RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Trzaskowski o NS2 jednym głosem z Kremlem i Berlinem. Identyczne słowa

Rafał Trzaskowski o Nord Stream 2. Co mówił? (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Rafał Trzaskowski o Nord Stream 2. Co mówił? (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nord Stream 2 przyczynił się do potężnych wzrostów cen energii i budzi ogromne emocje. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przypomniał więc, co o gazociągu z Rosji do Niemiec mówił w 2015 roku Rafał Trzaskowski. Okazuje się, że dokładnie takie same zapewnienia jak jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, składali rzecznik Władimira Putina oraz obecny kanclerz Niemiec.

Wicekanclerz Niemiec przyznaje: Nord Stream 2 to geopolityczny błąd [WIDEO]

Niemiecki wicekanclerz Robert Habeck nazwał gazociąg Nord Stream 2 „geopolitycznym błędem”. Na łamach gazety „Frankfurter Allgemeine...

zobacz więcej

Nord Stream 2 wzmocnił pozycję Rosji i sprawił, że Kreml jeszcze mocniej szantażuje państwa europejskie cenami energii. To wywołuje niepokoje społeczne i szalejącą inflację.

UE przez lata nie zablokowała jednak tego projektu, bo był on na rękę Niemcom. „Dyplomacja według PO – to samo mówić co Berlin i Moskwa” – skomentował teraz na Twitterze wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Polityk przypomniał, co Rafał Trzaskowski mówił o gazociągu w programie „Młodzież kontra” (TVP Kraków) w 2015 roku.

Zobacz także:   Putin nawet nie skrywa, że szantażuje Europę. „Ustabilizujemy ceny gazu, jeśli...”

– Najważniejsze, czyli kwestia dotycząca Nord Streamu 2. Rzeczywiście jest parafowane porozumienie, porozumienie prywatnych firm. To trzeba jasno powiedzieć, że nie stoją za tym, dzięki Bogu, rządy – przekonywał Trzaskowski.

– Jest już bardzo twarda postawa Komisji Europejskiej, która pilnuje tego rynku i pilnuje po pierwsze prawa europejskiego – zapewniał. Kilka lat później wiemy już, że rzekoma „twarda postawa KE” w żaden sposób nie zablokowała rosyjsko-niemieckiego porozumienia.

– Jeszcze parę lat temu KE przymykała oko na to, że Gazprom narusza unijne przepisy dotyczące na przykład nie łączenia ze sobą infrastruktury i sprzedaży, naruszającą politykę konkurencji UE (…). Rozmawiałem w KE z komisarzem za to odpowiedzialnym i z dyrektorem generalnym odpowiedzialnym za energię. Będzie bardzo ostre stanowisko UE – twierdził Trzaskowski.

Biden narobił Demokratom potężnych problemów. „W Polsce się o tym nie mówi”

Joego Bidena popiera obecnie mniej Amerykanów niż Donalda Trumpa w ostatnich miesiącach prezydentury, a liczba wyborców negatywnie oceniających...

zobacz więcej

Rosja, Niemcy i PO jednym głosem o NS2


Ozdoba zaznaczył, że nie tylko Trzaskowski twierdził, iż Nord Stream 2 to „porozumienie prywatnych firm”. Mimo ostrzeżeń polskiego rządu, polityk PO zapewniał, iż biznes ten nie ma nic wspólnego z polityką państw.

Dokładnie takich samych argumentów używał Dimitrij Pieskow (rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina), który mówił: „Ten projekt jest absolutnie komercyjny i konkurencyjny”.

Zobacz także ->  Moskwa nie bierze pod uwagę braku zgody na certyfikację Nord Stream 2

 Identyczne zapewnienia składał obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz: „W odniesieniu do Nord Stream 2 chodzi o przedsięwzięcie sektora prywatnego”.

Niestety dziś już wiemy, że wszystkie te zapewnienia nie miały pokrycia w rzeczywistości.

Zobacz także ->  Niemcy nie przestały „karmić bestii”. NS2 i Europa na łasce Putina

Przypomnijmy, że jesienią 2021 roku ceny na europejskich giełdach paliw osiągnęły historyczne maksimum: cena za 1 MWh gazu wyniosła 116,02 euro i była prawie 900 proc. wyższa niż rok wcześniej (13,15 euro).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej