RAPORT

Wojna na Ukrainie

Piękna uroczystość na Jasnej Górze na zakończenie roku

W 2021 roku kapłani odprawili tu ponad 50 tys. Mszy (fot. TT.com/JasnaGora)
W 2021 roku kapłani odprawili tu ponad 50 tys. Mszy (fot. TT.com/JasnaGora)

Nieszpory, połączone z nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym, zakończyły w piątek rok 2021 w sanktuarium na Jasnej Górze. Modlitwie w bazylice jasnogórskiej przewodniczył biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.

Wspomnienie św. Szczepana – diakona, pierwszego męczennika

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika, o którym wspomina...

zobacz więcej

– Trwa czas groźnej pandemii - mamy tę świadomość, a bardzo wielu boleśnie doświadczyło śmierci bliskich i kochanych (...) Wiele dane było nam, światu, Polsce, Europie i Kościołowi przeżyć w minionym roku. Ciągły niepokój na świecie, wojny i wojny bez końca. Cierpią narody i poszczególni ludzie – mówił biskup, który podkreślił, że koniec roku to także okazja do rachunku sumienia i wyrażenia skruchy.

Nawiązał m.in. do kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy, gróźb zaatakowania Ukrainy przez Rosję, nowego rządu w Niemczech, wizyty biskupów polskich w Stolicy Apostolskiej i kryzysu Kościoła, który zmaga się ze spadkiem liczby powołań kapłańskich oraz uczestników mszy i katechez.

Zobacz także ->  Rewolucja kulturowa w Szwajcarii. Zmiana płci od 16. roku życia

– Porażają bluźnierstwa i świętokradztwa miejsc świętych, na wiecach agresja, wulgaryzmy i nienawiść – mówił i przekonywał, że „Polska zaistniała po przyjęciu chrztu świętego - weszła wtedy o Europy w krąg kultury chrześcijańskiej”.

Wśród najważniejszych wydarzeń mijającego roku biskup wymienił Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który „przeprowadził Polskę i Kościół przez trudne lata komunizmu i walki z Kościołem”, a także wyniesienie na ołtarze siostry Elżbiety Czackiej i ks. Franciszka Machy.

Wymienił też nazwiska niektórych duchownych i przedstawicieli życia publicznego, którzy zmarli w ostatnich 12 miesiącach.

W sylwestrowy wieczór w Kaplicy Matki Bożej Apelem Jasnogórskim rozpocznie się czuwanie modlitewne. O północy odprawiona zostanie msza św. noworoczna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej