RAPORT

Tusk kontra Tusk

COVID-19 zaatakował jelenie. Wykryto 129 przypadków zakażeń

Koronawirus wśród jeleni (fot. Shutterstock/Vlad Sokolovsky)
Koronawirus wśród jeleni (fot. Shutterstock/Vlad Sokolovsky)

Naukowcy wykryli zakażenie trzema wariantami koronawirusa u 129 dziko żyjących jeleni wirgińskich, w sześciu różnych lokalizacjach Ohio w Stanach Zjednoczonych. Trwa sprawdzanie hipotezy, czy zakaziły się poprzez picie skażonej wody. Badania zostały opublikowane w magazynie naukowym „Nature”.

Poznań. Nie żyje ciężarna chora na COVID-19. Nie była zaszczepiona

Tragedia w poznańskim szpitalu. Nie żyje 38-letnia kobieta, u której stwierdzono koronawirusa. Zakażona była w 6. miesiącu ciąży. Lekarzom na...

zobacz więcej

Wcześniejsze doniesienia z końca lipca mówiły o tym, że jelenie wirgińskie mogą się zakazić w warunkach laboratoryjnych i przenosić wirusy z osobnika na osobnika. W pobranych próbkach krwi wykryto przeciwciała świadczące o tym, że zwierzęta przechorowały COVID-19 najprawdopodobniej bezobjawowo i były w dobrym stanie zdrowia.

Teraz naukowcy odkryli, że zwierzęta zakaziły się i chorują w swoim naturalnym środowisku. Naukowcy pobrali próbki z nosa 360 jeleni zlokalizowanych w sześciu różnych miejscach Ohio. Test PCR wykazał, że 129 z nich było w trakcie choroby.

Wspólną cechą sześciu badanych obszarów jest ich położenie w pobliżu dużych skupisk ludzi. Naukowcy sprawdzają hipotezę, czy zwierzęta mogły się zarazić przez picie skażonej wody, gdyż wiedzą, że koronawirus znajduje się m.in. w kale wydalanym przez chorującego na COVID-19 człowieka.

Jeleń rezerwuarem koronawirusa


Naukowcy z Ohio State University, którzy opublikowali doniesienia w „Nature” w grudniu 2021 r. podkreślają, że jeleń wirgiński może być - obok człowieka - rezerwuarem koronawirusa. Oznacza to, że możliwy jest scenariusz, w którym wirus będzie mutował w ich ciałach niezależnie od mutacji, która postępuje dzięki rozprzestrzenianiu się w populacji ludzkiej.

„To by oznaczało, że musimy śledzić nie tylko to, co dzieje się z wirusem w populacji ludzkiej, ale także to, co dzieje się u jeleni wirgińskich” – powiedział jeden z autorów publikacji, Andrew Bowman z Ohio State University. W Stanach Zjednoczonych żyje 30 mln jeleni wirgińskich, w samym Ohio jest ich 600 tys. Naukowcy zapewniają, że badane zwierzęta są pod kontrolą i nie stanowią zagrożenia. Z uwagi na fakt, że żyją one blisko siedlisk ludzkich – zdaniem naukowców – nie jest to grupa reprezentatywna i wyników badań nie można przenosić na populację wszystkich jeleni wirgińskich żyjących w całych USA.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Z publikacji wynika, że dużo pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Nie wiadomo, jak długo chorują jelenie wirgińskie i jakie ma to przełożenie na mutację wariantów koronawirusa. Nie wiadomo też, czy człowiek może się zarazić bezpośrednio od tego gatunku.

Czytaj także: Ostra faza pandemii. WHO podała datę, kiedy może się zakończyć

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej