RAPORT

Pogarda

Chiny uruchamiają największą elektrownię węglową. A Europa pogrążona w zielonej rewolucji

Elektrownia Shanghaimiao docelowo ma mieć cztery jednostki wytwórcze (fot. Guodian Power Shanghaimiao Corporation)
Elektrownia Shanghaimiao docelowo ma mieć cztery jednostki wytwórcze (fot. Guodian Power Shanghaimiao Corporation)

Najnowsze

Popularne

Chiny pod ostrzałem państw zachodnich i organizacji ekologicznych za zielone światło dla nowych elektrowni węglowych. Właśnie ukończono pierwszy 1000-megawatowy blok nowej elektrowni Shanghaimiao – największego zakładu tego typu w kraju.

Ile węgla wydobywają Polska, Niemcy i Czechy? Oto liczby

Niemcy i Czechy sugerują, że są państwami ekologicznymi, a tylko Polska na masową skalę wydobywa i zużywa węgiel. Tymczasem gdy Polska wydobywa 46...

zobacz więcej

We wtorek operator elektrowni, kontrolowana przez rząd w Pekinie firma Guodian Power Shanghaimiao Corporation poinformowała o ukończeniu prac nad pierwszym blokiem. W sumie elektrownia będzie wyposażona w cztery jednostki wytwórcze i ma dostarczać energię do położonej na wschodnim wybrzeżu Chin prowincji Shandong za pośrednictwem dalekosiężnej sieci wysokiego napięcia.

Potężna elektrownia węglowa


Shanghaimiao zlokalizowana jest w bogatym w węgiel północno-zachodnim regionie Mongolii Wewnętrznej – wskazuje Agencja Reutera. Operator zakładu zapewnia, że wykorzystywana technologia jest najbardziej wydajna na świecie, z najniższymi wskaźnikami zużycia węgla i wody.

Agencja Reutera zauważa przy tym, że Chiny są odpowiedzialne za ponad połowę światowej produkcji energii elektrycznej z węgla i oczekuje się, że w 2021 r. nastąpi wzrost o 9 proc. rok do roku – jak wynika z grudniowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii. Pekin co prawda zobowiązał się do rozpoczęcia redukcji zużycia węgla, ale zrobi to dopiero po 2025 roku – dając sobie kilka lat swobody w dalszym zwiększaniu mocy pochodzącej z węgla.

Pekin się nie zatrzymuje. A reszta płaci


Eksperci China’s State Grid Corporation szacują, że w latach 2021-2025 w Chinach powstanie aż 150 gigawatów nowej mocy w elektrowniach węglowych.

Pekin znalazł się pod ostrzałem krytyki za tak mocne postawienie na węgiel w sytuacji, gdy inne kraje próbują ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Zobacz także: Niemcy węglem stoją. Lawina komentarzy: Hipokryzja!

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej