RAPORT

Pogarda

Omikron. Naukowcy mają dobrą i złą wiadomość

Omikron jest znacznie bardziej zakaźny, ale jest też mniej szkodliwy (fot. Getty Images)
Omikron jest znacznie bardziej zakaźny, ale jest też mniej szkodliwy (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przeprowadzone przez amerykańskich i japońskich naukowców badania pokazały, że u myszy i chomików zakażonych wariantem Omikron koronawirusa doszło do mniejszego uszkodzenia płuc, niż w przypadku infekcji wywołanych wariantem Delta.

Rok Tygrysa

Obyś żył w ciekawych czasach, głosi stare i wyświechtane chińskie życzenie, choć najczęściej oznacza ono przekleństwo. Tak też dzieje się obecnie....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badacze zaobserwowali również, że infekcja Omikronem u myszy wywołuje u nich mniejszą utratę masy ciała oraz obciążenie wirusem górnych i dolnych dróg oddechowych, niż zakażenie Deltą.

Potwierdza się: Omikron bardziej zakaźny


Ogólne wnioski z badania wydają się być zgodne z innymi ustaleniami, które sugerują, że wariant Omikron jest znacznie bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą postać COVID-19, zaznaczyli naukowcy.

Autorzy badania, którego wyniki nie przeszły jeszcze recenzji naukowej, podkreślają, że uzyskane przez nich rezultaty mogą mieć ograniczone odniesienie do ludzi, ponieważ do eksperymentów użyto myszy i chomików. By potwierdzić wyniki badań potrzeba jeszcze dodatkowych danych.

Zobacz także: Seria zakażeń COVID-19 w drużynie Lewandowskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej