RAPORT

Tusk kontra Tusk

Niemcy o rozmowach Putina z Bidenem: „Dostał to, co chciał”, „jak w czasie zimnej wojny”

Od lewej: Władimir Putin, Joe Biden (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Od lewej: Władimir Putin, Joe Biden (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

„Władimir Putin osiągnął to, co chciał – skupił na sobie uwagę” – ocenia publicystka niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” Alexandra Foederl-Schmid. Komentuje w ten sposób końcoworoczną rozmowę prezydentów Rosji i USA, dotyczącą m.in. koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Autorka ocenia, że Waszyngton i Moskwa chcą decydować o tym, co dzieje się na świecie, ignorując interesy Europy, jak podczas zimnej wojny.

Biden dogadał się z Putinem. Gen. Polko: To byłby czarny, putinowski scenariusz

Po rozmowie prezydentów USA i Rosji Stany Zjednoczone zrezygnowały z sankcji za Nord Stream 2. Pojawiają się opinie, że była to cena za deklarację...

zobacz więcej

30 grudnia prezydenci USA oraz Rosji Joe Biden oraz Władimir Putin rozmawiali telefonicznie. 50-minutowa rozmowa prezydentów Rosji i USA była „poważna i treściwa”, a obaj liderzy przedstawili swoje pozycje przed serią dyplomatycznych rozmów w styczniu – podkreślił wysoki przedstawiciel administracji Bidena.

„Lekceważą Europę jak w czasach zimnej wojny”


W weekendowym wydaniu „Suddeutsche Zeuting” jako afront w stosunku do Unii Europejskiej oceniono postawę Waszyngtonu i zaproszenie Putina do rozmów bez konsultacji z europejskimi liderami, gdy sprawa dotyczy kluczowych politycznych i wojskowych problemów Ukrainy i Europy.

„Putin może czuć się obiektem starań o jego względy” – podkreśla autorka komentarza, cytowana przez Deutsche Welle.

Rozmowy prezydentów Rosji i USA ocenia jednoznacznie jako sukces Kremla, bowiem przesłanie brzmi: „USA i Rosja decydują o tym, co dzieje się na świecie” – co zdaniem niemieckiej gazety przypomina zimnowojenne rozgrywki lekceważące Europę. Putin nie traktuje UE poważnie, a Biden postępuje tak samo, ignorując prawo Europejczyków do współdecydowania – podsumowuje Foederl-Schmid.

Czytaj więcej: Dwie ścieżki Bidena. Co więcej wiemy o rozmowie z Putinem?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej