RAPORT

Pogarda

Test na COVID-19 zlecony przez pracodawcę: Podwładny nie będzie mógł odmówić

W przypadku testu zleconego przez pracodawcę pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę (fot. Shutterstock/beton studio)
W przypadku testu zleconego przez pracodawcę pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę (fot. Shutterstock/beton studio)

Najnowsze

Popularne

Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę – zapowiedział w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.

Koronawirus – raport z 30 grudnia 2021. Minister zdrowia podał nowe dane

Adam Niedzielski powiedział w Radiu ZET, że w czwartek 30 grudnia odnotowano mniej zakażeń niż w dniu poprzednim – 14350. Z kolei liczba zgonów...

zobacz więcej

Zdaniem ministra zdrowia projekt, który da pracodawcy możliwość testowania pracowników „jest rozwiązaniem kompromisowym”.

– Poszliśmy w kierunku tego, żeby pracodawca miał możliwość weryfikowania nie szczepienia, tylko testu. Jednocześnie wprowadzamy taką powszechną możliwość testowania pracowników – zapowiedział na antenie Radia ZET.

– O ile ta pierwsza wersja, dotycząca szczepień, budziła więcej kontrowersji, o tyle już kwestia tego, by pracodawca mógł tworzyć bezpieczne środowisko pracy, weryfikować test, to jest zagadnienie, które w mojej ocenie budzi mniej emocji – stwierdził.

Koronawirus – raport z 29 grudnia 2021. Rekord zgonów IV fali

Koronawirus w Polsce. W środę 29 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 571 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Zaznaczył, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę – inaczej, niż w przypadku testu zleconego przez lekarza ze względu na ryzyko zakażenia – pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.

Niedzielski zastrzegł, że podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu.

– To będzie prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy. To pracodawca może z tego nie skorzystać, ale jeżeli już skorzysta, to potem może wyciągać konsekwencje służbowe, tak jak to jest opisane w kodeksie pracy – poinformował.

Według ministra zdrowia to, czy test pracowniczy będzie możliwy do wykonania dwa, trzy czy pięć razy w tygodniu, będzie zależało od zainteresowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej