RAPORT

Pogarda

Polska i Francja stawiają na atom, Niemcy na gaz z Rosji

Polska zamierza rozwijać energetykę jądrową, podczas gdy Niemcy zamykają elektrownie jądrowe (fot. Ben Birchall/PA/Getty Images)
Polska zamierza rozwijać energetykę jądrową, podczas gdy Niemcy zamykają elektrownie jądrowe (fot. Ben Birchall/PA/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem – powiedział stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Polska stawia na atom, Niemcy natomiast wybrały inną drogę – właśnie zamknęły trzy z ostatnich sześciu swoich elektrowni jądrowych i wycofują się z energetyki atomowej, co zwiększy ich zależność od gazu z Rosji.

Tyle ma kosztować francuski atom. Padły konkretne kwoty

Francuzi mogą wybudować w Polsce nawet sześć bloków jądrowych. Prezes koncernu EDF Jean-Bernard Lévy deklaruje, że ich elektrownie atomowe nad...

zobacz więcej

1 stycznia Francja przejęła prezydencję w Radzie UE od Słowenii. Jak mówi Sadoś, ważnym tematem prezydencji Paryża będzie kwestia ochrony granic, bezpieczeństwa i reforma strefy Schengen.

Ważną kwestią dla prezydencji francuskiej będą też prace nad aktami legislacyjnymi dotyczącymi klimatu.

– Ambitne cele klimatyczne powinny być wspierane przez konkretne instrumenty umożliwiające implementację tych celów. Polska już obniżyła znacznie udział węgla w swoim miksie energetycznym – z ok. 90 proc. do ok. 70 proc. Jednak aby dalej realizować ambitne cele klimatyczne, musimy mieć do tego instrumenty finansowe. Musimy mieć też akty prawne, jak taksonomię, umożliwiające rozwój energetyki opartej na gazie i na energii jądrowej. Od dwóch lat na to czekamy. W kwestii energii nuklearnej, jak również gazu ziemnego, Polska z Francją mówią jednym głosem – wskazał Sadoś.

Podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że w Polsce w ciągu dwóch dekad zamierzamy zbudować zeroemisyjny system energetyczny; udział węgla zmniejszy się z 70 do nawet 11 proc. w 2040 r., a nowy miks energetyczny będzie oparty o energię jądrową, odnawialną i gaz.

Prezydent Duda o zmianach w energetyce: Atom to jedyna droga

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dla Polski zapewnienie stabilnych źródeł dostaw i suwerenności energetycznej jest „sprawą absolutnie...

zobacz więcej

Niemcy zamykają elektrownie


W ostatnim dniu 2021 roku Niemcy zamknęły trzy z ostatnich sześciu swoich elektrowni jądrowych. Reaktory Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen C zostały zamknięte po ponad trzech dekadach działania. Pozostałe trzy reaktory – Isar 2, Emsland i Neckarwestheim II – przestaną pracować do końca tego roku. Operacja likwidacji elektrowni będzie kosztować ponad 10 miliardów dolarów.

Według wstępnych danych sześć elektrowni jądrowych odpowiadało za około 12 procent produkcji energii elektrycznej w Niemczech w ubiegłym roku. Udział energii odnawialnej wyniósł prawie 41 procent, z węgla wyprodukowano niecałe 28 procent energii, a z gazu około 15 procent.

Niemcy dążą do tego, aby do 2030 roku odnawialne źródła energii pokrywały 80 procent zapotrzebowania na energię. Ma to się stać dzięki rozbudowie infrastruktury energetyki wiatrowej i słonecznej. Berlin przyspieszył odejście od energetyki jądrowej po katastrofie elektrowni atomowej w japońskiej Fukushimie w 2011 roku.


Zdaniem cytowanego przez portal wpolityce.pl Sebastiana Herolda, profesora polityki energetycznej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Darmstadt, efektem rezygnacji Niemiec z energetyki jądrowej będzie prawdopodobnie dalszy wzrost jej cen i większe uzależnienie od gazu ziemnego z Rosji.

Unijne plany


Unia Europejska opracowała plany oznaczenia przyjaznych dla klimatu projektów związanych z gazem ziemnym i energią jądrową jako „zielone” . W styczniu mają pojawić się odpowiednie przepisy.

W myśl nowych zasad inwestycje w elektrownie jądrowe będą mogły zostać uznane za „zielone”, jeśli projekt ma plan, fundusze i miejsce do bezpiecznego usuwania odpadów radioaktywnych. Nowe elektrownie jądrowe będą musiały otrzymać pozwolenia na budowę przed 2045 rokiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej