RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA: Szczepionka Johnson&Johnoson może być skuteczna przeciw Omikronowi

Szczepienie preparatem Janssen produkowanym przez J&J jest jednoetapowe (fot. Europa Press via Getty Images)
Szczepienie preparatem Janssen produkowanym przez J&J jest jednoetapowe (fot. Europa Press via Getty Images)

Szczepionka przypominająca firmy Johnson&Johnoson może być skuteczna przeciw Omikronowi, choć nie wiadomo jak długo – wynika z dwóch nowych badań przeprowadzonych w USA. Poinformowało o tym w czwartek amerykańskie radio publiczne NPR.

Test na COVID-19 zlecony przez pracodawcę: Podwładny nie będzie mógł odmówić

Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę – zapowiedział w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jedno z tych badań – przeprowadzone ośrodku medycznym Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie – wykazało, że u osób, które otrzymały dawki przypominające szczepionki J&J, stwierdzona została duża odporność na wariant Omikron. Była ona silniejsza niż w przypadku dawki przypominającej firmy BioNTech-Pfizer.

„Im silniejsza odpowiedź immunologiczna w warunkach laboratoryjnych, tym większe prawdopodobieństwo, że szczepionka okaże się skuteczna w zapobieganiu poważnym chorobom w rzeczywistości” – podkreśla w komentarzu NPR.

Jak dodaje, inne badanie – przeprowadzone w RP na grupie około 69 tys. pracowników służby zdrowia – dowiodło, że u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki J&J, liczba hospitalizacji była niższa o 85 proc. w porównaniu z tymi, które dostały pojedynczą dawkę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„W przeciwieństwie do szczepionek Pfizera i Moderny, które wymagają dwóch dawek początkowych przed dawką przypominającą podawaną w sześć miesięcy później, szczepienie preparatem Janssen produkowanym przez J&J jest jednoetapowe. Po jednorazowym szczepieniu osobom w wieku 18 lat i starszym można podać dawkę przypominającą już po co najmniej dwóch miesiącach” – przypomina amerykańskie radio.

Pełny raport Ministerstwa Zdrowia z 30 grudnia 2021. Duża liczba zgonów

Koronawirus w Polsce. W czwartek 30 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 325 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby...

zobacz więcej

Żadne z tych badań nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Wciąż nie jest też jasne, jak długo trwa ochrona po szczepieniu przypominającym preparatem Janssen.

NPR zwraca uwagę, że dawki przypominające Pfizer i Moderna okazały się kluczowe dla ochrony przed ciężką chorobą wywołaną przez Omikron, który charakteryzuje wysoki wskaźnik tzw. breakthrough infections (zakażenia przełomowe) wśród zaszczepionych.

Według amerykańskich ekspertów „breakthrough infections” to infekcje, w których osoba w pełni zaszczepiona przeciwko danemu patogenowi, po kontakcie z nim nadal się nim zaraża. W przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 oznacza to, że osoba zakaża się w okresie dłuższym niż dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna albo pojedynczej dawki szczepionki firmy J&J.

Osoby niezaszczepione pozostają w grupie znacznie wyższego ryzyka hospitalizacji i śmierci w przypadku zarażenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej