RAPORT

Wojna na Ukrainie

W cyfrowym świecie ożywionych obrazów Van Gogha

Wystawę można oglądać w Warszawskim Centrum Expo XXI (fot. Agnieszka Wasztyl)
Wystawę można oglądać w Warszawskim Centrum Expo XXI (fot. Agnieszka Wasztyl)

Tylko do 19 stycznia można zobaczyć w Warszawie niezwykłą wystawę multisensoryczną i dosłownie zanurzyć się w cyfrowym świecie ożywionych obrazów słynnego malarza Vincenta Van Gogha. Prace tego holenderskiego artysty są wyświetlane nie tylko na ekranach, ale także na ścianach i podłodze. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością w Los Angeles, Nowym Jorku, Toronto, Dubaju, Paryżu, Moskwie i Berlinie. To jedna z najbardziej innowacyjnych form doświadczania sztuki.

Niemcy. Wystawa szopek krakowskich w muzeum w Düsseldorfie

Do 30 stycznia przyszłego roku Niemieckie Muzeum Ceramiki w Duesseldorfie zaprasza na wystawę szopek krakowskich.

zobacz więcej

Obrazy Vincenta Van Gogha można zobaczyć dzięki technologii Digital Art 360 w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Z łatwością możemy przenieść się do świata Van Gogha, a także zapoznać się z twórczością tego holenderskiego geniusza.

Wystawę urozmaicają nastrojowa muzyka i listy Vincenta Van Gogha do jego młodszego brata Theo, które pokazują poglądy malarza, jego przemyślenia i postrzeganie świata. Czyta je Robert Gulaczyk - aktor, który wcielił się w postać Van Gogha w nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent”.

Wizerunek nagiej kobiety pędzla Picassa. Sensacyjne odkrycie w Londynie

Na płótnie, na którym Pablo Picasso stworzył w 1903 r. obraz „Posiłek ślepca”, artysta wcześniej namalował nagą, skuloną kobietę – odkryła...

zobacz więcej

Artysta nie był doceniany za życia. Był uważany za dziwaka, a czasem także za wariata. Dziś znajduje się w gronie najwybitniejszych malarzy w historii.

W pierwszym etapie swojej kariery malował dzieła mroczne, bardzo realistyczne, dopiero później zachwycił się impresjonizmem i zaczął tworzyć barwne obrazy. Do najsłynniejszych prac Van Gogha należą m. in. „Słoneczniki”, Gwiaździsta noc”, „Kwitnący migdałowiec” „Taras kawiarni w nocy” czy „Autoportret”.

Artysta stworzył w sumie ponad 2 tys. prac - obrazów, akwareli, rysunków i szkiców. Napisał ponad 600 listów. Najlepsze obrazy powstały na południu Francji, w klimatycznym miasteczku Arles, gdzie dziś można zobaczyć kawiarnię na placu Lamartine, w której Van Gogh spędzał czas.

Vincent Van Gogh zmagał się z chorobą psychiczną, Pod koniec 1888 roku obciął sobie ucho. Zmarł w wieku 37 lat, dwa lata później. Najbardziej prawdopodobną hipotezą jest samobójstwo. Kilka miesięcy później dołączył do niego jego brat Theo. Obaj zostali pochowani na cmentarzu w Auvers-sur-Oise we Francji.

Wystawę można oglądać w Warszawskim Centrum Expo XXI przez cały tydzień.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej