RAPORT

Pogarda

Polityczny Przegląd Roku Miłosza Manasterskiego

Rok 2021 na szczęście już za nami (fot. PAP;Getty Images)
Rok 2021 na szczęście już za nami (fot. PAP;Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Za nami bardzo trudny rok. Rok trwającej pandemii, rok obfitujący w liczne wydarzenia i zwroty akcji. Rok w którym państwo polskie stanęło przed bardzo poważnymi zagrożeniami i zdało egzamin. A opozycja pokazała, że bliżej jej do Łukaszenki niż obrony polskich interesów…

Szczepienia w rodzinie Millera. Europoseł KO przyznaje, że nie był jedyny [WIDEO]

Były premier Leszek Miller, który jako pierwszy przyznał, że zaszczepił się na COVID-19 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym poza kolejnością,...

zobacz więcej

Styczeń. Afera szczepionkowa 


W styczniu na dobre ruszyła akcja szczepień organizowana przez ministra Michała Dworczyka. Tempo szczepień było ograniczone dostawami szczepionek a przede wszystkim opóźnieniami w tych dostawach, wadliwie zakontraktowanych przez Komisję Europejską. W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepieni zostali medycy. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w naszym nie szczepili się poza kolejnością przedstawiciele władz państwa ani politycy. Z małymi wyjątkami, do których wliczał się były premier Leszek Miller z małżonką…

Na początku miesiąca wybuchła afera szczepionkowa, kiedy okazało się, że w przychodni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaszczepiono wiele osób nieuprawnionych do tego, wpisując w dokumenty, że stanowi oni personel pomocniczy szpitala. Na liście osób z koneksjami, poza Millerem znaleźli się m. in. celebryci: Krystyna Janda, jej były mąż Andrzej Seweryn, ich córka Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna, małżeństwo Elżbiety i Zbigniewa Grycanów, właścicieli lodziarni oraz twórcy firmy „Dr Eris” – Irena Eris i Henryk Ofinger. Poza kolejką zaczepili się też m.in. menedżerowie TVN: Mariusz Walter, Edward Miszczak i Katarzyna Kieli.

W przypadku części zysk czasowy wynosił od kilku miesięcy do pół roku – tyle czekaliby celebryci, gdyby uważali się za równych zwykłym obywatelom. Zaszczepieni jako personel medyczny tłumaczyli się, że miała być to jakoby akcja promocyjna szczepień, a pula szczepionek być dodatkowa. Tyle, że o akcji nie wiedziało Ministerstwo Zdrowia a Agencja Rezerw Materiałowych nie przekazała WUM żadnej dodatkowej puli dla kolegów pani Jandy.

Choć dzisiaj szczepionki czekają na chętnych, których rząd i media próbują zachęcić wszystkimi środkami, niesmak po aferze szczepionkowej pozostał. W nowym roku zmiany w Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa gabinetu prezydent, a na jego stanowisko został powołany Paweł Szrot. Prof. Krzysztof Szczerski został pełnomocnikiem prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, zaś Piotr Ćwik, były wojewoda małopolski został powołany na stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta. Pełniącego dotychczas tę funkcję Pawła Muchę, prezydent powołał na stanowisko doradcy społecznego.

Kolejna awaria ciepłownicza w Warszawie. Ponad 60 budynków bez ogrzewania

Krótko po naprawie awarii, do której w związku z uszkodzeniem rury sieci ciepłowniczej doszło w piątek na ul. Jagiellońskiej, w sobotę przed...

zobacz więcej

W styczniu swoje wpływy finansowe podsumował Szymon Hołownia. - Przez rok na swoją działalność publiczną zebrałem około 10 mln zł – poinformował lider Polska 2050 Szymon Hołownia. Sukcesu mogą zazdrościć aktywistki ze Strajku Kobiet, bo im udało się zebrać „tylko” 1,5 mln złotych. Trudno powiedzieć czy są to dobrze wydane pieniądze, ale nie ma wątpliwości zarówno Hołowni jak i liderkom Strajku Kobiet aktywizm polityczny po prostu się opłaca. Po ogłoszeniu uzasadnienia do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej Marta Lempart zorganizowała kilka demonstracji, jednak każda kolejna z nich liczyła coraz mniej uczestników… Entuzjazm rewolucjonistek dogorywał, a w środowisku ujawniły się poważne konflikty.

Same sukcesy za to odnosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W styczniu polityk zdradził, że zapowiadany przez niego związek zawodowy ma już statut i jest potrzebny, bo przedsiębiorcy protestują przeciwko rządowym obostrzeniom. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, gdzie obecnie znajduje się związek zawodowy Rafała Trzaskowskiego powinien zgłosić się do warszawskiego ratusza.

Tymczasem przez Warszawę przeszła fala awarii ciepłowniczych. Był to prawdopodobnie niezamierzony, choć główny element obchodów 20-lecia Platformy Obywatelskiej.  - Platforma potrzebuje nowego początku, otwarcia nowego rozdziału. To 20 lat jest takim momentem – mówiił Grzegorz Schetyna. Słowa byłego lidera partii okazały się to słowa prorocze, tyle, że nowy rozdział historii PO napisał Szymon Hołownia, przejmując do swojego koła parlamentarnego sentara Jacka Burego i byłą minister sportu w rządzie Tuska, Joannę Muchę.

Luty. Recepty Platformy i kłopoty Porozumienia


  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała na jakim etapie znajduje się program „500 plus”. Do polskich rodzin trafiło już 134,4 mld zł – poinformowała minister. Świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18 lat, co oznacza aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. Działa też Tarcza Finansowa 2.0. - W ciągu dwóch tygodni działania Tarczy Finansowej 2.0 wypłacono już subwencje o łącznej wysokości 4,2 mld zł, które trafiły do 34 tys. firm – informował w TVP1 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. – Jest szansa nie na jedną, a kolejne kadencje, ale trzeba wsłuchać się w tony i problemy, które płyną do nas od społeczeństwa – oceniał w rozmowie z telewizją wPolsce.pl premier Mateusz Morawiecki.

Szczyt V4 w Juracie. Prezydenci odsłonili pamiątkową tablicę

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji – odsłonili we wtorek w Juracie tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy...

zobacz więcej

Aby rządzić potrzeba jednak większości parlamentarnej, a ta staje się zagrożona z powodu konfliktu w łonie Porozumienia. Europoseł Adam Bielan powołując na przepisy statutowe uważa, że obecnie to on jest p.o. prezesa Porozumienia. - W partiach politycznych nie ma miejsca na uzurpatorów; Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia od kwietnia 2018 r. – mówił europoseł Adam Bielan. W odpowiedzi, zamiast przeprowadzić szybkie wybory, władze partii zawiesił kilku członków Porozumienia: Adama Bielana, Kamila Bortniczuka, Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa i Michała Cieślaka. Coraz gorsza atmosfera wokół Jarosława Gowina podgrzewana jest przez plotki, że planował przejść na stronę opozycji, tworząc w ten sposób niestabilną większość parlamentarną.

Tymczasem Platforma Obywatelska opuszczana przez polityków postanowiła odpowiedzieć nowym otwarciem. PO otwierali Borys Budka i Rafał Trzaskowski. Otwarcie było bardzo szerokie, tak szerokie, że pokazało absolutną pustkę, nicość. Trzaskowski powtarzał za filmowym wójtem Wilkowyi slogan „Wiemy, jak to zrobić”, Borys Budka uświadomił sobie, że potrzebuje 276 posłów by odrzucić prezydenckie weto, w sytuacji, gdyby po wyborach PO jakimś cudem przejęła władzę. I ogłosił powstanie Koalicji 276, bez pytania używając logotypów Polski 2050, PSL i Lewicy, jednocześnie zapominając o obecnych koalicjantach PO – Nowoczesnej, Inicjatywie Polską i Zielonych. Zrobiła się awantura i skończyło się na tym, że przejęcie władzy przez opozycję stało się, dzięki nowemu otwarciu PO, jeszcze bardziej odległe.

Zwłaszcza, że Szymon Hołownia na fali sukcesów sondażowych (ok. 15-16 proc.) przejął kolejną posłankę KO - Paulinę Hennig-Kloskę. – Pan Szymon Hołownia robi wszystko, żeby współpraca opozycji ze sobą była coraz trudniejsza – skomentował transfer Hennig-Kloski sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Sławomir Nitras twierdził, że oferty odejścia do Hołowni dostaje każdy, kto akurat przechodzi korytarzem w Sejmie.

Prezydenci państw Polski, Czech, Węgier i Słowacji odsłonili w Juracie tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu liderów V4. – To „wspólnota losu i wspólnota aspiracji”, dlatego możemy tak na siebie liczyć – komentował w TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, cytując słowa prezydenta Dudy. Prof. Szczerski przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Grupa Wyszehradzka była w kryzysie, gdy „Platforma Obywatelska próbowała dokleić się do Niemiec i tak budować swoją politykę europejską”, uznając region za „bezwartościowy”.

Andrzej Duda o proteście mediów: Nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze [WIDEO]

Słyszę wiele głosów, jak to narusza wolność słowa. Chwileczkę, chwileczkę – to nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze – mówi prezydent...

zobacz więcej

Mainstreamowe media: stacje telewizyjne z TVN na czele, radiowe z Radiem Zet i RMF FM oraz portale typu Onet włączyły się w protest przeciwko nowemu podatkowi medialnemu, którego nie chcą płacić. Podatek to dopiero wizja, ma on uniemożliwić unikanie lub zaniżanie podatków poprzez transfer środków za granicę. Tymczasem media twierdzą, że chodzi o zamach na wolność słowa. W tym samym tonie wygłosił orędzie w TVP marszałek Senatu Tomasz Grodzki, żądając by PiS „zaprzestał ataku na niezależne media w Polsce”. –  Słyszę wiele głosów, jak to narusza wolność słowa. Chwileczkę, chwileczkę – to nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze – mówił prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości”.  

Szefowa KE chwali Polskę: „W pierwszym zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE” – zwrócił uwagę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Platforma skręciła w lewo. Budka z Nitrasem przedstawili nowe „Recepty na kryzys”, wśród nich likwidacja podatku od lokal i wolnych niedziel w handlu. Zapamiętaliśmy jednak przede wszystkim liberalne stanowisko zarządu PO w sprawie aborcji. Borys Budka ogłosił, że PO da możliwość kobietom podejmować decyzje, czy chcą usunąć dziecko. To efekt pracy zespołu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, czyli inaczej nazwana aborcja na życzenie. „Uchwała zarządu Platformy Obywatelskiej o aborcji jest strasznym błędem” – stwierdził mecenas Roman Giertych. W ocenie byłego ministra edukacji politycy Platformy nie wyciągają żadnych wniosków ze swoich działań. Trudno się nie zgodzić.

Marzec. Sok z Buraka i skandal na pogrzebie                    


 „Gazeta Wyborcza” zaatakowała z kolei prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, z takim samym skutkiem jak zwykle. Prezes Obajtek zyskał jeszcze więcej sympatii i uznania. W tle ataku na Daniela Obajtka jest zakup przez Orlen Polska Press i fuzja z Lotosem. Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, zwany też Rzecznikiem Praw Opozycji, odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił w programie „Gość Wiadomości TVP”: - To nie jest atak na Daniela Obajtka, tylko na fuzję Orlenu z Lotosem. Termin też nie jest przypadkowy – ocenia prezes PKN Orlen. Akcje medialną szef koncernu określił jako „scenariusz pisany cyrylicą”.

Józef Pinior skazany. Były senator PO trafi do więzienia

Józef Pinior, były senator Platformy Obywatelskiej, został prawomocnie skazany na 1,5-roku więzienia za korupcję. Przed Sądem Okręgowym we...

zobacz więcej

Tomasz Zimoch to kolejny poseł, który złożył rezygnację z członkostwa w klubie Koalicji Obywatelskiej i przyłączył się do Polski 2050. Tymczasem były senator PO Józef Pinior, został prawomocnie skazany na 1,5-roku więzienia za korupcję. Prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Kancelarii Senatu RP o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu w sprawie „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich”. - Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powinien sam zrzec się immunitetu, stanąć przed zarzutami i jeżeli one są niesłuszne, to je odeprzeć – ocenił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Do końca roku to się nie udało.

W Sejmie nowy poseł – Łukasz Mejza, który jako bezpartyjny samorządowiec startował z list PSL. Zastąpił zmarłą posłankę tej partii, sam jednak do klubu PSL nie dołączył. Sensacyjny transfer w Porozumieniu – do partii dołączyła poseł Monika Pawłowska z Wiosny. To jednak nie koniec marcowych roszad. – Dopuszczam możliwość zasilenia Zjednoczonej Prawicy – powiedział Paweł Kukiz po rozmowach z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. I od razu spadły na niego gromy ze strony opozycji i jej mediów.

Tymczasem lider PO Borys Budka świętował urodziny. Prawdopodobnie ósme, bo tyle świeczek w dwóch rządkach (5 plus 3) pokazał na swoim torcie. Notowania PO pod wodzą tego męża stanu w krótkich spodenkach spadły po raz kolejny.

Spadło też bezrobocie, choć to już zasługa kogo innego. – Polska ma aktualnie najniższe bezrobocie w całej UE. Wynosi ono 3,1 proc. – tak premier Mateusz Morawiecki skomentował na Twitterze dane Eurostatu. W marcu kontynuowana była pomoc finansowa dla firm w związku z pandemią koronawirusa, na która przeznaczono kolejne 4,5 mld zł wsparcia. Bezrobocie spada dzięki także dzięki wielu podejmowanym przez rząd inwestycjom. W tym miesiącu rozpoczęły się prace budowlane przy drążeniu tunelu pod dnem Świny w Świnoujściu. Inwestycję przygotowywał Jarosław Kaczyński jeszcze jako premier, po przejęciu władzy przez PO została ona zaniechana, a tunel powstał w Gdańsku…

„Strefa wolności LGBTIQ” albo sankcje. Unijna rezolucja z poparciem PO, SLD i Wiosny

W Parlamencie Europejskim powstał projekt rezolucji w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej „strefą wolności LGBTIQ”. Został przygotowany przez...

zobacz więcej

Trwa walka z III falą pandemii. W przygotowanych wcześniej szpitalach tymczasowych pojawili się już pacjenci z COVID-19. - Żałuję, że nie udało się wyjąć epidemii poza nawias sporów politycznych; szpitale rezerwowe były mocno krytykowane przez opozycję; wiele osób z tamtej strony powinno teraz powiedzieć: przepraszam – mówił na konferencji prasowej w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. Przeprosin nie było.

Była to kolejna „debata” na temat Polski w Europarlamencie, który przyjął rezolucję o tym, że jest UE strefą wolności LGBTIQ. Wolność wolnością, szkoda jednak, że sama rezolucja nie była wolna od kłamstw na temat Polski a głosowali za nią wszyscy opozycyjni eurodeputowani z PSL włącznie. Także Leszek Miller, który okazało się, że nawet do końca nie wie, za czym głosował. Zapytany w Radiu Plus, co oznacza skrót „LGBTIQ”, powiedział, że „w tej chwili nie jest w stanie tego dokładnie wytłumaczyć”.

W Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie odbył się pogrzeb działacza opozycji Jana Lityńskiego w warunkach reżimu sanitarnego. Miejsca na mszy pogrzebowej zabrakło dla Zofii Romaszewska, koleżanki Lityńskiego z opozycji antykomunistycznej w PRL reprezentującej prezydenta RP Andrzeja Dudę. Na szczęście pani Zofia stała przed kościołem w dobrym towarzystwie, bo do środka nie wpuszczono także premiera Mateusza Morawieckiego. Wewnątrz brylowali za to były prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a Władysław Frasyniuk wygłosił mowę, która wyznaczyła nowe granice upadku opozycji. To już upadek pogłębiony. - Odchodzisz nie doczekawszy pełnej satysfakcji, że żyjemy w wolnym, przyzwoitym kraju. Jeśli jest to życie, to spraw, żeby te gwiazdy jaśniej świeciły na niebie. Spraw, żeby te osiem gwiazd były wyznacznikiem dla tego młodego pokolenia – mówił Frasyniuk na pogrzebie. Ale nie był to wcale najważniejszy występ Frasyniuka w 2021 roku…

Portal tvp.info ujawnił rozmowy o współpracy twórcy hejterskiego Soku z Buraka z adwokatem Romanem Giertychem. – Według naszych informacji ta współpraca zaczyna się w 2017 roku i dotyczy okresu, w którym Tusk miał problemy wynikające z pojawiania się zarzutów prokuratorskich; widzimy mechanizm, Tusk prawdopodobnie został opuszczony nawet przez samą PO, bo ten słynny spacer, że warszawiacy chcą wesprzeć byłego premiera, nie był tak naprawdę spontaniczny – mówił szef portalu tvp.info Samuel Pereira dodając, że spacer został zainicjowany przez Giertycha. Portal ujawnił także zapisy, z których wynika, że Kozak-Zagozda wielokrotnie prosił mecenasa Giertycha o pieniądze a później za nie dziękował. „Panie Romanie, czy mogę się uśmiechnąć o kontakt z Sebastianem. Muszę jakoś przetrwać, proza życia. Bez Pana pewnie już by nie było soku” – miał pisać do Giertycha administrator najbardziej hejterskiej i pełnej fake newsów strony związanej z opozycją.

„Wszyscy się śmialiście z Obajtka”. Poseł PO tłumaczy się z dziewięciu mieszkań

Poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki ma dziewięć mieszkań o wartości ponad 2 mln zł. – Jestem inwestorem – oznajmił parlamentarzysta.

zobacz więcej

Kwiecień. Szczepionki przyśpieszają, Nowak wychodzi, Bodnar musi odejść


Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do końca wakacji zaszczepieni zostaną wszyscy chętni Polacy. – Do końca II kwartału wykonamy łącznie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych Polaków – zapowiadał premier. Ale to co cieszy Polaków, martwi polityków opozycji. Poseł Agnieszka Pomaska wyjaśniła w mediach społecznościowych, że w Niemczech są problemy ze szczepieniami przez polski rząd… Dlaczego? – Ten rząd używa szczepionek, które nie są ich własnością, które zostały wynegocjowane przez Unię Europejską – stwierdziła Pomaska i dodała, że „największe i najbogatsze państwa UE podzieliły się z takimi krajami jak Polska dostępem do szczepionki”. Szczepionki opłacone przez polski rząd z naszych podatków według Pomaski są nadal własnością Niemców… Tak może byłoby, gdyby u władzy była nadal PO a nie PiS.

Mimo opóźnień w dostawach szczepienia przyśpieszają. Rząd umożliwił rejestrację osobom powyżej 40. roku życia, które już wcześniej zgłosili zainteresowanie szczepieniem w połowie stycznia. W efekcie system rejestracyjny miał usterkę i na parę godzin został wyłączony. Opozycja stwierdziła, że to już koniec świata. Wzburzony Szymon Hołownia zażądał dymisji rządu a w pierwszej kolejności dymisji odpowiedzialnego za program szczepień ministra Michała Dworczyka. Wzburzenie nie przeszkodziło jednak Hołowni skorzystać z awarii systemu i zaszczepić się przed świętami, czym pochwalił się w mediach społecznościowych. – O godz. 12 krytykuje rząd, a o 14 korzysta z wpadek – mówił w programie „Woronicza 17” Robert Kropownicki z PO.

Sam Kropiwnicki przeżywał też ciężkie podczas rozmowy z redaktorem Robertem Mazurkiem, który przepytał go z jego nieruchomości. Z oświadczenia majątkowego posła PO wynika, że ma on dziewięć mieszkań o wartości ponad 2 mln złotych, działkę o wartości 300 tys. zł i garaż. „Jestem inwestorem” – oznajmił parlamentarzysta, tłumacząc, że kiedyś zarabiał dużo więcej niż teraz w samorządowej spółce Arleg. Dziennikarze lokalni podawali informację, że będąc prezesem Arlegu inwestor Kropiwnicki zarabiał około 5,5 tys. zł netto, zatem zdecydowanie mniej niż jako poseł. Jak z tej „skromnej” pensji udało mu się nabyć dziewięć mieszkań? Czekamy na wynik postępowania CBA w tej sprawie.

Donald Tusk bronił swojego byłego ministra Sławomira Nowaka nazywając go w TVN „więźniem politycznym PiS”. I o dziwo podziałało – sąd zwolnił Nowaka za kaucją nie czekając nawet, aż ją wpłaci. –Zwolnienie z aresztu Sławomira Nowaka uderza w prawidłowość prowadzenia śledztwa” – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Telewizja Polska pokazała film dokumentalny Ewy Stankiewicz pt. „Stan zagrożenia”. W filmie przedstawiono nieznane dotychczas szerszej publice relacje i zeznania świadków, wypowiedzi ekspertów oraz dokumenty dotyczące katastrofy smoleńskiej. Według ustaleń Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem przyczyną katastrofy rządowego Tu-154 M, były dwie eksplozje, w lewym skrzydle i centropłacie samolotu. Wyjątkowe poruszenie wywołały fotografie ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz zrobione w moskiewskim prosektorium w trakcie identyfikacji ofiar katastrofy. Na fotografiach obecna europoseł Ewa Kopacz i towarzyszący jej mężczyźni uśmiechają się radośnie, i widać, że w towarzystwie ciał ofiar potrafią naprawdę dobrze się bawić.  – Mamy, jeśli chodzi o wybitne osobistości w Platformie, taką klęskę urodzaju. Mamy wspólny cel. Celem jest to, żeby doszło w Polsce do radykalnej zmiany – komentowała w Radiu Plus parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Konstytucja 3 maja ma już 230 lat

W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Okolicznościowe...

zobacz więcej

Może w wyniku tej klęski urodzaju do partii Polska 2050 dołączył poseł Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesnej) Mirosław Suchoń, który jeszcze niedawno był jedną z twarzy konwencji programowych Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją. Kadencja Adama Bodnara skończyła się już we wrześniu, ale on sam nie zamierza ustępować z urzędu. Trwa serial, w którym Senat odrzuca wszystkich kandydatów zgłaszanych przez Sejm. TK orzekł, że Adam Bodnar musi przestać być RPO najdalej za trzy miesiące – a parlament ma dostosować prawo w przypadku, gdyby znów nie udało się uzyskać zgody Senatu na kandydata sejmowej większości.  

 Maj. Polski Ład, KPO, Turów i porwanie samolotu                


W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydenci obu państw: Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. - W imieniu Polaków chcę gorąco podziękować braciom Litwinom za historyczną drogę, jaką przebyliśmy idąc ramię w ramię; za sojusze w obronie naszej i waszej niepodległości, za wzajemne wspieranie się – mówił podczas zgromadzenia prezydent RP Andrzej Duda. 3 maja do Warszawy przybyli także prezydenci Estonii, Łotwy i Ukrainy. Na Zamku Królewskim w Warszawie, przywódcy krajów przyjęli wspólną deklarację, podkreślającą historyczne znaczenie Konstytucji 3 Maja. „Solidarność narodów, szczególnie przy obecnych zagrożeniach dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności” – oświadczyli prezydenci Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nauseda, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy – Egils Levits i Ukrainy – Wołodymyr Zełenski.

Trwa kampania wyborcza w Rzeszowie, gdzie o fotel prezydenta ubiega się wspólny kandydat opozycji Konrad Fijołek. Do Rzeszowa ze wsparciem dla Fijołka pojechał Borys Budka: – Zróbmy wszystko, żeby wygrał; żeby Wrocław przestał być eksperymentem na żywej tkance – apelował przewodniczący PO. W podobnym tonie przemawiała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Ona również mówiła w Rzeszowie o Wrocławiu.

Trzaskowski mówi o swoich zasługach. „Na początku pandemii poszedł na L4”

Rafał Trzaskowski przypisuje sobie cudze zasługi i opowiada, jak wiele zdziałał w ramach walki z pandemią. Przy czym to wszystko nieprawda;...

zobacz więcej

Z kolei w TVN Borys Budka wystąpił z biało-czerwoną flagą w klapie, ale niestety odwrotnie, czerwonym do góry. Nikt w studio go nie poratował i nie poprawił, może nie wiedzieli, że to źle. W końcu w PO wszystko jest opak – partia, która na co dzień składa hołdy UE, teraz w Sejmie nie chce poprzeć ustawy o funduszu odbudowy, bez której KE nie może uruchomić środków pomocowych dla krajów członkowskich. – Fundusze unijne to duża szansa na pokonanie gospodarczych skutków pandemii i dalszy rozwój – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki apelując do wszystkich ugrupowań politycznych o głosowanie za Funduszem Odbudowy. Ostatecznie ustawę o 770 mld złotych dla Polski poparło 290 posłów (PiS, Porozumienie, Lewica, PSL, Polska 2050), 33 było przeciwnych (w tej grupie posłowie Konfederacji i większość posłów Solidarnej Polski), zaś 133 posłów (głównie posłowie PO) wstrzymało się od głosu.

Z Sejmu ustawa trafiła do senackiej zamrażarki. Dla marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego to nie była sprawa pilna. Polityk PO zapowiedział przedstawienie poprawek do ustawy… która ma tylko dwa zdania. Senat KPO w końcu zatwierdził, ale pieniędzy Komisja Europejska nie wypłaciła nam do dziś…

Borys Budka, pytany o „antyeuropejską” taktykę swojej partii tłumaczył swoje działania tym, że według niego PiS pieniądze z Unii Europejskiej wykorzysta do „oligarchizacji kraju”. Nie ukrywał też, że PO planowało powołanie rządu technicznego z udziałem PSL, Lewicy i… Konfederacji. Podobno liderem takiego wyimaginowanego rządu miał być Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rafał Trzaskowski ogłosił, że nie jest zwykłym prezydentem Warszawy, ale prawdziwym superbohaterem. W alternatywnej rzeczywistości w pojedynkę walczy z koronawirusem i rządem. Podczas wideorozmowy z Radą Atlantycką opowiadał z jakim wysiłkiem osobiście walczy z pandemią. „Ja sam jestem odpowiedzialny za 11 szpitali (…) Zaczęliśmy kupować wyposażenie, respiratory. Teraz szczególnie ważne są szczepienia, więc organizujemy stadiony, gdzie możemy szczepić ludzi. Delikatnie mówiąc, byliśmy nieco zaskoczeni tym, z jakim chaosem spotkaliśmy się na poziomie krajowym” – przekonywał niczym baron Münchhausen prezydent stolicy. „Czasem brak jest słów by skomentować kłamstwo przeplatane megalomanią” – skomentował tę wypowiedź minister zdrowia, Adam Niedzielski. Koordynator Narodowego Programu Szczepień przypomniał z kolei, że w pierwszych dniach pandemii Rafał Trzaskowski udał się na L4 z przepracowania. „Prezydent Trzaskowski opowiada, jak musiał organizować punkty szczepień. Tymczasem miejskie punkty szczepień jeszcze nie zaczęły działać, a system zorganizowany przez rząd wykonał już ponad 13 milionów szczepień – mówił PAP minister Michał Dworczyk.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Polscy spadochroniarze ramię w ramię z amerykańskimi. Prezydent Duda: Symbol prawdziwej siły NATO [WIDEO]

Kilka godzin temu polscy spadochroniarze wylądowali ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w ramach ćwiczeń przeprowadzonych jako część Defender...

zobacz więcej

Tymczasem Rafała Trzaskowskiego najtrudniej zastać w Warszawie trudno go zastać, zwłaszcza na sesjach rady miasta. Jak ustalił portal tvp.info, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 r. prezydent stolicy przez co najmniej kilka tygodni nie przychodził do pracy, a ratusz uznaje te nieobecności jako „usprawiedliwione”. Jednym z najważniejszych wyzwań jakich podjął się Trzaskowski razem z Budką było zebranie 100 tys. podpisów pod ustawą likwidującą Wiadomości i TVP Info. Nie udało się.

Udało się za to wyrzucić z PO krytykujących lidera partii posłów Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia. Sama z PO odeszła eurodeputowana Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein, która później dołączyła do Polski 2050. Do Szymona Hołowni dołączył teżpolityk Porozumienia Wojciech Maksymowicz. Szymon Hołownia tak się wzruszył, że będzie miał w partii medyka, że zaczął fantazjować: – Każdy z was będzie miał lekarza, w którego interesie będzie dzwonić do was i sprawdzać, czy jesteście zdrowi – obiecywał Hołownia.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że jednym z tematów rozmowy była sytuacja na Białorusi. – Chcielibyśmy, by kraj ten szedł w kierunku demokracji, stawał się w pełni suwerenny i niepodległy (…) Musimy być bardzo czujni obserwując po pierwsze sytuację, po drugie będąc w stanie gotowości na wypadek jakiegokolwiek zagrożenia z tamtej strony – mówił w Bukareszcie polski prezydent. I były to niewątpliwie słowa prorocze. Zarejestrowany w Polsce samolot irlandzkich linii lotniczych lecący z Aten do Wilna podczas przelotu nad Białorusią został zmuszony do lądowania w Mińsku. Po wylądowaniu w Mińsku służby specjalne zatrzymały znajdującego się na pokładzie Ramana Pratasiewicza, niezależnego białoruskiego dziennikarza i jego partnerkę. „Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, który przeforsował kolejne unijne sankcje dla białoruskiego reżimu w związku z porwaniem.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W maju odbyła się długo oczekiwana oficjalna prezentacja Polskiego Ładu.. Prezes Jarosław Kaczyński mówił o nowym programie: - Polski Ład jest z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że Polacy są głęboko i słusznie przekonani, że należy im się taki poziom życia, takie życie, jak w krajach na zachód, a po części na południe od naszych granic. My chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić i w tej chwili jest szansa. Jest i druga przyczyna. Ten Polski Ład jest oparty o polskie wartości. Myśmy zawsze prowadzili naszą politykę właśnie w oparciu o nie. Polska oparta o tradycję, solidarność, Polska sprawiedliwa, (…) to był nasz cel. I to jest polski cel, bo to jest głęboko osadzone w naszej kulturze, tradycji, w naszym myśleniu – mówił lider Zjednoczonej Prawicy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Hołownia o pomyśle na „własne M”. Wynajem do starości?

Jeżeli ludzie zaczną się teraz budować na zgłoszeniu na gruncie, miasto będzie musiało im podciągnąć komunikację miejską, nie podciągnie im...

zobacz więcej

Program, jak wyjaśnił szef rządu Mateusz Morawiecki, ma pięć głównych filarów: Plan dla służby zdrowia, obniżkę podatków, inwestycje w miejsca pracy, „Mój dom” oraz emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł.

Polski Ład nie podoba się opozycji. Szymon Hołownia, choć sam ma dom pod Warszawą, chciałby by Polacy wynajmowali, a nie kupowali mieszkania. Politycy PO uskarżali się z kolei na ograniczenie wpływów podatku z PIT do samorządów w związku z kwotą wolną od podatku.

„Polski rząd nie popełnił żadnych błędów w walce z koronawirusem, a Polska jest dobrze przygotowana do walki z COVID-19” – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w szpitalu w Wolicy k. Kalisza przedstawicielka WHO w Polsce dr Paloma Cuchi.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i sędzia Rosario Silva de Lapuerta nakazała Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Kopalnia Turów jest połączona z elektrownią, która wykorzystuje wydobyty obok węgiel do wytwarzania energii elektrycznej, która stanowi ok. 7 proc. zapotrzebowania energetycznego Polski. Tym samym TSUE natychmiast kazało wyłączyć prąd w ponad 2 milionach i 300 tys. polskich domów, z powodu rzekomego zagrożenia obniżania się lustra wody w Czechach. „Brawo pani sędzio!” – napisała na Twitterze eurodeputowana (ex PO) Róża von Thun. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skomentowała na Twitterze: „Jedną decyzją w sprawie Turowa, TSUE próbuje uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Tymczasem Nord Stream 2 ma się dobrze. Dla nas najważniejsza jest polska racja stanu i będziemy kierować się polskim interesem”.

Zarówno kopalnia jak i elektrownia w Turowie pracowały dalej przez cały rok. – Nie podejmiemy żadnych działań, które mogłyby uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski – zapewnił wicepremier Jacek Sasin. Rozpoczęły się wielomiesięcznie, ciągle nie ukończone negocjacje z czeskim rządem. Gdyby jednak kto inny rządził kopalnia by stanęła. O konieczności podporządkowania się kuriozalnej decyzji mówili Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia.

Przedszkolaki musiały słuchać pogróżek wobec prezydenta. Szef MEiN: Natychmiast interweniuję

– To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Natychmiast zainterweniuję. Tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zareagował na...

zobacz więcej

Czerwiec. Partia Republikańska, hakerzy i konflikt z Izraelem


Partia Szymona Hołowni „wchłonęła” już prawie cały dawny elektorat tej partii. Według ostatniego sondażu IBRiS dla portalu Interia aż 22,9 proc. chce głosować na partię Szymona Hołowni – Polskę 2050 i 15,9 proc. na Koalicję Obywatelską. Głosowanie na koalicję rządzącą zadeklarowało 40,3 proc. badanych.

Były lider partii Nowoczesna Ryszard Petru został współzałożycielem i fundatorem nowego think tanku o nazwie Instytut Myśli Liberalnej. Nic z tego nie wynikło.

„Tour de Konstytucja” – to nowa akcja KOD, antyrządowych sędziów i prokuratorów oraz „Strajku Kobiet”. Poza wielkimi miastami spotkania z „elitą” nie cieszą w ogóle zainteresowaniem. Akcja została nagłośniona poprzez skandal w Dobczycach w województwie małopolskim, gdzie postanowiono ratować frekwencję i na plac, gdzie przemawiał m.in. sędzia Żurek sprowadzono dzieci z przedszkola oraz lokalnej szkoły podstawowej. W trakcie spotkania z „nadzwyczajną kastą” dzieci usłyszały m. in., że walka z „turystyką aborcyjną” jest niezgodna z konstytucją a prezydent Andrzej Duda łamie prawo.

Spór między politykami Porozumienia doprowadził do powstania nowej organizacji politycznej. - Powołujemy Partię Republikańską dla tych, dla których bliska jest idea wolności. Jesteśmy i pozostajemy częścią Zjednoczonej Prawicy, gorąco wierzymy w zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych – oświadczył lider nowej partii europoseł Adam Bielan wspierany m. in. przez Kamila Bortniczuka.

Republikanie chcą współpracować ze Zjednoczą Prawicą, a tymczasem troje posłów opuściło klub PiS. Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski poinformowali o założeniu nowego koła „Wybór Polska”. Zjednoczona Prawica formalnie straciła większość w Sejmie. Koalicje rządzącą będzie jednak wspierać troje posłów Kukiz’15. Ugrupowanie zawału umowę programową z ZP. – Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojej perspektywy, z mojego punktu widzenia – zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej – mówił Paweł Kukiz.

KE chce od Polski wycofania wniosku premiera do TK

Komisja Europejska wysłała list do polskiego rządu, prosząc o wycofanie wniosku do TK dotyczącego wyższości prawa krajowego nad orzeczeniami TSUE....

zobacz więcej

Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa w pierwszej turze przedterminowych wyborów. Przy frekwencji 54 proc. Fijołek uzyskał 56,51 proc. ważnie oddanych głosów. Do zwycięstwa Fijołka przyłożyły się partie koalicji rządzącej, które wystawiły dwoje kandydatów, podczas gdy kandydata SLD wsparły PO, Polska 2050 i PSL.

Komisja Europejska wysłała list do polskiego rządu, prosząc o wycofanie wniosku do TK dotyczącego wyższości prawa krajowego nad orzeczeniami TSUE. Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował o jego treści media zanim zapoznali się z nim adresaci. Żądanie komisarza by nie sprawdzać zgodności prawa unijnego z polską konstytucją jest absolutnym bezwstydem. W podobnej sytuacji wcześniej sądy Francji i Niemiec uznały wyższość prawa krajowego nad europejskim. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że nie zamierza wycofywać swojego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej oraz Jarosław Najmoła, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” nr 295 TVP znaleźli się w gronie osób uhonorowanych z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Złote Odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości otrzymali z rąk generała brygady Związku Piłsudczyków RP, prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Jana Wiesława Wysockiego. – Traktuję tę odznakę nie tylko jako wyróżnienie, ale również zobowiązanie do tego, żeby TVP broniła dalej, tak jak do tej pory, fundamentalnych polskich wartości – mówił po ceremonii prezes Jacek Kurski.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezydent Andrzej Duda reprezentował Polskę na szczycie NATO w Bruskeli. Wczasie szczytu z amerykańskiej inicjatywy doszło do bezpośredniej rozmowy Joe Bidena i Andrzeja Dudy. Prezydent USA Joe Biden wyraził zdecydowane przywiązanie do bezpieczeństwa sojuszników ze wschodniej flanki NATO, w tym Polski. Prezydent Andrzej Duda poinformował również o wycofaniu wojsk polskich z Afganistanu. - Zgodnie z decyzjami sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie; z końcem czerwca kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii – przekazał prezydent Andrzej Duda.

Wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński poinformował, że cyberatak na polskich urzędników, którego ofiarą padł m. in. Michał Dworczyk, został przeprowadzony z terenu Rosji. Prezes PiS zaapelował, by nie wpisywać się w scenariusz „operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom” poprzez rozpowszechnianie doniesień hakerów. Niestety były one nagłaśniane przez antyrządowe media, w tym głównie niemieckie polskojęzyczne portale.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Politycy PO: Tusk bardziej charyzmatyczny niż Budka, ale też ma problemy z decyzjami

Donald Tusk jest znacznie bardziej charyzmatycznym liderem niż Borys Budka, ale też, tak jak ten ostatni, miewa problemy z podejmowaniem decyzji,...

zobacz więcej

Polski Sejm wywołał międzynarodową burzę poprzez zmianę przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Ustawa ma zakończyć dziką reprywatyzację i bardzo nie spodobała się niektórym w Izraelu. „To jawne i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu” – napisał na Twitterze Jair Lapid.

Szef izraelskiego MSZ szarżował, twierdząc, że zmusi USA do działania w tej sprawie. Tymczasem Amerykanie kazali mu się uspokoić i skupić na realnych problemach…

Lipiec. Powrót Tuska, kongres PiS i amerykańskie czołgi


  Do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powrócił poseł Leszek Kołakowskim. Posłowie Monika Jankowska i Arkadiusz Czartoryski zostali członkami nowe Partii Republikańskiej. Poseł Michał Gramatyka, bliski współpracownik Borysa Budki, przyłączył się do Polski 2050 Szymona Hołowni, na dzień przed powrotem do niej Donalda Tuska, jako p.o. przewodniczącego PO.

Aby mogło do tego dojść bez wyborów, zastosowano kruczek statutowy. Borys Budka abdykował a z władz PO wyrzucono Ewę Kopacz i Bartosza Arłukowicza. „Wróciłem na 100 proc.” – oświadczył Donald Tusk i zapowiedział, że będzie mega-ultratotalną opozycją dla Prawa i Sprawiedliwości. Frustracji z powodu utraty wpływu na partię nie krył wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski, który nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Ale byli też zadowoleni. – Ja się cieszę z powrotu Donalda Tuska. Cieszę się z każdego Polaka wracającego z emigracji zarobkowej za rządów PiS (…) Pierwszy raz od wielu lat mamy więcej wracających z zagranicy, niż wyjeżdżających – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Tymczasem kongres PiS bez żadnych kombinacji w demokratycznych wyborach na stanowisko szefa partii wybrał Jarosława Kaczyńskiego. Lider zadeklarował, że to już ostatnia jego kadencja. Premier Mateusz Morawiecki, była szefowa rządu, europosłanka Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz poseł Antoni Macierewicz zostali wybrani na wiceprezesów ugrupowania. Sekretarzem Generalnym PiS został poseł Krzysztof Sobolewski. Podczas posiedzenia podjęto także uchwałę o zakazie dla najbliższych polityków partii zasiadania w radach nadzorczych państwowych spółek. Jarosław Kaczyński podsumował sześć lat rządów Prawa i Sprawiedliwości: – Tak szanowni państwo, można mówić o sukcesie. Zmieniliśmy ten system. Zmieniliśmy go w wymiarze państwowym, w wymiarze społecznym, w wymiarze polityki międzynarodowej, polityki kulturalnej, polityki oświatowej – można powiedzieć we wszystkich wymiarach (…) Myśmy pomogli ludziom biedniejszym, pomogli ludziom niepełnosprawnym, myśmy pomagali tam wszędzie, gdzie trzeba pomóc, pomagali rolnikom, pomagali w każdym momencie, kiedy trzeba było pomóc – mówił Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o zwolnieniu od podatku umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. - To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców na lepszy rozwój, planowanie perspektyw finansowych w dłuższej perspektywie – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ogłosił również, że Polska awansowała z 23. na 15. miejsce w rankingu ONZ najbardziej zrównoważonych gospodarek świata. MON ogłosił, że polska armia zakupi 250 egzemplarzy Abramsów wraz z amunicją, a dostawy mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Co zawiera deklaracja europejskiej centroprawicy?

- Nie chcemy rewolucji proponowanej przez UE. Uważamy ją za przedsięwzięcie, które, jak wszystkie tego typu zamysły w historii świata, przyniesie...

zobacz więcej

Prezes PiS Jarosława Kaczyński zorganizował konferencję, podczas której ogłosił. – Dzisiaj w co najmniej kilku stolicach europejskich, o tej samej porze przywódcy wielu partii - około 10, w tym dwie włoskie – Bracia Włosi pani Meloni, Liga pana Salviniego, w Hiszpanii Vox pana Abascala, we Francji Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, Fidesz na Węgrzech, w Polsce PiS, ale tych partii jest więcej, podpisują wspólną deklarację – ogłosił prezes PiS. W deklaracji zapisano, że UE potrzebuje głębokiej reformy, gdyż zamiast chronić Europę staje się źródeł problemów. Jej sygnatariusze podkreślili, że celem podjętej przez nich współpracy jest głęboka reforma UE poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw, z suwerenną rolą narodów europejskich.

Donald Tusk odciął się od swojego bliskiego współpracownika Sławomira Nowaka po konferencji prasowej Prokuratury Okręgowej. –  Sławomir Nowak usłyszał 17 zarzutów m.in. przyjęcia 6,5 mln zł łapówek i żądania kolejnych 4,5 mln zł, prania brudnych pieniędzy oraz kierowania sześcioosobową grupą przestępczą – wyliczał na konferencji prasowej szef Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledczy ujawnili też zdjęcia i nagrania z przeszukań, a także informacje o dowodach, takich jak notatnik z zapisanymi wpływami z nielegalnych źródeł. – Są inne, nieujawnione przez nas materiały operacyjne, w tym treść rozmów z komunikatorów (...). To bardzo ciekawe rozmowy, które w przyszłości ujawnimy. Myślę, że może to być jeszcze ciekawsze niż ta konferencja – mówił w programie „Gość Wiadomości” minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Prokurator odmówił przyjęcia poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł za Sławomira Nowaka. Portal wpolityce.pl ujawnił, że na kwotę okrągłego miliona złotych poręczenia złożyli się politycy Platformy Obywatelskiej. Największą kwotę przekazała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która miała dać 100 tys. zł. Nieco mniej, bo 60 tys. złotych miał przekazać jako pożyczkę były doradca Platformy Obywatelskiej prof. Andrzej Rzońca.

Tymczasem Donald Tusk zamiast bronić Nowaka zaczął opowiadać bajki, że PO sama chciała wprowadzić 500 plus – choć przez lata brutalnie atakowała ten projekt. Powiedział również, że w czasie rządów PO „wybudowaliśmy najgęstszą – po niemieckiej i angielskiej – w Europie sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce”. Zdumiewające, o ile się było w Niemczech lub Wielkiej Brytanii albo chociaż oglądało mapę drogową tych państw.– My zwiększyliśmy w pięć lat ilość kilometrów dróg szybkiego ruchu o 40 proc. To nas plasuje bardzo wysoko w UE, ale nie wyprzedziliśmy jeszcze Niemców, długa droga przed nami – dementował minister Andrzej Adamczyk. Może Donald Tusk doliczył sobie te drogi, które Sławomir Nowak miał zbudować na Ukrainie?

Prezydent Andrzej Duda powołał Jakuba Kumocha na szefa Biura Polityki Międzynarodowej, a Bognę Janke na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za dialog społeczny. Dotychczasowy szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski objął funkcję ambasadora - stałego przedstawiciela RP przy ONZ.

Koniec Jarosława Gowina w rządzie. Premier złożył wniosek o jego odwołanie [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dduy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Dzień przed ogłoszeniem orzeczenia TK, wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta, która wcześniej w ramach zabezpieczenia kazała nam zamknąć Turów, teraz kazała w ramach środków tymczasowych zawiesić przepisy krajowych dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Tymczasem media warszawski ratusz kierowany przez Rafała Trzaskowskiego zapłaci 100 mln złotych na wynajem biur w wieżowcu należącym do niemieckiego Commerz Real. „Niemiecka spółka z grupy Commerzbank jest kierowana przez Manfreda Knofa, który pracował dla Fundacji Konrada Adenauera, która jest partnerem inicjatywy Trzaskowskiego” – pisze wpolityce.pl. Chodzi o „Campus Polska Przyszłości”, który Ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego organizuje w sierpniu w Olsztynie… Przypadek?

Senat zagłosował za kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie zniszczonych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przeciwko głosowali posłowie PO i… poseł mniejszości niemieckiej… 

Sierpień. Gowin poza rządem, migranci na granicy


Resort finansów udostępnił projekt przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Główne zmiany to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys., wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego i podatkowy restart gospodarki. Plany zakładają też wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku.

Problemem stały się już nie dostawy szczepionek, ale chętni by je przyjmować. Szczepionki i lekarze czekają na pacjentów, których coraz trudniej zachęcić, również za sprawą ruchów antyszczepionkowych w internecie.

Komenda Główna PSP poinformowała, że misja 46 pojazdów ze 143 strażakami dotarła do Grecji walczącej od kilku dni z ogromnymi pożarami. Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji polecił Komendantowi Głównemu PSP skierować do tego kraju strażaków, którzy wesprą swoich greckich partnerów w walce z szalejącym żywiołem.

Sikorski w TVN24 obraża Kukiza: Dureń, szmata. Olejnik nie reaguje

Radosław Sikorski komentował w „Kropce nad i” w TVN m.in. wydarzenia w Sejmie i postawę Pawła Kukiza. Kukiz znalazł się wśród posłów, którzy w...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Jak wyjaśnił rzecznik rządu Piotr Müller, wynikało to m.in. z braku działań resortu szefa Porozumienia ws. reformy podatkowej, „nierzetelnego podejścia” do Polskiego Ładu i „braku rzeczywistego dialogu”. – Istotą koalicji jest jedność; w rządzie nie ma miejsca dla kogoś, kto neguje jego prace; od Jarosława Gowina i posłów Porozumienia zależy, czy będą w koalicji i wspólnie z nami będą pracować dla rozwoju i dobra Polaków – komentowała sytuację rzecznik PiS Anita Czerwińska.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Na głównego zainteresowanego informacja ta spadła jak grom z jasnego nieba. Jarosław Gowin oświadczył, że w takim razie to koniec Zjednoczonej Prawicy. Następnego dnia Zarząd Krajowy Porozumienia oświadczył, że opuszcza Zjednoczoną Prawicę.  Opozycja otwierała szampana, ciesząc się z utraty przez rząd większości parlamentarnej. Gdyby faktycznie za Jarosławem Gowinem ze Zjednoczonej Prawicy odeszli wszyscy parlamentarzyści Porozumienia w Sejmie głosując razem od Lewicy po Konfederację opozycja miałaby większość. Tak się jednak nie stało.

Ostatecznie nowe koło Porozumienia zasiliło jedynie 6 posłów i jeden senator. Podczas głosowania nad nowelizacją prawa medialnego okazało się, że opozycja ciągle przegrywa. Barbarzyński atak skierowano w stronę Pawła Kukiza i jego posłów. Radosław Sikorski bezkarnie i bez komentarza Moniki Olejnik obrażał Pawła Kukiza w TVN. Ordynarnie zachowywali się także posłowie opozycji na sali obrad sejmu. – Ci sami ludzie, którzy lali łzy po śmierci (prezydenta Gdańska - red.) Pawła Adamowicza, robią to, co robią (…) Hejt na Adamowicza jest niczym w porównaniu do tego, co spotyka mnie i moją rodzinę. Niestety taka jest ta kultura piewców miłości, tolerancji i wolności mediów” – mówił Paweł Kukiz portalowi w polityce.

Od powrotu Tuska poziom agresji PO i ich sojuszników radykalnie wzrósł, w przeciwieństwie do poparcia w sondażach. Agresywni protestujący zaatakowali przed Sejmem posłowa Dobromira Sośnierza z Konfederacji. Posła opluto i szarpano, a kto wie, co by się stało jeszcze, gdyby nie interwencja policji. „Dzicz” – powiedział później poseł Sośnierz o napastnikach. W czasie protestu w Poznaniu poseł KO, lider Nowoczesnej Adam Szłapka zachęcał tłum do skandowania „J***ć PiS”, tak jakby trenował bojówki.  

Donald Tusk, który ostatnio stwierdził, że macierzyństwo jest dla kobiet „udręką”, a ze szkół powinny zniknąć symbole religii chrześcijańskiej. Zaś poseł PO Artur Łącki „przepisywał” historię w programie TVP Info „Minęła 20”: - Dawno historycy stwierdzili ten fakt, że obozy koncentracyjne, w których mordowało się Żydów i Polaków, powstały na terenie Polski, dlatego że w Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową – stwierdził poseł PO. Kłamstwo historyczne zawarte w tych słowach natychmiast sprostował wiceminister Tomasz Rzymkowski żądając, by poseł przeprosił za swoje haniebne słowa… Ale poseł nie przeprosił.

Ewakuacja z Afganistanu. „USA prosi Polskę o wsparcie”

Talibowie ogłaszają powołanie nowego państwa – Islamskiego Emiratu Afganistanu, a Ameryka buduje koalicję do ewakuacji swoich dawnych...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda gościł na szczycie Platformy Krymskiej. – Nikt z nas nie będzie obojętny wobec niszczenia integralności terytorialnej Ukrainy, nie będziemy też obojętnie obserwować wielkich ludzkich tragedii, jakie dzieją się na Krymie – mówił prezydent Duda. Podczas wizyty na Ukrainie prezydent przekazał naszym wschodnim sąsiadom pomoc medyczną o wartości około 4 milionów euro, w tym aparatura medyczna, testy antygenowe oraz 650 tys. bezcennych dla Ukraińców dawek szczepionek przeciwko COVID-19.

Polski rząd ewakuował 1500 osób, specjalnymi samolotami z Afganistanu do Polski. Tymczasem samoloty Aleksandra Łukaszenki zaczęły zwozić imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Mińska. Stamtąd dowożeni są pod polską i litewską granicę. Za dostarczanie imigrantów reżim Łukaszenki inkasuje od nich po 10.000 dolarów – takie informacje pojawiły się w mediach. Działania Łukaszenki wobec Polski i Litwy określane są jako element wojny hybrydowej z naszymi państwami.

Władze Polski, w przeciwieństwie do krajów Zachodu, postanowiły bronić granicy. Pod koniec sierpnia zaczął powstawać na granicy polsko-białoruskiej płot i zapory. Reżim Łukaszenki wykorzystuje kostium kryzysu humanitarnego, którego symbolem stało się obozowisko kilkudziesięciu migrantów koczuje na terenie Białorusi tuż przy polskiej granicy obok miejscowości Usnarz Górny. Na miejscu byli funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej; pilnujący, by nie doszło do nielegalnego przekroczenia granicy. A opozycja w Usnarzu postanowiła zrobić polityczny spektakl.

Na miejsce pojechali posłowie Koalicji Obywatelskiej – Michał Szczerba i Dariusz Joński, próbujący dostarczyć migrantom jedzenie i inne rzeczy. Nie zważali na fakt, że nawet posłom nie wolno bezprawnie przekraczać granicy państwa… Urszula Zielińska zbierała żywność dla imigrantów-muzułmanów, m.in. konserwy z mięsa wieprzowego, które dla wyznawców islamu jest nieczyste. Klaudia Jachira odegrała mały show na granicy na potrzeby mediów społecznościowych. Do gry włączył się też Szymon Hołownia. - Jeżeli widzi się potrzebującego na żywo, przy sobie, w odległości kilku metrów, to trzeba się kierować po prostu sercem – ocenił lider Polski 2050. Ale wszystkich przebił poseł KO Franciszek Sterczewski, który próbował sprintem przebiec granicę z Białorusią. Niestety okazało się, że za mało ćwiczył i potyka się o własne nogi.

Media mainstreamowe nakręcały atmosferę antyrządową, by wymóc współpracę z reżimem Łukaszenki i przyjmowanie migrantów. Portale typu Onet opisując sytuację grupy migrantów wiele uwagi poświęcili kotu… „W prowizorycznym obozowisku z ludźmi przebywa też wierny kot. Zwierzę przyjechało z uchodźcami aż z Afganistanu” – pisali pracownicy Onetu. „Wierny kot” według innych mediów miał z kolei „iść za imigrantami” przez kilka tysięcy kilometrów. Po kocie nie było znać najmniejszych trudów podróży, historyjkę kupiło jednak kilku naiwnych…

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Skandaliczne słowa Frasyniuka o żołnierzach polskich: „Śmiecie”, „wataha psów” [WIDEO]

W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej...

zobacz więcej

Władysław Frasyniuk, były opozycjonista z czasów PRL zamiast podziękować za wysiłek Straży Granicznej i wojska, w TVN 24 w sposób niezwykle haniebny zaatakował polskich żołnierzy strzegących granicy. – Mam wrażenie, że to jest wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi. Śmiecie. To nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost. To antypolskie zachowanie (…) Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu. Przeciwnie – plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie – mówił Frasyniuk i nikt mu nie przerywał. Wypowiedzią Frasyniuka zajęła się prokuratura.

Choć politycy PO i Lewicy atakują rząd, wspiera go… Komisja Europejska. – Mamy pełne poparcie Komisji Europejskiej w działaniach przeciwko nielegalnej migracji; Białoruś prowadzi zorganizowaną akcję sprowadzania Irakijczyków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji przy polsko – białoruskim przejściu granicznym. Szef rządu stwierdził, że działania Białorusi to próba wywołania wielkiego ogólnoeuropejskiego kryzysu migracyjnego, któremu Polska stawia tamę. W sierpniu odnotowano 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Wrzesień. Stan wyjątkowy i teściowa Tuska


1 września uczniowie wrócili do szkół, nie tylko z wakacji, ale i ze zdalnej nauki. A w Olsztynie toczył się Campus Polska Przyszłości. Miało to być wielkie polityczne wydarzenie, które miało uczynić z Rafała Trzaskowskiego ponadpartyjnego lidera młodych i przywódcę opozycji. Ale prezydent Warszawy tak długo zwlekał z działaniem, że w tym czasie do rządów w PO wrócił Donald Tusk. Campus Polska Przyszłości stał w praktyce Campusem Polska Przeszłości, z Donaldem Tuskiem jako głównym bohaterem i Rafałem Trzaskowskim w roli konferansjera.

Obu panom show skradli jednak inni uczestnicy finansowanego przez Niemców wydarzenia. Prof. Tomasz Grodzki, lekarz i marszałek Senatu zaproponował uzdrowienie sytuacji w polskiej opiece zdrowotnej poprzez likwidację większości szpitali. Grodzki stwierdził, że szpitali w Polsce powinno około 130, co oznacza, że prawie 900 powinno się zlikwidować. Inny guru opozycji, prof. Leszek Balcerowicz, który zaproponował młodzieży zrobienie pręgierza dla dziennikarzy Telewizji Polskiej. Zaś poseł PO Sławomir Nitras mówił o potrzebie „odpiłowywania katolików” od ich przywilejów jako zasłużonej kary i doprowadzenie do sytuacji, w której katolicy staną się mniejszością. – Wypowiedź posła KO Sławomira Nitrasa ws. Kościoła to kolejny przykład, że środowisko, które na sztandarach ma tolerancję, nic sobie z tych szczytnych haseł nie robi, tak naprawdę jest przepełnione nienawiścią do każdego, kto myśli inaczej niż oni – komentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Sejm debatował nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze przygranicznym. – „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę” – te słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego dzisiaj stają się faktem, z którym każdy musi się liczyć. Dzisiaj widzimy, że w Moskwie i w Mińsku rozpisane są scenariusze, które zagrażają suwerenności Polski – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Komisarz UE Gentiloni: Ocena KPO wstrzymywana przez brak „oczekiwanych rezultatów”

Ze strony Polski i Węgier nie ma „wystarczających zobowiązań”, by możliwe było obecnie zatwierdzenie Krajowych Planów Odbudowy tych państw –...

zobacz więcej

Debata jednak nie należała do spokojnych i merytorycznych. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Tracz kazała robić w płocie na granicy polsko-białoruskiej… przejścia dla zwierząt. Jej koleżanka klubowa Klaudia Jachira mówiła, że rząd nie wpuściłby nawet Maryi z Jezusem. Krzysztof Gawkowski z Lewicy żądał, żeby Polska strzegła granicy i jednocześnie wpuszczała wszystkich imigrantów… Ostatecznie przeciwko stanowi wyjątkowemu było 168 posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej a 20 posłów Koalicji Polskiej-PSL wstrzymało się od głosowania.

Nie ustają naciski ze strony instytucji unijnych, żeby premier Mateusz Morawiecki wycofał swój wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o relację między polską konstytucją a prawem unijnym.  Komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni potwierdził, że Bruksela wstrzymuje się z akceptacją polskiego Planu Odbudowy. Donald Tusk w TVN24 sugerował, że on osobiście z kolegami z Brukseli załatwił, że już niebawem rząd otrzyma miliardy euro z UE. No i oczywiście dotrzymał słowa, tak jak w przypadku szeregu innych obietnic.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Tymczasem sędzia Rosario Silva de Lapuerta postanowiła ukarać Polskę broniącą wielkim kosztem wschodniej granicy UE. Sędzia chce, żebyśmy płacili aż 500 tys. euro dziennie do momentu, aż Turów nie zakończy wydobycia. Ani Turów nie przestał pracować, ani rząd żadnej kary do końca roku nie zapłacił.

Część byłych członków Porozumienia Jarosława Gowina pozostający w Zjednoczonej Prawicy, założyła stowarzyszenie „OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej”. Liderem stowarzyszenia został  wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

W Warszawie protestowali medycy. Portal wpolityce.pl ujawnił, że fizjoterapeuci biorący udział w proteście otrzymują za godzinę 75 zł. Ministerstwo Zdrowia obliczyło, że postulaty zaprezentowane przez komitet protestacyjny wymagają poniesienia nakładów rzędu 100 mld rocznie – to głównie zwiększenie wynagrodzeń (koszt 65 mld zł rocznie). Dodać należy, że ponad 100 miliardów to obecnie cały budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Podczas protestów emerytowany wojskowy dokonał zamachu na własne życie. Pozostawił list, w którym wyjaśnił, że zrobił to, bo występuje przeciwko upolitycznionemu protestowi medyków, który jego zdaniem jest skierowany przeciwko państwu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ustawa antykorupcyjna. Kukiz: Wszystko dzieje się zgodnie z umową zawartą z PiS

– Wszystko dzieje się zgodnie z umową zawartą z PiS. To jest początek współpracy, a nasza współpraca została rozłożona w czasie – powiedział Paweł...

zobacz więcej

W Sejmie poseł Konfederacji Grzegorz Braun mówił, że ministra Adama Niedzielskiego chce postawić przed Trybunałem Stanu i porównał go do zbrodniarzy wojennych. – Będziesz pan wisiał! – krzyknął Braun z trybuny sejmowej. Braunem zajęła się na poważnie Komisja Etyki Poselskiej.

Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP. W uchwale czytamy: „Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości obradujący 15 września 2021 r. stwierdza jednoznacznie, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckim. Nasza Ojczyzna potrzebuje zakotwiczenia w strukturach euroatlantyckich. Taka jest polska racja stanu i polski interes narodowy (…) Wykluczamy zatem możliwość Polexitu.”. Nie pomogło, opozycja będzie dalej opowiadać o Polexicie. Do końca świata albo nawet jeden dzień dłużej.

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło poselskie Kukiz'15. Ustawa jest od lat sztandarowym pomysłem Pawła Kukiza. Przeciw ustawie głosowały Koalicja Obywatelska (z wyjątkiem dwóch głosów za) i większość Lewicy (11 głosów za i 1 wstrzymujący). Widać z tego, komu na walce z korupcją jakoś nie zależy…

Podczas konwencji PO w Płońsku Donald Tusk przeżył swoje nawrócenie i ogłosił, że jest katolikiem, patriotą i całej PO są głównie katolicy. Tusk dyscyplinował swoich partyjnych kolegów, którzy ostatnio walnie przyczynili się słowem i czynem do obniżenia poparcia dla swojej partii. W tym samym przemówieniu nawrócony Tusk zaatakował PiS i Pawła Kukiza. Nawrócenie szybko minęło, więc Płońsk miejscem pielgrzymek raczej się nie stanie.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach w budżecie państwa. - W 2021 roku planowane dochody budżetowe są zdecydowanie wyższe niż wcześniej planowaliśmy i sięgają do 80 mld zł – podał Mateusz Morawiecki. Dzięki większym dochodom i dobremu zarządzaniu budżetem zaplanowany deficyt zostanie zmniejszony o połowę (do 40 mld zł) a dodatkowe środki zostaną przeznaczone m. in. na służbę zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda wystąpił podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent mówił m. in. o Nord Stream 2 a także działaniach hybrydowych Białorusi: – Ludzie ci, imigranci, traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa. Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic – mówił w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Kosiniak-Kamysz ostro o Tusku. Poszło o imprezę u dziennikarza

Donald Tusk wykorzystał sytuacje, żeby posprzątać sobie w Platformie Obywatelskiej i pozawieszać tych, którzy może nie są mu już dzisiaj potrzebni...

zobacz więcej

Urodziny obchodził redaktor Robert Mazurek, który zaprosił na imprezę wielu polityków ze wszystkich środowisk politycznych, o czym poinformował jeden z tabloidów. Konsekwencje z obecności na imprezie mogą być poważne dla Borysa Budki i Tomasza Siemoniaka, których wezwał na dywanik lider PO Donald Tusk. Ostatecznie obroniła ich teściowa Tuska, która według lidera PO napisała do niego wiadomość: „Donku, wiem, że masz kłopot ze swoimi ludźmi. Jestem po twojej stronie; nie powinni tak się zachować, ale nie pozbywaj się ich. Już i tak sporo ludzi PO odeszło za twoich poprzedników. Teraz w PO każdy jest na wagę złota. Czasem człowiek w jakiejś chwili popełnia błąd, ale potem żałuje. To są pozytywne chłopaki, więcej takich głupot nie zrobią. Pozdrawiam cię serdecznie, Twoja stara doradczyni”. I tak oto poznaliśmy wreszcie, kto jest prawdziwym liderem opozycji.

Październik. TK o wyższości Konstytucji RP i prezent opozycji dla Łukaszenki


Były prezydent Bronisław Komorowski po raz kolejny pozwolił sobie na krytykę Donalda Tuska. Tym razem w Radiu ZET pytany był o słynny „sms od teściowej”. – Należy zawsze szanować teściowe. Ale oczywiście wyszło śmiesznie, także dla przewodniczącego – mówił Komorowski. „Opozycja zrzuciła bombę atomową, którą był powrót Donalda Tuska. Sondaże pokazały, że jest gorzej, niż było” – napisał w „Gazecie Wyborczej” Jacek Żakowski. Z kolei Jacek Nizinkiewicz krytykując szefa PO w „Rzeczpospolitej” stwierdzi, że „wyskakuje jak zając z kapusty”.

Posłowie KO i Lewicy urządzili w Sejmie wstydliwe widowisko, które zostało wykorzystane przez reżim białoruski do dalszego siania zamętu w Polsce. Przemówienie ministra Mariusza Kamińskiego posłowie opozycji próbowali zagłuszyć, przerwano mu ponad 77 razy. Na mównicy ustawiali zdjęcia imigrantów, a na sali plenarnej rozciągnęli duży baner. Występy posłów KO i Lewicy to był tragiczny pokaz oderwanych od rzeczywistości kosmopolitycznych elit, dla których przybysze z obcych krajów, nawet związani z terroryzmem islamskim, są ważniejsi niż bezpieczeństwo obywateli Polski.

Tymczasem dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki wizytowali w poniedziałek granicę polsko-białoruską. Dyrektor Leggeri zapoznał się z działaniami Straży Granicznej i był pod wrażeniem środków wykorzystanych do odpowiedniego zabezpieczenia granicy.

Podczas Warsaw Security Forum w Warszawie doszło do rozmowy prezydenta z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. – Otrzymaliśmy bardzo jasne poparcie od sił demokratycznych w sprawie akcji hybrydowej na polskiej granicy. Dla obu stron jest jasne, że całkowita odpowiedzialność za wydarzenia ponosi Alaksandr Łukaszenka – poinformował po spotkaniu minister Kumoch.

Jarosław Kaczyński, wicepremier i szef komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał decyzję rządu w sprawie granicy: – Podjęto decyzję o budowie bardzo poważnej zapory. Nie tych zapór stworzonych doraźnie, ale takiej, którą będzie bardzo ciężko sforsować. (…) Doświadczenie innych państw: Węgier czy Grecji pokazuje, że to jedyna skuteczna metoda (…)  – mówił Jarosław Kaczyński. W październiku wicepremier Jarosław Kaczyński przedstawił także założenia nowej ustawy o obronności. - Jeśli chcemy uniknąć najgorszego, musimy działać zgodnie ze starą zasadą: chcesz pokoju, szykuj się do wojny, a dokładnie: buduj silne siły zbrojne. Obecne siły zbrojne nie są na miarę potrzeb – mówił Jarosław Kaczyński zapowiadając zwiększenie sił WOT z obecnych 30 tys. do 50 tys. a armii zawodowej z obecnych 110 tys. do 250 tys. żołnierzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Prawo unijne a prawo krajowe. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Sędziowie orzekli, że kilka artykułów traktatów UE jest...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilka artykułów traktatów UE jest niezgodnych z Konstytucją RP, kwestionując prymat prawa Unii Europejskiej nad ustawodawstwem krajowym. W uzasadnieniu podkreślono, że traktaty nie przekazały żadnych kompetencji organom unii w zakresie kształtowania ustroju sądownictwa w krajach członkowskich wspólnoty. To wystarczyło, żeby PO zorganizowała wiec poparcia dla Unii Europejskiej. Donald Tusk, który ze sceny przemawiał w otoczeniu Marty Lempart, Wandy Traczyk-Stawskiej, Leszka Millera, Leszka Moczulskiego i Roberta Biedronia, mówił prawie językiem OSK: – Pseudotrybunał, grupa przebierańców, na polecenie prezesa partii, gwałcąc Konstytucję, postanowiła wyprowadzić Polskę z UE – mówił Tusk wyglądający dość demoniczne stojąc w półmroku na ciemnej scenie. Policja oszacowała liczbę uczestników na około 25 tys. osób, opozycja policzyła sobie cztery razy tyle.

W Sejmie odbyła się debata nad budową inżynieryjnej zapory na granicy z Białorusią. Opozycja chce, żeby rząd strzegł granicy, ale jednocześnie nikogo na niej nie zatrzymywał. Na długo w pamięci pozostanie mam posłanka KO Klaudia Jachira, która próbowała przerobić „Rotę” Marii Konopnickiej, co wyszło nie tylko żenująco, ale wręcz obrazoburczo. Jachira, która w swojej przeróbce „Roty” zamieniła słynną frazę „Tak nam dopomóż Bóg!” zamieniała na „Tak nam dopomóż Tusk!”.

W całej Europie odczuwana jest inflacja i rosną ceny energii. - O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – mówił w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. To efekt pułapki energetycznej, jaką nastawiły na Europę Niemcy i Rosja, które chcą jak najszybszego uruchomienia Nord Stream 2.

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas debaty w Parlamencie Europejskim. – Integracja europejska to dla nas wybór cywilizacyjny i strategiczny. Tu jesteśmy, tu jest nasze miejsce i nigdzie się stąd nie wybieramy – mówił premier Mateusz Morawiecki w Strasburgu. Podczas swojego półgodzinnego wystąpienia premier zwrócił uwagę na realne problemy z jakimi zmaga się obecnie Europa. Mateusz Morawiecki cytował także wyroki uznające, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. Ku zaskoczeniu europosłów były to orzeczenia z innych krajów UE.

Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję o powołaniu Instytutu Strat Wojennych, którego zadaniem będzie „prowadzenie dalszych prac nad bilansem niemieckiej i sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej” oraz „doprowadzenie sprawy reparacji do pozytywnego finału”.

Platforma Obywatelska wybrała już oficjalnie Donalda Tuska na przewodniczącego. Nikt nie ośmielił się kandydować przeciwko niemu, chociaż wielu miało ochotę.

Zjednoczona Prawica podpisała umowę koalicyjną z Partią Republikańską i Stowarzyszeniem OdNowa. Jeszcze niedawno opozycja liczyła na przyśpieszone wybory z powodu wyrzucania ze Zjednoczonej Prawicy Porozumienia Jarosława Gowina. A tymczasem, według słów Jarosława Kaczyńskiego, był to tylko „niewielki wstrząs”. Posłanka Monika Pawłowska zrezygnowała z członkostwa w Kole Parlamentarnym Porozumienie i wstąpiła do Klubu Parlamentarnego PiS.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Narodowe Święto Niepodległości. 102. rocznica – inna niż wszystkie [RELACJA]

Pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji; dziękuję wszystkim, którzy przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych;...

zobacz więcej

Listopad. Marsz Niepodległości, eskalacja na granicy, mop dla Lempart


Premier Mateusz Morawiecki reprezentował Polskę na COP26 w Glasgow, gdzie mówił o przyczynach obecnego kryzysu energetycznego: – Dzisiaj Gazociąg Jamalski mógłby już służyć do przesyłu gazu na zachód Europy. Dlaczego nie służy? Dlatego, że Rosja wykorzystuje gazociągi jako element szantażu, nacisku i dyktatu cenowego; doświadczamy tego dzisiaj w całej Europie Zachodniej i całej Unii Europejskiej – powiedział w Glasgow premier Morawiecki.

Mimo prób zablokowania go przez Rafała Trzaskowskiego w Warszawie odbył się (jako wydarzenie państwowe) Marsz Niepodległości, który zgromadził 150 tysięcy osób. Zgromadzenie przebiegło spokojnie. „Co za piękny dzień; szkoda, że ojcowie niepodległości nie mogą tego zobaczyć na własne oczy – tysiące uśmiechniętych ludzi na ulicach, spacerujące rodziny, flagi narodowe, kwiaty, życzliwość i mnóstwo pozytywnej energii” – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. – Najgorsze jest to, że olbrzymia większość osób, która tam była, chciała oddać hołd Świętu Niepodległości – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w TVN24.

Niepodległości tymczasem trzeba bronić na granicach. Straż Graniczna poinformowała o nowej odsłonie wojny hybrydowej – wtargnięciu na teren polski zielonych ludzików z bronią długą. – Przekroczenie polskiej granicy przez osoby umundurowane i uzbrojone to nowy etap eskalowania napięcia przez Białoruś – uważa rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Utrzymanie cudzoziemców w ośrodkach Straży Granicznej kosztowało Polaków w ubiegłym roku 380 tys. zł, a w tym już 2,8 mln zł. Do tego dochodzą opłaty za pobyty w szpitalach czy tłumaczenia.

Polskę wspierają NATO, instytucje unijne i znaczna część eurodeputowanych. Trochę nie chcą, ale trochę muszą, bo imigranci Łukaszenki chcą jechać do Niemiec, Francji, Holandii i Belgii. Nawet Donald Tusk został w Brukseli zmuszony do zmiany stanowiska w sprawie obrony polskiej granicy. Jeszcze w sierpniu lider PO krytykował rząd: – To tak, jakby ci ludzie nam wojnę wypowiedzieli. To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi i nie trzeba robić tak obrzydliwej propagandy, wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy – mówił Donald Tusk.

Tusk zmienił też swoje zdanie na temat aborcji. Jeszcze niedawno w Płońsku czuł się katolikiem, w listopadzie już wprost poparł radykalne postulaty lewicowych środowisk. – Akceptuję projekt, który mówi o możliwości legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży – zadeklarował lider PO. Na konferencji prasowej zarzucił rządzącym, że odpowiadają za śmierć ciężarnej 30-latki z Pszczyny. Po występie Tuska, miesiąc po tragicznych wydarzeniach w Pszczynie opozycja zorganizowała protesty pod hasłem „#AniJednejWiecej”. Powtórka z ubiegłego roku jednak wyszła. Sprawą śmierci kobiety i jej dziecka zajmuje się prokuratura i nie miała ona nic wspólnego z przepisami dotyczącymi aborcji.

Szturm migrantów na Polskę. MON pokazuje nagranie z helikoptera [WIDEO]

Grupa kilku tysięcy migrantów wypychanych przez białoruskie służby zbliża się do polskiej granicy na wysokości Kuźnicy. Cudzoziemcy będą próbowali...

zobacz więcej

W związku z sytuacją na Białorusi i Ukrainie premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Sytuacja na granicy się zaostrza: Białorusini oślepiają laserami polskich funkcjonariuszy, oddają strzały w powietrze, przecinają ogrodzenie, wyposażają imigrantów w kamienie i gaz łzawiący. W internecie pojawił się film, w którym białoruskie służby szkolą migrantów w atakach nożami na polskich strażników granicznych. Na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy migranci przeprowadzili szturm. Atakowali polskie służby kamieniami, szklanymi butelkami, gałęziami. Jeden z policjantów miał pękniętą czaszkę. By się bronić, funkcjonariusze użyli m.in. armatek wodnych. Wielka Brytania i Estonia przysłały wojska do wsparcia naszych obrońców granicy. 

Tymczasem polska opozycja: „Użycie armatek wodnych na migrantów, którzy nie mają się gdzie osuszyć, grozi śmiercią” – napisała na Twitterze europosłanka PO Janina Ochojska. Poseł KO Dariusz Joński powtarzał kłamstwa propagandy Łukaszenki o rzekomych 70 ofiarach Polaków broniących granic. Z kolei Bronisław Komorowski, był pytany, co zrobiłby, gdyby do jego drzwi zapukali nielegalni imigranci: – Pewnie bym napoił i nakarmił i zaproponował, żeby poszli dalej. Może do Niemiec – odpowiedział były prezydent Komorowski. Czyżby były prezydent nie wiedział, że w takiej sytuacji powinien zawiadomić Straż Graniczną, czy też myśli, że strefa Schengen rozciąga się aż do Moskwy i Bagdadu?

TVN wyemitował reportaż, w którym mieszkanka podlaskiej Hajnówki opowiada o niesamowitych przygodach irakijskiego supermena.  – Białorusini wypchnęli go wręcz do rzeki, on płynął sześć dni. W ciągu dnia w tej lodowatej wodzie, w nocy wychodził na brzeg. Mokry i zmarznięty kładł się na gołej ziemi, nie zapalał ogniska, bo bał się, że go ktoś zobaczy (…) Jak udało mu się spać maksymalnie do godziny już ze znużenia, to szedł, żeby się rozgrzać w nocy. Potem znowu siadał i tak to wyglądało; w tym czasie nie jadł i nie pił, parę łyków wody z rzeki, ale się bał pić, bo bał się, że zachoruje – opowiadała kobieta, a widzowie TVN najwyraźniej się wzruszali.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał historyczny wyrok sankcjonujący podwójne standardy Unii Europejskiej. W orzeczeniu do wyroku podkreślono, że w „niektórych starszych demokracjach” istnieją systemy, w których wybieranie sędziów działa sprawnie i pozwala na ich niezależność mimo silnego wpływu władzy wykonawczej w tej kwestii. Ale w „młodych demokracjach” tak być nie może. „To kolejny wyrok, w którym ETPCz kwestionuje polską Krajową Radę Sądownictwa uwzględniając kuriozalną zasadę, że są państwa dojrzałych demokracji, które mogą mieć skrajnie polityczny sposób wyboru sędziów (Niemcy), oraz państwa wymagające kurateli (Polska) – ocenił Sebastian Kaleta.

Donald Tusk już pędził po władzę w Polsce, a tymczasem rozpędził się zanadto. Dostał mandat i stracił prawo jazdy. Szef Platformy Obywatelskiej w terenie zabudowanym jechał z prędkością 107 km/h, czyli o 57 kilometrów na godzinę szybciej niż powinien. Wybryk drogowy przywódcy największej partii opozycyjnej wywołał w sieci falę komentarzy. Obrońców Tuska, w tym samego Tomasza Lisa spacyfikowała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska „Gdyby Donald Tusk zjadł nogę niemowlaka i popił krwią z kota, to by Pan go bronił, że widocznie był głodny i spragniony” – napisała Żukowska.

„Sukcesy” odnosi też Marta Lempart, niemal zapomniana liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Żeby o sobie przypomnieć postanowiła oblać czerwoną farbą drzwi biurowca, w którym mieści się m. in. siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Bohaterką politycznego eventu została jednak pracownica administracyjna, która dała Lempart wiadro i kazała sprzątać. „Pani myśli, że ja miliony zarabiam, żebym za kogoś sprzątała?” – zapytała pracownica i dała Lempart wiadro i mopa. Niezwykła uroczystość miała miejsce na warszawskich Powązkach. W sobotę odbył się tam oficjalny pogrzeb państwowy w oprawie ceremoniału wojskiego bohatera Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego. – Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności – mówił premier Mateusz Morawieckich w sobotę w Katedrze Polowej WP podczas uroczystości ponownego pochówku.

„Odrzucamy arbitralne stosowanie prawa UE”. Wspólne stanowisko po Warsaw Summit

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego,...

zobacz więcej

Grudzień. Dyplomatyczna ofensywa premiera i prezydenta


Komitet Obrony Demokracji obchodził już szóste urodziny. Ktoś mógłby powiedzieć, że jak ktoś broni demokracji przez tyle lat, to albo nic mu nie wychodzi, albo trzeba już bronić demokracji przed nim samym. W imprezie uczestniczył sam Donald Tusk. Na stojąco oklaskiwali obecnego lidera PO sami najbardziej niezależni i apolityczni sędziowie i prokuratorzy, m. in. ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jeden z wiceprzewodniczących KOD podkreślał wiarę w sukces swojej formacji: „Pamiętajcie, ulica i zagranica, tak. Bądźmy dumni z tego”.

Co do zagranicy. Premier i prezydent odwiedzili w ciągu ostatnich kilkanaście głów państw i szefów rządów prowadząc ofensywę dyplomatyczną. Ale dla mediów opozycji najważniejszy był zapowiadany występ Rafała Trzaskowskiego w Kongresie USA. „Rafał Trzaskowski weźmie udział w debacie w Kongresie USA. Do premiera i prezydenta Polski zaproszenie nie dotarło” – pisała na Twitterze Marta Wcisło z PO. Borys Budka cieszył się, że Trzaskowski przemówi w Kongresie nienaganną angielszczyzną. To miał być historyczny moment. Ale znów nie wyszło. Trzaskowski wystąpił on-line podczas podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA ds. Europy wraz z kilkoma innymi samorządowcami. Ponarzekał sobie i na tym się skończyło.

W Sejmie odbyło się głosowanie nad powstaniem Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Opozycja jak zwykle była na nie, ale z powodu frekwencji głosowanie przechyliło się na korzyść koalicji rządzącej tylko jednym głosem. Posłanki KP-PSL – Bożena Żelazowska oraz KO – Iwona Hartwich zakwestionowały wynik głosowania, twierdząc, że zawiódł system do głosowania. Tymczasem analiza nagrań z kamer rejestrujących przebieg obrad Sejmu potwierdza, że posłanki, choć były obecne na sali posiedzeń, nie wzięły udziały w głosowaniu – przekazało Centrum Informacyjne Sejmu. Oj, nieładnie tak kłamać!

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wydarzeniem grudnia był Warsaw Summit 2021 - spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych zorganizowane z inicjatywy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W ramach szczytu odbyły się spotkania robocze szefów kilkunastu konserwatywnych partii europejskich, w tym premiera Węgier Viktora Orbana oraz liderki francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. – Musimy przygotować inną propozycją dla Europy; jeżeli nam się to uda, to uczynimy coś nie tylko dla naszych formacji i naszego kierunku politycznego, ale po prostu dla Europy i dla naszej cywilizacji – podkreślił prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński podczas szczytu. Tłem dyskusji były m. in. plany nowej niemieckiej koalicji rządzącej wprowadzenia szybkiej federalizacji w Unii Europejskiej.

W odpowiedzi na licznie i drastyczne ataki na polskie służby chroniące naszych granic, Telewizja Polska przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej zorganizowała specjalne wydarzenie. Koncert „Murem za polskim mundurem” odbył się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i zgromadził 3,5 miliona widzów TVP. Na scenie wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Jan Pietrzak, Halina Frąckowiak, Viki Gabor, Rafał Brzozowski oraz Oceana, Las Ketchup, Captain Jack, No Mercy i Lou Bega. – Ja jestem wdzięczny za te wszystkie słowa uznania, otuchy, jakie są kierowane do żołnierzy Wojska Polskiego. Ale jestem wdzięczny również Telewizji Polskiej, prezesowi Jackowi Kurskiemu za zorganizowanie tego koncertu (…)  Jesteśmy przygotowani na wszelakie zagrożenia, które płyną ze wschodu. Przygotowujemy się i to jest proces (…) Formacja polityczna, Prawo i Sprawiedliwość jest tego świadome – powiedział minister obrony narodowy Mariusz Błaszczak.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Morawiecki punktuje Tuska: Jest pan niewiarygodny, był pan premierem polskiej biedy [WIDEO]

„Droga Angelo, (…) musimy uderzyć się w pierś: budowa Nord Stream 2 była ogromnym błędem”; „Drogi Fransie, (…) założenia polityki klimatycznej UE...

zobacz więcej

Tymczasem Stanisław Żaryn przekazał pozytywne informacje zza naszej wschodniej granicy. – Szacujemy, że do tej pory reżim Alaksandra Łukaszenki odesłał do Iraku i Syrii ok. 3 tys. migrantów; ale znacznie więcej, bo ok. 7 tys., wciąż pozostaje na terenie Białorusi – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. „Niestety konflikt na granicy wygra Kaczyński z Morawieckim” – napisał na Twitterze europoseł Koalicji Europejskiej Leszek Miller, były premier i były lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wcześniej wysoko postawiony w hierarchii członek PZPR.

Prezydent USA Joe Biden zorganizował wirtualny Szczyt na rzecz Demokracji. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele ponad 100 krajów. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda, który swoje wystąpienie poświęcił sytuacji na Białorusi. – Białoruś leży 180 kilometrów od Warszawy. Tam jest granica demokracji, a może nawet więcej – to przepaść między demokracją a jej brakiem – mówił Andrzej Duda. Prezydent spotkał się także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską: – Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyjął głos białoruski i poparł ruch demokratyczny na Białorusi; bardzo Polskę szanuję za zajęcie takiego stanowiska (…) Inne kraje nie były tak odważne jak Polska – mówiła po spotkaniu z prezydentem RP Swiatłana Cichanouska.

Atakowany od wielu dni przez wp.pl i media typu Onet, wiceminister sportu Łukasz Mejza podał się do dymisji. Zapewnił jednak, że będzie jako poseł dalej wspierał Zjednoczoną Prawicę.

Podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej zwiększono do dziesięciu liczbę wiceprzewodniczących, co obniżyło rangę tego stanowiska, które obejmował ostatnio Rafał Trzaskowski. Na Radzie poznaliśmy nowego eksperta PO od ekonomii. Nowa wiceprzewodnicząca PO Izabela Leszczyna jako receptę na inflację wskazała „wolne sądy” i „wolne media”.

Dobrze, że rząd ma inne podejście do inflacji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji, że rząd obniży do 8 proc. z 23 proc. VAT na ciepło systemowe i rozszerzy grono odbiorców dodatku osłonowego w Tarczy Antyinflacyjnej w sumie do 7 mln gospodarstw. – Zaproponowaliśmy obniżkę podatków, obniżkę akcyzy, obniżkę VAT na energię elektryczną, gaz i benzynę. Będziemy sprawdzać, czy koncerny nie podwyższają sobie marży, by ściągać więcej z klientów (…) Nie dziwię się, że ludzie dzisiaj bardzo niepokoją się o inflację. Bo jak patrzą na poprzednie rządy: PO, PSL czy SLD to żadnych pakietów antyinflacyjnych nie było – mówił premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wiadomości”.

Oburzające słowa Tuska. Internauci przypomnieli manifest Cyby

Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta – mówił na wiecu w obronie TVN lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk...

zobacz więcej

Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Romana Giertych w związku z podejrzeniem o przestępstwa gospodarcze. Mecenas Giertych nie pokazuje się w prokuraturze, ale chętnie gości w przyjaznych progach TVN 24. Tam padają insynuacje o wykorzystaniu oprogramowania Pegasus przez służby wobec polskiej opozycji. Przedstawiciele władz zaprzeczają a logika mówi, że podsłuchiwanie opozycji to strata czasu.

Donald Tusk kolejny raz próbował wyprowadzić ludzi na ulicę, tym razem w obronie TVN. Ze sceny na Krakowskim Przedmieściu, tuż obok Pałacu Prezydenckiego, w obronie interesów amerykańskiego koncernu przemawiał Donald Tusk. Coś mu się jednak zupełnie pomyliło, bo zamiast śpiewać kolędy, recytował (słabo, zupełnie nie ta dykcja) fragment wiersza Czesława Miłosza „Który skrzywdziłeś”. „Lepszy dla Ciebie byłby świt zimowy i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta – mówił „poezją” na wiecu „w obronie” Tusk zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy. Ostatecznie prezydent nowelizację prawa medialnego zawetował.

Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. – Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 19 pkt 1 Traktatu o Unii Europejskiej poprzez swoje dwa ostatnie orzeczenia (…) Uważamy również, że (polski) TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat – uzasadnił komisarz Paolo Gentiloni. – Chodzi o kwestionowanie prymatu polskiej konstytucji nad prawem UE; po prostu nie spodobał się „urzędasom w Brukseli” wyrok polskiego niezależnego Trybunału Konstytucyjnego – powiedział szef MS Zbigniew Ziobro. – Komisja Europejska będzie próbowała w postępowaniu przed TSUE podważyć polską konstytucję. Podważyć, że Polska ma prawo mieć Trybunał Konstytucyjny i podważyć wyroki wydawane przez ten trybunał stwierdził wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie”. – Traktaty w Unii Europejskiej przestały obowiązywać, a nowym prawodawcą stał się TSUE (…) Niemcy chcą budowania federalnej UE pod przewodnictwem Berlina; TSUE odgrywa w tym działaniu oczywistą rolę – ma po prostu dawać pseudoprawne alibi na tego typu pozatraktatowe uzurpacje; staramy się budować front przeciw takim działaniom – ocenił wicepremier Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy stwierdził także, że „blokowanie wypłat dla Polski z KPO jest całkowicie bezprawne”. Odnosząc się do bieżących problemów prezes PiS zaznaczył, że „z każdego trudnego czasu można wyjść i my wyjdziemy, ale pod tym warunkiem, że będziemy głęboko wierzyć w to, że jesteśmy silnym i zjednoczonym narodem”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej