RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Dzień dziś wesoły!” – przez Polskę przejdą Orszaki Trzech Króli

Orszaki przejdą 6 stycznia w Warszawie i kilkuset miejscowościach (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Orszaki przejdą 6 stycznia w Warszawie i kilkuset miejscowościach (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie i wielu innych miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. Z powodu pandemii świętowanie będzie nieco skromniejsze i zgodne z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Papież Franciszek zaapelował o pokój na świecie

O położenie kresu konfliktom i podjęcie wysiłków na rzecz pokoju zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu...

zobacz więcej

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Uczestnicy uroczystego pochodu są zachęcani do podjęcia refleksji nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w ludzkich sercach.

Scenariusz tegorocznych uroczystości pokazuje, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.

– „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością – tłumaczą organizatorzy Orszaku Trzech Króli.

Uroczystości w Warszawie


Orszak Trzech Króli w Warszawie zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na pl. Zamkowym, tańcem smoka i tańcem aniołów. Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata” Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na pl. Piłsudskiego. Tam nastąpi uroczysty moment pokłonu Trzech Króli.

Na czele Orszaku wyruszy gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”.

Tegoroczny orszak będzie można śledzić w Internecie na stronie orszak.org od godz. 12.00.


Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą wybrać się także na Warszawski Spacer Orszakowy – grę miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych, rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku.

Abp Jędraszewski: Świat żyje, jakby Boga nie było [WIDEO]

W swych najbardziej głośnych tendencjach dzisiejszy świat nie tylko coraz bardziej żyje, etsi Deus non daretur – „jakby Boga nie było” i jakby nie...

zobacz więcej

Orszaki w kilkuset miejscowościach


Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska.

Fundacja stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z gorzej materialnie sytuowanych rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej