RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ghislaine Maxwell winna. Była partnerka miliardera pomagała w wykorzystywaniu nieletnich

Proces Ghislaine Maxwell (fot. Joe Schildhorn/Patrick McMullan via Getty Images)
Proces Ghislaine Maxwell (fot. Joe Schildhorn/Patrick McMullan via Getty Images)

Ława przysięgłych w nowojorskim sądzie federalnym uznała w środę Ghislaine Maxwell za winną pięciu z sześciu zarzutów związanych z jej rolą w wykorzystywaniu seksualnym nieletnich nastolatek przez Jeffreya Epsteina w latach 1994-2004. Grozi jej do 65 lat więzienia.

Załatwiała miliarderowi pedofilowi ofiary, teraz narzeka na więzienie

Była współpracownica miliardera pedofila Jeffreya Epsteina Ghislaine Maxwell skarży się na złe traktowanie w więzieniu. W celi, w której została...

zobacz więcej

Zarzuty obejmowały m.in. handel seksualny nieletnimi, nakłanianie nastolatek do podróży w celu udziału w nielegalnych aktach seksualnych oraz przewożenie nieletnich z zamiarem zaangażowania w przestępczą aktywność seksualną.60-letnia Maxwell nie przyznała się do winy.

Maxwell została uniewinniona z zarzutu nakłaniania nieletnich do udziału w nielegalnych aktach seksualnych. Ława przysięgłych, w skład której wchodziło sześć kobiet i sześciu mężczyzn, obradowała przez około 40 godzin, w ciągu sześciu dni.

Sąd: Maxwell i Epstein współdziałali


Prokuratorzy twierdzili, że Maxwell i Epstein współdziałali w celu stworzenia planu zwabiania dziewcząt do seksualnych relacji z Epsteinem od 1994 do 2004 r. w Nowym Jorku, na Florydzie, w Nowym Meksyku i na Wyspach Dziewiczych USA. Cztery kobiety zeznały podczas procesu, że Epstein je molestował, a Maxwell ułatwiała mu to, a czasem sama w tym uczestniczyła.

Ghislaine Maxwell zwabiała bezbronne dziewczęta jako wspólniczka rozległych nadużyć Jeffreya Epsteina – argumentowała prokurator Alison Moe. Przypomniała, że Maxwell i Epstein byli zamożną parą, wykorzystującą swoje przywileje, by żerować na dzieciach z rodzin borykających się z problemami. Ich celem - zaznaczyła - były bezbronne dzieci, wychowywane często przez samotne matki.

Mowy końcowe w procesie Ghislaine Maxwell oskarżonej o pomaganie Epsteinowi

W poniedziałek w procesie Ghislaine Maxwell oskarżonej o pomaganie Jeffreyowi Epsteinowi w procederze wykorzystywania seksualnego nieletnich mowy...

zobacz więcej

Zdaniem obrońców Maxwell stała się „kozłem ofiarnym” za czyny Epsteina. Kwestionowali oni wspomnienia sprzed lat i motywacje kobiet, które twierdzą, że były wykorzystywane seksualnie.

Prawniczka Laura Menninger przekonywała ławę przysięgłych, że związek Maxwell z Epsteinem nie miał charakteru przestępczego.

– Ona jest tutaj sądzona za to, że była z Jeffreyem Epsteinem i być może to był największy błąd w jej życiu; ale to nie było przestępstwo – zaznaczyła. W jej opinii oskarżenie opiera się na spekulacjach i bazuje na zdjęciach Maxwell z Epsteinem jako materiale dowodowym.

Obrona: oskarżenie opiera się na spekulacjach


– Ghislaine Maxwell nie jest Jeffreyem Epsteinem. Jest niewinną kobietą, niesłusznie oskarżoną o przestępstwa, których nie popełniła – twierdziła Menninger.

AP zwraca uwagę, że batalia prawna w sprawie Maxwell nie jest zakończona. Wciąż czeka ją m.in. proces w sprawie dwóch zarzutów o krzywoprzysięstwo. Obecny proces odbył się w sądzie federalnym na Manhattanie, gdzie obowiązuje zakaz używania kamer. Termin podania przez sędziego wysokości wyroku nie jest jeszcze znany. Grozi jej do 65 lat więzienia.

Czytaj także: Śmierć Jeffreya Epsteina. Ujawniono wyniki sekcji zwłok

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej