RAPORT

Wojna na Ukrainie

Urzędnicy Trzaskowskiego zawalili, rachunki energii wysokie? Oświadczenie PGNIG

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Mateusz Marek, TT.com/PGNiGOD)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Mateusz Marek, TT.com/PGNiGOD)

„Gdyby urzędnicy podlegli Rafałowi Trzaskowskiemu znali obowiązujące przepisy i dopełnili należytych formalności, mieszkańcy wielu mieszkań w Warszawie nie musieliby płacić tak wysokich rachunków za gaz” – napisał wiceminister Sebastian Kaleta. Polityk odniósł się do oświadczenia, które wydało PGNiG. W dokumencie czytamy, że jeśli zakup paliw gazowych jest dla gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, mogą liczyć na znacznie korzystniejszą stawkę.

Prof. Bugaj: Inflacja wszędzie jest wysoka

– Nasza inflacja rzeczywiście jest wysoka, ale wszędzie jest wysoka – powiedział w Radiu Zet ekonomista prof. Ryszard Bugaj. – PiS robi tyle złych...

zobacz więcej

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała kilka dni temu, że jedna z miejskich przychodni ma w 2022 roku zapłacić za gaz ponad 800 procent więcej niż rok temu. Z kolei rzeczniczka stołecznego ratusza dodała, że to niejedyny miejski podmiot, który za gaz ma płacić kilka razy więcej. To wywołało lawinę spekulacji.

Teraz głos w sprawie zabrało PGNiG.

„Taryfa, zgodnie z przepisami prawa, przeznaczona jest dla odbiorców końcowych dokonujących zakupu paliw gazowych wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym. PGNiG Obrót Detaliczny każdego klienta spełniającego powyższe kryterium rozlicza według cen i stawek określonych w Taryfie. Także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, spełniające taki warunek, składają stosowne oświadczenie w tym zakresie” – napisano w komunikacie.

Zobacz także ->  „Gazeta Wyborcza” o inflacji. Pominęli ważne szczegóły [WIDEO]

Dodano, że wśród klientów PGNiG Obrót Detaliczny są wspólnoty mieszkaniowe składające się tylko z gospodarstw domowych i są one objęte taryfą.

PGNiG zastrzega jednocześnie, że jeżeli jakakolwiek tego typu wspólnota jest objęta cennikiem dla biznesu, wynika to tylko i wyłącznie z deklaracji, którą sama przedłożyła firmie, która zapewne odzwierciedla okoliczność, iż gaz nie jest pobierany tylko na potrzeby zużycia w gospodarstwie domowym.

„Jednocześnie pragniemy zauważyć, iż w latach ubiegłych, kiedy dla klienta biznesowego możliwym było uzyskanie cen korzystniejszych od ceny taryfowej, były przypadki spółdzielni i wspólnot wnioskujących o takie właśnie wyceny, deklarujących zużywanie gazu na inne potrzeby” – napisano.

Gospodarstwa domowe to aż 95 proc. klientów

Za co wszyscy płacimy? Zobacz, co składa się na cenę energii

Aż 59 procent ceny energii to koszt uprawnień do emisji CO2 wynikający z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. A co jeszcze składa się na cenę...

zobacz więcej

Z informacji przekazanych w komunikacie wynika ponadto, że spośród ponad 7,1 mln klientów PGNiG OD, około 6,85 mln stanowią gospodarstwa domowe, którym gaz jest sprzedawany na podstawie obowiązującej taryfy zaakceptowanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Pozostałą część, a więc około 290 tys. odbiorców stanowią pozostali klienci, którzy nie są objęci taryfą.

„Pragniemy w tej sytuacji podkreślić, że gospodarstwa domowe, objęte taryfą, stanowią ponad 95 proc. naszych klientów, co pokazuje skalę ochrony polskich rodzin przed drastycznymi podwyżkami cen, płynącą z ostatniej nowelizacji prawa energetycznego" – napisano w komunikacie.

Zobacz także ->  Niemiecka gospodarka nie taka mocna. Nowa prognoza Bundesbanku

PGNiG wskazało też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz Komunikatami Prezesa URE - które spółka w pełni respektuje, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe składające się w całości tylko z gospodarstw domowych od 2018 roku mogą występować o rozliczanie ceny gazu zgodnie z obowiązującą Taryfą.

Spółka podkreśla, że inni klienci, których sytuacja jest obecnie opisywana w mediach (np. Jednostki Samorządu Terytorialnego), w dużej części otrzymują od PGNiG Obrót Detaliczny oferty w drodze przetargu.

„Oznacza to, że w obecnej sytuacji rynkowej, zasady kwalifikowania i w konsekwencji wyceniania przez PGNiG Obrót Detaliczny oraz naszych konkurentów są takie same. Przypadki, w których przetarg wygrało PGNiG Obrót Detaliczny potwierdzają, że ceny oferowane przez naszą spółkę są i tak bardziej korzystne niż oferowane przez naszą konkurencję” – dodano.

Internauci o samorządowcach: Załatwiali to 4 dni przed gardłowym terminem

Unia może znacząco obniżyć ceny energii. „Niech Tusk namówi swoich kolegów”

– Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przewodniczącego EPP Donalda Tuska, by namówił swoich kolegów, koleżanki i przywódców wszystkich państw...

zobacz więcej

Sprawę skomentował na Twitterze m.in. wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „Gdyby urzędnicy podlegli Rafałowi Trzaskowskiemu znali obowiązujące przepisy i dopełnili należytych formalności, mieszkańcy wielu mieszkań w Warszawie nie musieliby płacić tak wysokich rachunków za gaz” – napisał.

„Kolejne zaniedbanie władz Warszawy…” – ocenił.

„Znowu za błędy ratusza będą płacić warszawiacy” – komentują niektórzy mieszkańcy.

Zobacz także ->  Karnkowski: Gazu!

Część z nich twierdzi, że przedstawiciele stołecznego samorządu czekali z przetargami na dostawy gazu do ostatniej chwili. Zamiast załatwić to wiele tygodni wcześniej, zostawili to na ostatni moment. W efekcie, gdy podpisywali umowy ceny były już rekordowo wysokie, a oni nie mieli czasu ani pola do ewentualnych negocjacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej