RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rośnie liczba przestępstw o antysemickim charakterze w Niemczech

Przestępstwa o charakterze antysemickim w Niemczech (fot. Shutterstock/SeeSaw GmbH)
Przestępstwa o charakterze antysemickim w Niemczech (fot. Shutterstock/SeeSaw GmbH)

W 2021 r. w Niemczech odnotowano 1850 przestępstw o charakterze antysemickim – wynika z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) przedstawionych przez „Die Welt”. Dziennik podkreśla, że dane są niepełne, a zdaniem komentatorów całkowita liczba tych przestępstw może być większa niż w 2020 r., gdy stwierdzono ich 2351, i zarazem najwyższa w historii tych badań.

Antysemityzm i negowanie Holokaustu w niemieckiej stacji. DW otwiera dochodzenie

Niemiecki nadawca Deutche Welle przeprowadzi „niezależne zewnętrzne dochodzenie” po tym, jak na jaw wyszły antysemickie i antyizraelskie wypowiedzi...

zobacz więcej

„W tym roku odnotowano już więcej przestępstw antysemickich niż w każdym roku od 2001 do 2018. W 2019 r. stwierdzono 2032 przestępstwa. W roku ubiegłym, w czasie pandemii, kryzysu i blokad, było to rekordowe 2351 przestępstw” – informował w listopadzie „Die Welt”. Dziennik oparł się na danych BKA przedstawionych na wniosek frakcji parlamentarnej Lewicy w Bundestagu.

Każdego dnia 2021 r. w całych Niemczech dochodziło więc średnio do sześciu przestępstw o antysemickim podłożu - wyliczał dziennik.

Dane jeszcze niepełne


Statystyki BKA za 2021 r. nie zostały jeszcze zakończone, mogą też ulec zmianie m.in. ze względu na postawione w późniejszym czasie zarzuty karne lub nowe ustalenia w śledztwach. Wśród ujętych już przestępstw odnotowano 35 fizycznych ataków o podłożu antysemickim, w których rannych zostało 17 osób. Nie stwierdzono przypadków ciężkich obrażeń ani śmierci w wyniku tych ataków.

Przedstawione dane pokazują tylko część zjawiska, nie każdy akt antysemicki jest ujawniany i uwzględniany w statystykach - zaznacza dziennik. „Eksperci szacują, że zgłaszany jest tylko jeden na pięć aktów przemocy. Nienawiść pochodzi z kilku kierunków” – dodaje. „Rzeczywista liczba incydentów antysemickich jest znacznie wyższa, niż wskazują oficjalne statystyki (...) Jeśli obecny trend się utrzyma, całkowita liczba przestępstw antysemickich w tym roku może ponownie przekroczyć szczyt z roku poprzedniego” – skomentował statystyki Benjamin Steinitz, dyrektor działającego w całych Niemczech Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie (RIAS).

Aly Götz: Większość Niemców nie ma pojęcia, jak potworne represje stosowano w Polsce

– Terror w Polsce był ekstremalny, większość moich rodaków nie ma pojęcia o skali represji – powiedział niemiecki historyk Goetz Aly, autor książki...

zobacz więcej

Steinitz dodał, że czynnikiem mającym duży wpływ na zwiększenie liczby wystąpień antysemickich w 2021 r. była „możliwość antysemickich wypowiedzi w trakcie zgromadzeń przeciwko środkom zwalczającym pandemię”, a także eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Według statystyk RIAS w pierwszym półroczu 2021 r. w Berlinie doszło do 522 incydentów antysemickich, a ich liczba była o 17 proc. większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W przedstawionym w grudniu raporcie wymieniono m.in. 12 ataków, 22 celowych uszkodzeń mienia i 15 gróźb.

W 98 incydentach bezpośrednio ucierpieli ludzie, 87 z poszkodowanych było Żydami lub Izraelczykami „lub tak się do nich zwracano”.

Incydenty antysemickie na wiecach anty-COVID


W dotyczącym Berlina raporcie RIAS odnotowano łącznie 78 incydentów antysemickich, w tym 20 zgromadzeń, związanych z pandemią COVID-19.

„Podobnie jak w 2020 r. antysemickie mity spiskowe są propagowane przez część środowiska koronasceptyków, a Zagłada i okres nazizmu są relatywizowane i trywializowane” – mówił o tych danych pełnomocnik Gminy Żydowskiej w Berlinie ds. walki z antysemityzmem Sigmount Koenigsberg.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W Niemczech wysoki poziom aprobaty zyskują też utajone i jawne wypowiedzi o antysemickim charakterze - pisał pod koniec listopada „Die Welt”. Dziennik opierał się na badaniach opinii społecznej przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie 1004 dorosłych mieszkańców Niemiec.

Czytaj także: Wyznanie publicysty „GW”: W kipie czuję się bezpieczniej w Warszawie niż w Paryżu

Kolejny atak na kościół. Generalny konserwator zabytków reaguje

W nocy z 24 na 25 grudnia zniszczono fasadę warszawskiego kościoła Świętego Krzyża, który w przeszłości był obiektem wielu ataków ze strony...

zobacz więcej

30 proc. respondentów zgodziło się z twierdzeniem, że Żydzi „czerpią korzyści dla siebie z niemieckiego poczucia winy za Holokaust”. 21 proc. uważa, że „to, co Żydzi robią dziś Palestyńczykom”, w zasadzie „niczym nie różni się od tego, co narodowi socjaliści robili Żydom”.
B 24 proc. badanych aprobowało pogląd, według którego Żydzi mają „silny wpływ na politykę w Niemczech” - twierdzenie, które służy toposowi żydowskiej światowej konspiracji i supremacji – informował „Die Welt”.

Niemcy dyskryminują ze względu na religię


W innej, niereprezentatywnej ankiecie przeprowadzonej w ramach projektu niemieckiej Centralnej Rady Żydów dotyczącej dialogu żydowsko-muzułmańskiego, 40 proc. żydów i 54 proc. muzułmanów przyznało, że spotkało się z dyskryminacją ze względu na swoją religię.

Według opublikowanych w maju statystyk BKA za cały 2020 r. liczba przestępstw o podłożu antysemickim wzrosła o 15,7 proc. w porównaniu z 2019 r. i była najwyższa w historii prowadzonych od 2001 r. statystyk. Odnotowano 2351 takich czynów (wśród nich 57 przestępstw z użyciem przemocy fizycznej), 2224 z nich (94,6 proc.) przypisano prawicowemu radykalizmowi, 10 - radykalizmowi lewicowemu, 40 - „zagranicznym ideologiom”, 31 - ekstremizmowi o podłożu religijnym.

Czytaj także: Antysemicki incydent w Kaliszu. Policja zatrzymała trzy osoby

Antysemickie ulotki w Beverly Hills. Jest śledztwo

Kalifornijska policja prowadzi śledztwo w sprawie antysemickich ulotek, na które natrafili mieszkańcy domów w Beverly Hills. Stało się to kilka...

zobacz więcej

W połowie września podczas jednego z najważniejszych żydowskich świąt religijnych Jom Kipur policja w Nadrenii Północnej-Westfalii zatrzymała 16-letniego Syryjczyka podejrzewanego o planowanie zamachu bombowego na synagogę w Hagen. Do fizycznych ataków na Żydów dochodziło w ostatnich miesiącach m.in. w Berlinie, Hamburgu i Kolonii.

Rok 2021 był obchodzony w Niemczech pod hasłem „1700 lat żydowskiego życia w Niemczech”. Jednak sytuacja Żydów w Niemczech jest trudna. Większość synagog, żydowskich domów kultury, szkół i przedszkoli podlega w Niemczech ochronie.

„Antysemityzm jako taki często nie jest nawet zauważalny” – mówił pod koniec grudnia pełnomocnik ds. antysemityzmu niemieckiego rządu Felix Klein. Zaapelował również do władz o większe zaangażowanie w badanie przestępstw o antysemickim podłożu, gdyż wiele dochodzeń jest szybko umarzanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej