RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zakażony co siódmy młody Grek. Omikron wywołał lawinę infekcji

Koronawirus w Grecji (fot. Getty Images)
Koronawirus w Grecji (fot. Getty Images)

Grecja zmaga się z wysoką falą zakażeń koronawirusem, którą wywołało rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. Zdaniem lekarzy nawet co siódma osoba poniżej 20. roku życia choruje na COVID-19 - przekazał w sobotę dziennik „Kathimerini”.

Omikron atakuje. Rekordy zakażeń we Włoszech i Portugalii

Ponad 144 tysiące zakażeń koronawirusem zarejestrowano w piątek we Włoszech. To nowy rekord od początku pandemii. Z kolei ministerstwo zdrowia...

zobacz więcej

W Nowy Rok stwierdzono nieco ponad 30 tys. nowych infekcji oraz 59 zgonów związanych z COVID-19. Dobę wcześniej padł rekord - 40 500 zakażeń koronawirusem. Ekspert w dziedzinie dolegliwości związanych z oddychaniem Nikolaos Canakis w rozmowie ze stacją Skai TV stwierdził, że w najbliższym czasie może przybywać nawet do 55 tys. infekcji dziennie. Sytuacja ma jednak szansę się ustabilizować w ciągu dwóch tygodni.

Omikron atakuje w Grecji


Zwrócił uwagę, że Omikron rozprzestrzenia się szczególnie szybko wśród młodzieży - co siódma osoba poniżej 20. roku życia jest zakażona. Tymczasem greckie władze chcą, żeby od 10 stycznia zaczęły się stacjonarne zajęcia w szkołach. Zdaniem Canakisa, jeśli faktycznie tak się stanie, placówki i tak zostaną zmuszone do ponownego zamknięcia się po mniej więcej tygodniu. Dziennik „Kathimerini” zwrócił uwagą, że władze greckie opierają się na przekonaniu, że wariant Omikron nie wywiera dużej presji na systemy opieki zdrowotnej w innych krajach i nie jest równie zabójczy jak Delta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej