RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stoch bez formy, bo przyjął szczepionkę? Sprawdzili, jak jest z innymi skoczkami

Kamil Stoch zaszczepił się przeciwko COVID-19 (fot. Twitter/#SzczepimySię)
Kamil Stoch zaszczepił się przeciwko COVID-19 (fot. Twitter/#SzczepimySię)

Najnowsze

Popularne

W sieci krąży wpis sugerujący, że Kamil Stoch w obecnym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich nie błyszczy formą z powodu... przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Sceptyczni do szczepień internauci podają go dalej i komentują, że „jak nie trafił na placebo, to zdrowie idzie do kosza”. Serwis Fake Hunter PAP wskazuje, że podobne tezy nie mają nic na swoje poparcie. Wystarczy spojrzeć na formę innych zaszczepionych skoczków narciarskich biorących udział w Pucharze Świata.

To zdjęcie krąży w sieci. Ale „ciekawostka” antyszczepionkowców to fake news

Zdjęcie tabliczki z rzekomą dewizą Ministerstwa Zdrowia: „Kod QR czyni wolnym” krąży od kilku dni w sieci i zdobywa popularność na grupach...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

29 grudnia na Twitterze pojawił się wpis o treści: „»Nie wiem co się dzieje«. Kamil Stoch o swojej formie, a właściwie jej braku, 29.12.2021r. Ps. Zdjęcie (tylko i wyłącznie) poglądowe” – do wpisu dołączono fotografię przedstawiającą Kamila Stocha w chwili przyjmowania szczepionki.

Szczepionkowy fake news końca roku


Choć takie stwierdzenie nie pada wprost, to zawarta w poście sugestia jest wyraźna: istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy faktem zaszczepienia a zniżką formy sportowej polskiego skoczka. Wskazuje na nią także charakter innych wpisów na tym profilu, stale kwestionujących zasadność akcji szczepień – np.: „Różnica między wyszczepionką p-ko covid19 a szczepionką p-ko wściekliźnie jest taka, że ta druga po ok 30 dniach od serii trzech dawek chroni w 99-100% przed wścieklizną, a skuteczność wyszczepionki p-ko covid19 zmienia się w narracji mediów głównego ścieku z dnia na dzień” czy „Wyszczepionki p-ko covid19 nie chronią właściwie przed niczym” oraz wiele innych. Zobacz także: Polityk Konfederacji kolportuje fake newsa nt. MZ i certyfikatów covidowych Również treść komentarzy pod tweetem wskazuje na to, że został on jednoznacznie odczytany przez odbiorców tak samo jak przez osobę zgłaszającą (np. „No cóż, jak widać, nie ma zmiłuj się. Nieważne, czy skoczek czy nie, jak nie trafi na placebo, to zdrowie idzie do kosza” czy „Myślę, że maseczki na twarzach plus preparaty genetyczne o nieznanym działaniu,a raczej znanym działaniu negatywnym, nie sprzyjają formie”).

Forma skoczków a szczepienia. Fake news obalony


Serwis Fake Hunter PAP wskazuje, że aby potwierdzić lub obalić sugerowaną w zgłoszonym tweecie tezę wystarczy sprawdzić, czy fakt przyjęcia szczepionki wpłynął negatywnie na formę innych skoczków narciarskich biorących udział w Pucharze Świata.

Gdyby istniał związek pomiędzy szczepieniem a obniżką formy sportowej, należałoby się spodziewać, że najlepsze wyniki będą osiągać zawodnicy niezaszczepieni. Tak jednak nie jest. Zarówno lider klasyfikacji Pucharu Świata Karl Geiger, jak wicelider Ryoyu Kobayashi są w pełni zaszczepieni, co nie przeszkodziło im w osiąganiu znakomitych wyników.

Zobacz także: Kolejna dezinformacja na Twitterze. Chodzi o sportowców zaszczepionych na COVID-19

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej