RAPORT

Wojna na Ukrainie

Drewniany satelita wkrótce na orbicie. „Nawet dzieci zbudują własnego”

Koszt budowy będzie tańszy – twierdzą Japończycy (fot. Pallava Bagla/Corbis via Getty Images)
Koszt budowy będzie tańszy – twierdzą Japończycy (fot. Pallava Bagla/Corbis via Getty Images)

Pierwszy drewniany satelita ma zostać wysłany w kosmos w 2023 roku. Japońscy astronauci rozpoczną testy sprawdzające wytrzymałość drewna w przestrzeni kosmicznej w lutym 2022 roku – podała Anadolu Agency.

Armagedon? NASA uderzy w asteroidę pędzącą ku Ziemi. Podano termin misji DART

Ten scenariusz przypomina „Armagedon” z Brucem Willisem. Ale NASA planuje jeszcze bardziej szalone rozwiązanie. Jej celem jest uchronić Ziemię...

zobacz więcej

Projekt jest prowadzony przez astronautę Takao Doi z Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto i tokijskiej firmy produkującej wyroby z drewna Sumitomo Forestry wykorzysta do testów aparaturę eksperymentalną znajdującą się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Będzie „eko” – spali się w atmosferze


Części zewnętrzne satelity zostaną wykonane z drewna i mają „spalić się po ponownym wejściu w atmosferę ziemską po zakończeniu swojej eksploatacji, zmniejszając szkodliwość dla środowiska” – skomentował zespół naukowców opracowujących drewnianego satelitę.

Ze względu na to, że fale elektromagnetyczne mogą przenikać przez drewno, antena może zostać umieszczona wewnątrz satelity. Zewnętrzne części będą pokryte także ogniwami słonecznymi. W dodatku koszt budowy będzie tańszy, ponieważ aluminium, z którego zwykle budowane są satelity, to droższe tworzywo niż drewno.

Doi, pierwszy japoński astronauta, który w 1997 roku uczestniczył w spacerze kosmicznym, stwierdził: „jeśli plan się powiedzie, sprawi to, że nawet dzieci zainteresowane kosmosem będą mogły zbudować własnego satelitę”. W grudniu po raz pierwszy od 13 lat Japończycy rozpoczęli kampanię rekrutacyjną dla astronautów. Japonia chce wysłać misję na Księżyc w drugiej połowie lat dwudziestych XXI wieku.

Zobacz także: Obrona planetarna. Polak pracujący dla NASA o pierwszej misji chroniącej Ziemię

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej