RAPORT

Pogarda

Doustny lek na COVID-19. Kolejny kraj powiedział „tak”

Koronawirus w Europie (fot. EPA/JAGADEESH NV PAP/EPA)
Koronawirus w Europie (fot. EPA/JAGADEESH NV PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w Londynie dopuściła w piątek do użytku Paxlovid, doustny lek na COVID-19 produkowany przez koncern Pfizer. Środek będzie podawany dorosłym narażonym na ciężki przebieg choroby.

Unia może znacząco obniżyć ceny energii. „Niech Tusk namówi swoich kolegów”

– Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przewodniczącego EPP Donalda Tuska, by namówił swoich kolegów, koleżanki i przywódców wszystkich państw...

zobacz więcej

MHRA zaleciła stosowanie leku u dorosłych pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi symptomami COVID-19, którzy są narażeni na ciężkie przejście choroby. Paxlovid, który ma postać doustnych pigułek, należy podawać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

– Teraz dysponujemy kolejnym lekiem antywirusowym na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie. Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem – podkreśliła szefowa MHRA June Rain.

Badania pokazały, że Paxlovid ma 90-proc. skuteczność w zapobieganiu wymagającej hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka – ogłosił w grudniu Pfizer.

Zobacz także ->  Dwa lata z pandemią COVID-19

Najnowsze testy sugerują, że lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron – przekazała później firma.

W grudniu Paxlovid został dopuszczony do stosowania m.in. w USA i Japonii. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w połowie grudnia rekomendację dotyczącą stosowania leku w nagłych sytuacjach, ale nie dopuściła go do pełnego obrotu.

EMA wyjaśniła, że rekomendacje wydane przed dopuszczeniem leku na rynek mają posłużyć regulatorom w krajach unijnych do podjęcia decyzji o ewentualnym zezwoleniu na leczenie tym preparatem przed jego ostatecznym zatwierdzeniem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej