RAPORT

Tusk kontra Tusk

Bank przelał przez pomyłkę równowartość ponad 700 mln złotych. „Zrujnowali mi święta”

Pieniądze trafiły także do klientów innych banków (fot. B.Chukrut/SOPA/LightRocket/Getty)
Pieniądze trafiły także do klientów innych banków (fot. B.Chukrut/SOPA/LightRocket/Getty)

Bank Santander przez pomyłkę przelał na 75 tys. różnych kont 130 mln funtów (równowartość ponad 711 mln złotych) – podaje telewizja BBC. Santander może mieć problemy z odzyskaniem środków, bowiem pieniądze trafiły także do konkurencyjnych banków. Nie wszyscy cieszyli się z pomyłki – dla wielu klientów sytuacja okazała się bardzo stresująca i zrujnowała im święta.

Bank przelał miliard przez pomyłkę. Odbiorcy mogą zatrzymać połowę kwoty

Pracownik Citibanku przez pomyłkę przesłał niemal miliard dolarów pożyczkodawcom firmy Revlon. Sąd orzekł, że bank nie odzyska połowy kwoty. To...

zobacz więcej

„Przepraszamy, że z powodu problemu technicznego niektóre płatności od naszych klientów korporacyjnych zostały nieprawidłowo zduplikowane na kontach odbiorców” – podał w oświadczeniu bank, komentując zdarzenie.

Bożonarodzeniowy błąd wart miliony


Sytuacja miała miejsce w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia. Bank zapewnia, że będzie współpracować z bankami w całej Wielkiej Brytanii, by odzyskać błędnie przelane środki. W komunikacie stwierdzono, że niektórym osobom dwukrotnie wypłacono pieniądze z konta pracodawcy, chociaż druga płatność została sfinansowana przez Santander. W rozmowie z telewizją BBC anonimowy pracownik firmy będącej klientem banku przyznał, że pomyłka zepsuła mu święta Bożego Narodzenia. – Myślałem, że błędnie wypłaciłem setki tysięcy funtów, to naprawdę zrujnowało mi święta – powiedział.

Może być problem. Jak zareagują klienci?


Santander podkreślił, że zaczął już rozmawiać z konkurencyjnymi bankami, do których – zdaniem brytyjskiego dziennika „The Times” – należą Barclays, HSBC, NatWest, Co-operative Bank i Virgin Money. Podano, że banki te „spróbują odzyskać środki od swoich klientów”.

Nie jest jednak jasne, jak zareagują, gdy okaże się, że ich klienci już wydali przelane środki. Santander zapewnił, że może skontaktować się z ludźmi bezpośrednio, by odzyskać pieniądze.

Zobacz także: Przelali bezrobotnemu 800 tys. euro zasiłku. Wtedy zaczęły się jego kłopoty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej