oswalt, podkreślając ich wieloletnią znajomość.

Pod wpisem komika i w mediach społecznościowych zawrzało. Część jego fanów nie mogła pogodzić się z miłymi, pełnymi uznania słowami pod adresem Chapelle’a.

Kim jest Dave Chapelle?


48-letni komik i aktor jest prawdziwą legendą stand-upu.


Satyryk wywołał oburzenie w środowisku osób transpłciowych za swoje żarty, które zaprezentował w ostatnim programie „The Closer” na platformie Netflix. Przedstawiciele społeczności LGBTQ apelowali o usunięcie z serwisu jego występów, protestowali przeciwko niemu także pracownicy Netfliksa.

Pierwsze kontrowersje wokół Chapelle wywołał, gdy stanął w obronie autorki „Harry'ego Pottera” J.K. Rowling. Pisarkę zalała fala hejtu po tym, jak się sprzeciwiła używaniu określenia „osoby, które miesiączkują”. Argumentowała, że „te osoby to kobiety”. Chapelle – podobnie jak Rowling – stał się obiektem współczesnej cancel culture, a lewicowe środowiska żądają wykluczenia go z życia publicznego.

Patton Oswalt musi się tłumaczyć

Twerkująca 11-latka i seksualizacja dzieci. Netflix przeprasza

Głęboka krytyka i słowa oburzenia dotarły do uszu władz popularnej platformy streamingowej. Kilkadziesiąt godzin od ogłoszenia premiery nowego...

zobacz więcej

Na oburzenie fanów Patton Oswalt zareagował w kolejnym wpisie na Instagramie. Zapewnił, że mimo zarzutów pod adresem przyjaciela nie wykluczy go ze swojego życia.

„W całości nie zgadzamy się w kwestii praw osób transseksualnych. W pełni popieram ich prawa – prawa każdego. (…) Nigdy nie będę się z nim zgadzał w tym, gdzie teraz znajduje się w kwestii transseksualności” – czytamy w wyjaśnieniach Oswalta. Dalej ocenia, że Chapelle nadal „będzie się rozwijał i uczył”.

52-letni komik przyznał też, że w przeszłości odciął się od przyjaciół, z którymi różniły go poglądy. Teraz zastanawia się, czy przez to nie sprawił, że „jeszcze bardziej zakopali się w złych decyzjach”.

Jednocześnie zadeklarował się jako „sojusznik LGBTQ” i wyraził skruchę, że „nie wziął pod uwagę krzywdy, jaką mógł komuś wyrządzić” występem z Chapelle'em.


Zobacz także: Harry Potter i Hermiona kontra Rowling. Poszło o transeksualistów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej