RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Omikron jest łagodniejszy niż poprzednie warianty, może jednak być więcej hospitalizacji"

Omikron stanowi ok. 73 proc. obecnych przypadków zakażeń (fot. Jenn Ackerman /For The Washington Post via Getty Images)
Omikron stanowi ok. 73 proc. obecnych przypadków zakażeń (fot. Jenn Ackerman /For The Washington Post via Getty Images)

Główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że pomimo danych sugerujących, iż wariant koronawirusa Omikron jest łagodniejszy niż poprzednie, to może być jednak więcej hospitalizacji wskutek COVID-19, ponieważ rośnie liczba infekcji.

Omikron. Naukowcy mają dobrą i złą wiadomość

Przeprowadzone przez amerykańskich i japońskich naukowców badania pokazały, że u myszy i chomików zakażonych wariantem Omikron koronawirusa doszło...

zobacz więcej

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że Omikron stanowi ok. 73 proc. obecnych przypadków zakażeń.

– Z pewnością będzie znacznie więcej przypadków, ponieważ ten wariant jest bardziej zaraźliwy, niż Delta – zaznaczył dr Fauci. Przyznał jednak, że Omikron „może być łagodniejszy, przynajmniej tak wynika z danych zebranych w RPA, Wielkiej Brytanii, a nawet wstępnie z USA”.

Możliwy wzrost hospitalizacji


– Problemem jest to, że jeżeli jest tak wiele infekcji, to nawet jeśli odsetek hospitalizacji z powodu Omikronu jest niższy niż w przypadku Delty, to i tak jest ryzyko, że nastąpi wzrost hospitalizacji, który może obciążyć system opieki zdrowotnej – podkreślił ekspert.

Zobacz także: Zakażony co siódmy młody Grek. Omikron wywołał lawinę infekcji W innym niedzielnym wywiadzie, dla ABC News, dr Fauci poinformował, że CDC w najbliższym czasie wyjaśnią, czy osoby, które były zakażone koronawirusem, ale nie miały żadnych objawów COVID-19 powinny robić test, żeby zakończyć pięciodniową kwarantannę. CDC skróciły 27 grudnia dla takich przypadków okres kwarantanny z 10 do pięciu dni. – Niektórzy wyrazili niepokój, czemu nie każemy robić testów po upływie pięciu dni izolacji. Rozważamy teraz tę opcję – powiedział doradca Białego Domu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według agencji Reutera, w pierwszy dzień 2022 roku odnotowano w USA prawie 347 tys. nowych infekcji koronawirusem; 377 osób zmarło w związku z COVID-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej